Ogrzewanie hałasuje - przykłady, przyczyny i środki zaradcze

Poproś o bezpłatną konsultację
Zdjęcie: © Irena Maslova / Shutterstock.com

Usterki, takie jak powietrze w hydraulice, mogą powodować odgłosy pracy instalacji grzewczej. Czy bulgotanie, szumy tryskające, gwizdanie lub brzęczenie, najczęstsze hałasy ogrzewania można odróżnić od siebie dość łatwo. Wykonawca instalacji grzewczej może zidentyfikować problem na podstawie odgłosów lub przynajmniej zawęzić możliwe przyczyny. Nasz przewodnik wyjaśnia, jakie są przyczyny i co można zrobić samodzielnie.

Co można zrobić samemu z hałasami systemu grzewczego

Zauważalne odgłosy ogrzewania mogą świadczyć o tym, że poszczególne elementy systemu grzewczego są źle ustawione lub nie działają prawidłowo. W najgorszym przypadku mamy do czynienia z usterką, którą należy szybko naprawić. Odgłosy przepływu i szumy wody z systemu grzewczego są jednak normalne przy określonych parametrach. W końcu przez rury płynie gorąca woda. Dlatego ważne jest, aby ocenić, czy w ogóle istnieje problem. Jeśli tak, to niezbędna jest ekspertyza inżyniera ogrzewania. Idealnie byłoby, gdyby właściciele systemu zapytali najpierw wykonawcę instalacji grzewczej, który ją zainstalował.

Jakie odgłosy dochodzą z instalacji grzewczej?

Aby można było odróżnić nieszkodliwe odgłosy pracy od odgłosów krytycznych, w poniższym rozdziale wymieniliśmy najczęściej występujące odgłosy pracy instalacji grzewczej. Powiązane przyczyny opierają się na doświadczeniu. Nie gwarantujemy, że informacje te będą w każdym przypadku prawidłowe. W razie wątpliwości należy zwrócić się do wykonawcy instalacji grzewczej, który sam wysłucha odgłosów.

W przypadku tych lub podobnych odgłosów wody, w układzie grzewczym prawdopodobnie znajduje się powietrze. Grzejnik powinien zostać odpowietrzony. Można to z łatwością zrobić samemu, nawet bez pomocy fachowca od ogrzewania. Potrzebne jest do tego jedynie naczynie do wyłapywania wody, szmatka lub ścierka oraz klucz do odpowietrzania, który można kupić w sklepie dla majsterkowiczów lub w sklepie specjalistycznym. Po zebraniu wszystkiego, wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją krok po kroku, aby odpowietrzyć grzejniki.

Krok po kroku: prawidłowe odpowietrzanie instalacji grzewczej

1. Wyłącz pompę obiegu grzewczego
2. Otwórz wszystkie termostaty
3. Umieść pod nimi szmatkę lub owiń ją
4. Umieść klucz do odpowietrzania na zaworze odpowietrzającym (zwykle po stronie przeciwnej do termostatu) i przytrzymaj pod nim naczynie
5. Przekręć powoli i pozwól, aby powietrze uciekło
6.Gdy tylko woda zacznie się wydostawać, zamknąć zawór odpowietrzający
7. Ponownie uruchomić pompę obiegu grzewczego
8. Upewnić się, że ciśnienie wody jest wystarczające: w razie potrzeby skontaktować się z wykonawcą instalacji grzewczej, który uzupełni instalację

  

Jeśli z instalacji grzewczej dochodzą zauważalne odgłosy bulgotania, to najprawdopodobniej pompa obiegowa jest ustawiona zbyt wysoko. Oznacza to, że przez system przepływa duża ilość wody. Odgłosy bulgotania w rurach są odpowiednio głośniejsze. Odpowiednie ustawienie różni się w zależności od zapotrzebowania systemu grzewczego. Dlatego zawsze należy skontaktować się z wykonawcą.

