Solarne systemy grzewcze: konserwacja utrzymuje wydajność

Wysokie temperatury, kuny i nasza stale zmieniająca się pogoda: każdy z tych czynników (lub wszystkie) może z czasem spowodować utratę wydajności systemu solarnego. Można temu zaradzić, zlecając serwisowanie wykonawcy, który sprawdzi, czy system działa prawidłowo, dokona przeglądu wszystkich parametrów pracy i wprowadzi wszelkie niezbędne ulepszenia i naprawy. Ale jak często należy serwisować system solarny? Co należy wziąć pod uwagę i kto powinien wykonywać te prace? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te pytania.

Konserwacja systemów solarnych opłaca się na kilka sposobów

Jak każda technologia, systemy solarne podlegają zużyciu uszczelek i innych części. Ciągle zmieniające się warunki pogodowe również stawiają duże wymagania kolektorom dachowym. Płyn solarny może na przykład wrzeć w bardzo wysokich temperaturach. Kolektory Viessmann są wyposażone w niezawodną funkcję automatycznego wyłączania ThermProtect, która zapobiega przegrzaniu i zwiększa niezawodność działania. Nie chroni ona jednak przed kunami, które mogą uszkodzić izolację. Ponadto brud i kurz mogą zasłaniać wysoce przezroczystą pokrywę.

Konsekwencje: bez konserwacji technologia traci wydajność. Wydajność spada, a użytkownik płaci więcej za zwiększone zużycie konwencjonalnego systemu grzewczego. Regularna konserwacja systemu solarnego zapobiega temu i opłaca się na kilka sposobów:

utrzymanie wydajnej pracy systemu przez długi czas
zapewnienie niezmiennie wysokiej wydajności, a tym samym większej efektywności kosztowej
zapobieganie awariom, aby technologia solarna działała niezawodnie
poprawa trwałości i wydłużenie żywotności systemu

Przeprowadzanie regularnych prac konserwacyjnych w regularnych odstępach czasu

Nawet jeśli prawo nie wymaga serwisowania systemu solarnego, to i tak warto to robić z powodów wymienionych powyżej. Jednak optymalne wyniki można osiągnąć tylko wtedy, gdy wykonawcy będą regularnie przeprowadzać te powtarzające się prace. Zazwyczaj jest to okres od trzech do pięciu lat, rozpoczynający się pierwszą inspekcją zaledwie kilka miesięcy po zaplanowaniu i uruchomieniu instalacji solarnej. Zapewni to, że wszystko działa tak, jak powinno. Ponadto pierwsza konserwacja zapewni ważne wartości porównawcze, które można wykorzystać do pomiaru strat wydajności w późniejszym terminie.

Zalecana coroczna kontrola wizualna

Ogólnie rzecz biorąc, należy regularnie kontrolować swój system i przynajmniej raz w roku przeprowadzać drobną inspekcję. Zasadniczo obejmuje to wizualną kontrolę najważniejszych komponentów, takich jak izolacja, rury i same kolektory. Podsumowując:

Pierwsza konserwacja

Solarne systemy grzewcze powinny być wstępnie serwisowane kilka miesięcy po uruchomieniu.

Coroczna inspekcja

Podstawowy przegląd zalecany jest raz w roku podczas eksploatacji.

Kompleksowa konserwacja

Słoneczne systemy grzewcze powinny być dokładnie serwisowane przez ekspertów co trzy do pięciu lat.

Słoneczne systemy grzewcze: czynności kontrolne i konserwacyjne

Federacja Niemieckiego Przemysłu Grzewczego (BDH) zaleca regularne kontrole słonecznych systemów grzewczych w celu zmaksymalizowania ich żywotności i utrzymania wysokich uzysków. Pod względem prac, które należy wykonać, rozróżnia się między drobnymi przeglądami a kompleksową konserwacją.

Coroczna kontrola: przeprowadzana przez wykonawcę

Coroczna kontrola słonecznych systemów grzewczych jest uważana za "drobną konserwację". Zgodnie z wytycznymi BDH, wykonawcy powinni w tym celu wykonać następujące czynności:

  • Odpowietrzyć obieg solanki instalacji solarnej (rury z płynem solarnym)

  • Przejrzeć logi sterownika solarnego i sprawdzić nieprawidłowości

  • Odczytać ciśnienie robocze i porównać je z wartością z pierwszej inspekcji

  • Zarejestrować natężenia przepływu i porównać je z wartościami docelowymi systemu.

  • Analiza ciśnienia roboczego i natężenia przepływu pod kątem wahań

  • Sprawdzić płyn solar ny (wartość pH i ochrona przed zamarzaniem)

  • Sprawdzić pompę obiegu solarnego i w razie potrzeby włączyć ją ręcznie.

  • nasłuchiwać odgłosów podczas pracy pompy (pęcherzyki powietrza itp.)

