Nawet najbardziej niezawodny system grzewczy może być wadliwy

Poproś o bezpłatną konsultację
Zdjęcie © Africa Studio / Shutterstock.com.

Uwielbiamy wygodę i szybko przyzwyczajamy się do komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Tym bardziej niemiła jest więc niespodzianka, gdy system grzewczy zawiedzie i to przytulne ciepło się nie pojawi. Aby użytkownicy instalacji nie byli zupełnie nieprzygotowani na wypadek awarii systemu grzewczego, w naszym poradniku wymieniliśmy najważniejsze przyczyny i środki, za pomocą których można szybko i bezpiecznie usunąć usterki.

Oznaki uszkodzenia systemu grzewczego

Wadliwy system grzewczy można zwykle zauważyć po tym, że grzejniki pozostają zimne, mimo włączonego ogrzewania i podkręconych termostatów. Poniższa lista pokazuje, jakie są objawy usterek ogrzewania:

  • jeden lub więcej grzejników pozostaje zimnych
  • nie można uruchomić instalacji grzewczej
  • nie można wyłączyć ogrzewania
  • włączona instalacja grzewcza ciągle się wyłącza
  • Instalacja grzewcza wyświetla kod usterki/komunikat usterki

Przyczyny niesprawnego systemu grzewczego

Awaria ogrzewania może mieć różne przyczyny. Problem: większość przyczyn ma na początku te same lub przynajmniej podobne skutki: zimne kaloryfery i zimne pomieszczenia. Kiedy stajemy z tym po raz pierwszy, często trudno jest stwierdzić, czy jest to tylko łatwy do naprawienia codzienny problem, czy też istnieją poważne przyczyny, które mogą spowodować konieczność wymiany całego systemu. Rozróżnienie to jest pierwszym krokiem.

Awarie lub usterki spowodowane przez błędy w obsłudze, nieprawidłowe ustawienia lub brak uwagi. Jeśli ogrzewanie po prostu się nie nagrzewa, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie oczywistych przyczyn: czy jest wystarczająca ilość paliwa? Jeśli tak, to czy dopływ paliwa jest sprawny? Aby sprawdzić, czy paliwo wymaga uzupełnienia, zwykle wystarczy szybki rzut oka na wskaźnik poziomu (w przypadku olejowych systemów grzewczych). Aby zapewnić dopływ paliwa, należy sprawdzić odpowiednie elementy, na przykład zawór gazowy. Jeśli i tu nie można znaleźć problemu, warto przyjrzeć się dokładnie połączeniom. Ale to tylko po to, aby dostarczyć informacji instalatorowi systemu grzewczego.

PrzyczynaRozwiązanie
Paliwo się skończyło lub nie jest prawidłowo podawaneSprawdzić wskaźnik poziomu, w razie potrzeby napełnić zbiorniki/cylindry
Krzywa grzewcza jest ustawiona nieprawidłowoWyzerować krzywą grzewczą
Ogrzewanie pracuje nadal w trybie letnimZmienić ustawienie na tryb zimowy
Niewystarczające ciśnienie wody w instalacji grzewczejSprawdzić manometr, optymalnie: 1,5-2 bar, uzupełnić wodę grzewczą, w razie potrzeby zlecić zrównoważenie hydrauliczne
Wyłącznik awaryjny przerwał zasilanie elektrycznePonownie nacisnąć wyłącznik awaryjny w kotłowni i uruchomić instalację
Komunikat o usterce/kod usterki na kotleUsuwanie usterek, znaleźć kod w instrukcji obsługi, wezwać instalatora.

Ogólna zasada brzmi: jeśli nie można jednoznacznie określić przyczyn, należy zwrócić się do wykonawcy. Dotyczy to tym bardziej sytuacji, gdy uszkodzone są poszczególne elementy, na przykład pompa grzewcza. Oprócz pompy grzewczej lub obiegowej wadliwe mogą być również zawory termostatyczne na grzejnikach. Istnieje również wiele innych elementów, które mogą być uszkodzone, nieprawidłowo wyregulowane lub zanieczyszczone. Należą do nich na przykład:

  • palnik
  • zawór przelewowy
  • filtr oleju
  • regulator temperatury
  • czujnik kotła
  • sterownik ogrzewania
  • naczynie wzbiorcze

Jeśli jeden lub więcej z tych elementów ulegnie uszkodzeniu, wymagane są fachowe umiejętności. Użytkownicy systemu powinni niezwłocznie skontaktować się z zaufanym wykonawcą instalacji grzewczych w celu przeprowadzenia naprawy lub wymiany.

Wcześniej poinformuj wykonawcę o kodzie usterki

Niektóre usterki prowadzą do pojawienia się na wyświetlaczu systemu grzewczego firmy Viessmann kodu usterki. Jest on podany w tabeli w instrukcji serwisowej systemu grzewczego Viessmann. W razie wątpliwości lub braku instrukcji serwisowej najlepiej zwrócić się do instalatora, który zamontował instalację. Aby fachowiec mógł naprawić instalację grzewczą, warto zanotować wyświetlany kod usterki. Przy najbliższej okazji należy powiedzieć o tym przez telefon. Pomoże mu to przygotować się do naprawy.

