Konserwacja systemów fotowoltaicznych w celu zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności działania

Poproś o bezpłatną konsultację
Zdjęcie przedstawia instalację fotowoltaiczną firmy Viessmann z 10 modułami jako symboliczny obraz dla konserwacji PV.

Konieczność konserwacji konwencjonalnego systemu grzewczego lub kompletnego rozwiązania nigdy nie jest kwestionowana, jest po prostu oczywista. Koszty konserwacji są uwzględniane już na etapie planowania. W przypadku systemu fotowoltaicznego (fotowoltaika lub system PV) nie jest to jeszcze ustalone w takim samym stopniu. Jednym z powodów jest długa żywotność modułów słonecznych, głównego elementu systemu PV. Niemniej jednak serwisowanie ich opłaca się. Dzieje się tak, ponieważ technik solarny sprawdza wszystkie elementy i połączenia systemu i w razie potrzeby wymienia je. Zwiększa to trwałość całego systemu, zapewnia bezpieczną pracę, a także niezmiennie wysokie zyski. W tym przewodniku dowiedzą się Państwo, jakie konkretne zadania wchodzą w skład serwisu, jak regularnie należy go przeprowadzać, jakie są korzyści i jakich kosztów należy się spodziewać.

Jakie prace obejmuje serwis systemów fotowoltaicznych?

Prace serwisowe obejmują w zasadzie oględziny wszystkich elementów - od modułów, okablowania i przewodów, po falowniki i system magazynów energii. Oprócz sprawdzenia poprawności działania, polega to również na wykryciu słabych punktów i usterek. Wykonawca naprawia wszystkie drobne uszkodzenia bezpośrednio na miejscu i, w zależności od dostępności części zamiennych, wkrótce potem podczas kolejnej wizyty. Drobnymi uszkodzeniami lub usterkami mogą być zużyta lub porowata izolacja kabli, poluzowane połączenia śrubowe lub zaciski. Szczególną uwagę zwraca się na same moduły. Do wykrycia gorących punktów i usterek wykorzystuje się zdjęcia termograficzne. Wykonawca zwraca również uwagę na naprężenia, które mogą spowodować pęknięcie szkła. Ponadto sprawdzana jest ochrona przeciwprzepięciowa PV wraz z systemem montażu i konstrukcją dachu. Ostatnim etapem jest sprawdzenie oprogramowania. W skrócie, wykonawca kontroluje na miejscu następujące komponenty:

  • Moduły

  • Mocowanie i konstrukcja dachu

  • Kable i połączenia

  • Inwerter

  • Ochrona przeciwprzepięciowa

  • Jednostka magazynowania energii

  • Oprogramowanie

Jak często należy przeprowadzać serwis i czy istnieje obowiązek serwisowania?

Generalnie dla prywatnych właścicieli instalacji nie istnieje ustawowy obowiązek serwisowy. Obowiązuje on jednak w przypadku instalacji używanych komercyjnie. To, czy system będzie serwisowany, zależy od Państwa. Również okresy konserwacji są decyzją indywidualną. Jak często instalacja fotowoltaiczna powinna być faktycznie serwisowana, zależy od różnych czynników. Poniższe omówienie służy jedynie celom orientacyjnym. Najlepiej porozumieć się z lokalnym wykonawcą.

  • Warunki panujące w miejscu instalacji - rolę odgrywają między innymi wpływy środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia pochodzące z otoczenia. Pobliskie drogi o dużym natężeniu ruchu, duże place budowy lub gospodarstwa rolne ze zwierzętami gospodarskimi powodują konieczność częstszego czyszczenia i konserwacji przez wykonawcę w celu zapewnienia sprawnego działania. Rodzaj budynku również może odgrywać rolę. Wiąże się to z potencjalnym niebezpieczeństwem w przypadku wystąpienia usterki.

  • Ubezpieczenie - niektórzy ubezpieczyciele wymagają regularnej konserwacji. W przeciwnym razie firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów w przypadku roszczenia.

  • Instalacja - Decydującym czynnikiem jest kąt nachylenia. W systemach o kącie nachylenia większym niż 20 stopni występuje dobry efekt samooczyszczania. Kurz i brud są regularnie zmywane przez deszcz. Jeśli moduły są zamontowane płasko, potencjalnie może gromadzić się więcej zanieczyszczeń. Również w tym przypadku decydujące znaczenie ma lokalizacja.

Optymalny odstęp czasu zależy w dużej mierze od aspektu czyszczenia modułów i innych komponentów. Kurz i brud osadza się wszędzie i może pogłębić drobne usterki lub wpłynąć na wydajność systemu. Dlatego czyszczenie powinno być przeprowadzane regularnie przez wykonawcę lub powinno być wymagane w ramach serwisu.

  

Podsumowanie korzyści z konserwacji

Mimo że systemy fotowoltaiczne są mało wymagające ze względu na długi okres eksploatacji, ich moc po kilku latach spada. Przyczyny tego zjawiska przedstawiliśmy w poprzednim rozdziale. Utrata wydajności jest często niezauważalna, ponieważ proces ten przebiega bardzo powoli. Aby zapewnić długotrwałą, niezmiennie wydajną pracę, zaleca się konserwację instalacji fotowoltaicznej. Oprócz pozytywnego wpływu na wydajność zwiększa się żywotność poszczególnych komponentów i całego systemu. Usterki można również wykryć we wczesnym stadium. To z kolei chroni przed uszkodzeniami i minimalizuje możliwość wystąpienia awarii lub pożarów spowodowanych przez wadliwe komponenty.

Koszty serwisowania systemów PV

Koszty serwisowania systemu fotowoltaicznego zależą od różnych czynników. Decydującymi czynnikami są wielkość systemu i wymagany nakład pracy. Ten ostatni zależy od tego, czy trzeba przeprowadzić wiele napraw, czy pewne komponenty wymagają dodatkowej konserwacji i czy należy uwzględnić specyficzne cechy lokalizacji. Dlatego nie jest możliwe podanie opłaty ryczałtowej. Najlepiej jest wcześniej porozumieć się z wykonawcą. Porozmawiaj o cenach napraw i wizyt kontrolnych przed faktyczną usługą. Należy jednak wziąć pod uwagę również koszty podróży wykonawcy i koszt pracy. Czyszczenie modułów często musi być zorganizowane opłacone osobno. Jeśli zdecydujesz się na regularne serwisowanie systemu PV, warto zawrzeć umowę serwisową. Jest to często tańsze rozwiązanie i pozwala zaoszczędzić czas na szukanie za każdym razem nowego wykonawcy.