  • Sprawdzenie i obsługa armatury (hamulec grawitacyjny, mieszacz itp.)

Wykonawca udokumentuje swoją pracę po przeprowadzeniu kontroli i odpowietrzeniu systemu solarnego. Oprócz zmierzonych wartości będzie można również sprawdzić, które zadania zostały wykonane.

Dobrze wiedzieć: Jeśli ciśnienie robocze nie odpowiada wartości docelowej lub zawór odpowietrzający instalacji solarnej kapie, konieczna będzie naprawa. Wykonawca sprawdzi wówczas naczynie wzbiorcze i w razie potrzeby wymieni zawór odpowietrzający.

Okresowa konserwacja: czynności zalecane przez ekspertów

Oprócz podstawowego przeglądu, BDH zaleca kompleksowe serwisowanie systemów solarnych co trzy do pięciu lat. Wykracza to poza zwykłą kontrolę i obejmuje między innymi następujące czynności:

  • Dokładna kontrola wzrokowa wszystkich armatur i połączeń.

  • Sprawdzenie kolektorów, ich połączeń i mocowań.

  • Sprawdzenie izolacji obwodu solarnego i przewodów czujników.

  • Serwisowanie powiązanych zasobników c.w.u. i wody grzewczej.

Ponadto wykonawcy przeprowadzą coroczne czynności kontrolne, takie jak odpowietrzenie systemu solarnego i sprawdzenie wszystkich parametrów roboczych.

Czyszczenie, odpowietrzanie lub naprawa: co można zrobić samodzielnie

Nie ma potrzeby wzywania ekspertów do wszystkich prac konserwacyjnych systemu solarnego. Niektóre prace można wykonać samodzielnie, aby jeszcze wcześniej wykryć problemy. Przykładem może być regularna kontrola wzrokowa wszystkich komponentów. Zwróć szczególną uwagę na zmiany i oczywiste uszkodzenia, takie jak nadgryziona izolacja. Jeśli zauważysz, że kolektory prawie nie przepuszczają światła, możesz wyczyścić swój system solarny (lub zlecić jego czyszczenie), aby zapewnić niezmiennie wysokie uzyski. To samo dotyczy sprawdzania płynu solarnego. Teoretycznie można to zrobić samodzielnie za pomocą testu wartości pH i w ten sposób monitorować stan medium.

Ważne: Do pracy przy zaworze odpowietrzającym w solarnych systemach grzewczych i przeprowadzania poważnych napraw wymagana jest rozległa wiedza i doświadczenie. W związku z tym należy zlecić wykonawcy wykonanie takich czynności podczas serwisu.

FAQ: najczęściej zadawane pytania dotyczące słonecznych systemów grzewczych i konserwacji

Zabrudzenia, uszkodzenia spowodowane przez gryzonie i oznaki zużycia mogą z czasem powodować spadek wydajności systemu solarnego. Prowadzi to do niższych uzysków i wpływa na efektywność kosztową. Dzięki regularnej konserwacji system będzie działał wydajnie i niezawodnie, generując wysokie zyski przez wiele lat. Zmniejsza to zużycie konwencjonalnego systemu ogrzewania, oszczędzając w ten sposób pieniądze.

Raz w roku należy przeprowadzić przegląd, aby wykonawcy mogli sprawdzić armaturę, rury i połączenia. W razie potrzeby mogą oni odpowietrzyć system solarny i porównać wszystkie parametry robocze z wartościami docelowymi. Poważna konserwacja słonecznych systemów grzewczych jest zalecana co trzy do pięciu lat. Oprócz sprawdzenia wszystkich armatur i połączeń, wykonawcy sprawdzą również kolektory i mocowania oraz upewnią się, że izolacja, czujniki i cylindry są nienaruszone.

Należy wezwać wykonawcę instalacji grzewczej. Zazwyczaj konserwację przeprowadza firma, która zainstalowała system solarny. Nasi partnerzy pomogą w konserwacji słonecznego systemu grzewczego.

Jeśli chodzi o ustalenia dotyczące konserwacji, masz dwie opcje: możesz organizować serwisowanie systemu co roku lub zdecydować się na wieloletnią umowę serwisową. Podczas gdy pierwsza opcja zapewnia większą elastyczność, długoterminowa umowa serwisowa pozwala zaoszczędzić pieniądze. Niezależnie od dokonanego wyboru, czynności wykonywane podczas konserwacji systemu solarnego powinny być takie same w obu przypadkach.

Powinieneś sam kontrolować swój system, aby działał wydajnie, a problemy były wykrywane na wczesnym etapie. Rozsądne jest przeprowadzanie regularnych inspekcji wizualnych w celu sprawdzenia zmian i oczywistych uszkodzeń, takich jak rozbite szkło i ugryzienia kuny. Można również kontrolować stan płynu solarnego i czyścić kolektory słoneczne, jeśli nagromadziło się w nich dużo brudu z powodu wiatru i deszczu.