Czy kocioł wskazuje na usterkę? Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się, co należy zrobić w takim przypadku

Obsługa instalacji grzewczej za pomocą generatora awaryjnego w przypadku awarii prądu

Jednostka sterująca, zawory silnikowe lub pompy: w przypadku awarii prądu instalacja grzewcza nie będzie już dostarczać ciepła, nawet jeśli nie jest uszkodzona. Jeśli w takim przypadku nie jest dostępna instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii i funkcją zasilania awaryjnego, może pomóc mały generator awaryjny dla instalacji grzewczej. Spala on benzynę, olej napędowy lub gaz płynny, aby zasilić podłączone urządzenia w energię elektryczną. Aby to działało prawidłowo, trzeba mieć odpowiedni generator awaryjny podłączony do systemu grzewczego.

Agregaty prądotwórcze z inwerterem zapewniają czyste zasilanie dla wrażliwych urządzeń elektronicznych

Przy wyborze agregatu ważne jest posiadanie odpowiedniego systemu sterowania. Podczas gdy napięcie prostych agregatów na placu budowy ulega znacznym wahaniom, agregaty inwerterowe zapewniają "czyste zasilanie" dla systemu grzewczego. Jest to ważne, aby nie uszkodzić wrażliwej techniki sterowania i regulacji. Ponieważ agregaty te mają zazwyczaj również obudowę, pracują również znacznie ciszej.

Moc przekracza podłączone obciążenie grzejników

Do wymiarowania należy zsumować wartości mocy wszystkich podłączonych i jednocześnie pracujących odbiorników elektrycznych (palniki, pompy obiegowe, serwomotory itp.). Aby uwzględnić prądy rozruchowe wymagane do uruchomienia tzw. obciążeń indukcyjnych, wymiarowanie powinno obejmować dwu- do trzykrotność zapotrzebowania na moc. Obowiązuje zasada: im bardziej pojemna konstrukcja, tym bardziej stabilne zachowanie podczas pracy. Jeśli wymagane jest zasilanie awaryjne instalacji na pelety lub pomp ciepła, moc generatora awaryjnego dla instalacji grzewczej może być dość wysoka.

Fachowcy dbają o profesjonalny montaż

Oprócz wyboru i wymiarowania, podczas instalacji należy również wziąć pod uwagę wiele kwestii. Na przykład, jeśli chcą Państwo korzystać z generatora awaryjnego dla instalacji grzewczej firmy Viessmann, konieczne jest wykonanie uziemienia. W celu wykonania instalacji zalecamy skontaktowanie się z wyspecjalizowanym partnerem w Państwa regionie. Sprawdzą oni projekt, a następnie zadbają o to, aby w razie awarii zasilania agregat awaryjny niezawodnie i przede wszystkim bezpiecznie zasilał Państwa instalację grzewczą.

Ogrzewanie zawiodło? Ogrzej się dzięki tym wskazówkom

Gdy instalator zgodził się już na przyjazd, trzeba sobie poradzić w czasie - miejmy nadzieję krótkiego - oczekiwania. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza gdy na zewnątrz panują temperatury poniżej zera. Jeśli w domu jest zimno, nawet tak przyjemna czynność jak czytanie może stać się męką. Dzięki naszym pomocnym wskazówkom dowiesz się, jak mimo nieprzyjemnej temperatury w pomieszczeniach skrócić czas oczekiwania na wizytę u instalatora.

Prawie każde gospodarstwo domowe ma gdzieś butelkę z gorącą wodą. Jeśli system grzewczy jest uszkodzony, butelka z gorącą wodą, w którą można się wtulić pod ulubionym kocem, zapewni szybką i niezawodną ulgę od uczucia zimna. Oczywiście nie należy zapominać o klasycznej strategii utrzymania ciepła: gorących napojach.

Osoby, które nie ruszają się z domu, a także są cienko ubrane, marzną szybciej niż te, które pozostają aktywne nawet przy dłuższym pobycie w domu, np. wykonując kilka prac domowych. Założenie swetra, grubszych rajstop i grubszych skarpetek niemalże mija się z celem w przypadku awarii systemu grzewczego.

Być może najrozsądniejszą wskazówką, jak pokonać okres oczekiwania, jest zorganizowanie umowy na konserwację. Aby zapewnić sprawne działanie systemu grzewczego w przyszłości, należy go regularnie serwisować. Większość firm zajmujących się ogrzewaniem oferuje w tym celu umowę konserwacyjną lub serwisową.

Każdy, kto pracuje w kuchni podczas awarii ogrzewania, korzysta z kilku zalet jednocześnie: po pierwsze, skraca irytujący czas oczekiwania na naprawę, po drugie, pozwala delektować się czymś pysznym, a po trzecie - najważniejsze - ogrzewanie piekarnika utrzyma w kuchni komfortowe ciepło.

Świece nie tylko zapewniają przyjemną atmosferę, ale także oddają ciepło do pomieszczenia. Jednak im więcej świec jest zapalonych, tym więcej tlenu jest zużywane i tym więcej powstaje gazów spalinowych. Miłośnicy świec muszą sami zdecydować, czy w przypadku awarii systemu grzewczego warto częściej wpuszczać zimne, ale świeże powietrze. Zapalonych świec nie należy też nigdy pozostawiać bez nadzoru i zawsze należy je stawiać na bezpiecznej powierzchni.