Czy przeprowadziliście Państwo prace remontowe? Jeśli w wyniku tego zmieniło się zapotrzebowanie na ciepło w Państwa domu, wykonawca instalacji grzewczej przeprowadza zazwyczaj równoważenie hydrauliczne. Podczas równoważenia hydraulicznego instalator sprawdza całą instalację grzewczą, aby zapewnić prawidłowy rozdział ciepła w domu. Może to również wyeliminować uciążliwe odgłosy bulgotania.

Stukanie lub trzaskanie w grzejnikach lub w ścianie początkowo wywołuje u wielu osób niepokój. W rzeczywistości przyczyną są często uchwyty do rur z ciepłą wodą. Gorąca woda powoduje rozszerzanie się rur. Jeśli nie mają one wystarczająco dużo miejsca na to w swoich uchwytach ściennych, może to powodować dziwne dźwięki. W tym przypadku wykonawca instalacji grzewczej powinien wymienić wsporniki i/lub ponownie zaizolować rury wodne.

System grzewczy może również wydawać trzaskające odgłosy, jeśli rury nie są zainstalowane bez naprężeń. Często trudne zadanie określenia odpowiedniego miejsca powinno być podjęte przez wykonawcę instalacji grzewczej. W idealnym przypadku będą oni również znali trwałe i skuteczne rozwiązanie "trzeszczącego" problemu.

Jeśli system grzewczy wydaje stukające odgłosy, przyczyną może być również brak lub niewłaściwa regulacja zaworu przelewowego. W starszych systemach może on być odpowiedzialny za nadmierne ciśnienie w instalacji grzewczej. Należy wezwać wykonawcę instalacji grzewczej. Przyjrzy się on bliżej zaworowi, który znajduje się nad pompą obiegową, i w razie potrzeby ponownie go wyreguluje.

Szumiący dźwięk z instalacji grzewczej często występuje bezpośrednio przy termostatycznym zaworze grzejnikowym. W tym przypadku pompa obiegu grzewczego jest prawdopodobnie ustawiona zbyt wysoko i wydaje szumy po podkręceniu termostatu. Jeśli system grzewczy jest dobrze wyregulowany przez równoważenie hydrauliczne, ale nadal szumi, może to być spowodowane starą pompą obiegu grzewczego. Wykonawca ogrzewania określi dokładną przyczynę i wymieni lub wyczyści przestarzałe lub zanieczyszczone elementy.

Usterki techniczne powodują hałas - i koszty!

Jeśli same odgłosy ogrzewania są tylko irytujące, to leżące u ich podstaw usterki techniczne mogą powodować realne koszty. Niesprawna lub źle wyregulowana instalacja grzewcza zużywa więcej energii niż jest to konieczne. Powoduje to nie tylko wzrost kosztów ogrzewania, lecz także marnowanie zasobów. Dlatego należy w każdym przypadku sprawdzić i wyeliminować możliwe przyczyny.

Gdy ogrzewanie nie wydaje żadnych dźwięków

Delikatne odgłosy pracy są częścią każdej instalacji grzewczej. W końcu woda porusza się po obiegu grzewczym. Nawet włączenie palnika nie jest całkowicie bezgłośne. Jeżeli np. kocioł gazowy pozostaje całkowicie bezgłośny, może to oznaczać, że instalacja nie pracuje lub nie można jej uruchomić. Staje się to widoczne najpóźniej, gdy ogrzewanie nie nagrzewa się. Z reguły system zgłasza również odpowiednią usterkę na wyświetlaczu. W każdym przypadku należy z pewnością skontaktować się z wykonawcą instalacji grzewczej, aby można było sprawdzić i naprawić system grzewczy.

Porady dla najemców w przypadku wystąpienia szumów grzewczych

Dla Ciebie jako najemcy, większość środków mających na celu powstrzymanie hałasów grzewczych jest prawdopodobnie niewykonalna. W większości wynajmowanych mieszkań dostęp do kotła nie jest zagwarantowany. Dlatego też, jako najemca, najlepiej jest skontaktować się z wynajmującym w przypadku wystąpienia wspomnianych odgłosów ogrzewania. Ten z kolei w celu usunięcia przyczyn opiera się na obserwacjach, dziennikach i dokumentacji dostarczonej przez najemców. Dostęp do mieszkania dla instalatorów również powinien być możliwy w porozumieniu z najemcą.