Kolektory próżniowe - funkcje, zalety i asortyment produktów

Poproś o bezpłatną konsultację
Vitosol-200-T-16-9-1920x1080px.jpg

Każdy, kto dziś inwestuje w nowy system grzewczy, powinien od samego początku zaprojektować go tak, aby zawierał on kolektory słoneczne. Instalując kolektory słoneczne, okazują Państwo swoje zaangażowanie w ochronę środowiska, poprzez trwałe obniżenie emisji CO₂. Ponadto mogą Państwo zaoszczędzić do 60 procent rocznego zużycia energii na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Viessmann to silny partner. Możemy pochwalić się 40-letnim doświadczeniem w projektowaniu i produkcji słonecznych systemów grzewczych. Mogą Państwo polegać na najwyższej jakości. Dzięki tej technologii mogą Państwo zabezpieczyć swoją instalację na przyszłość i polegać na optymalnym współdziałaniu wszystkich elementów systemu.

Budowa i działanie kolektorów próżniowych Vitosol

W przeciwieństwie do kolektorów płaskich firmy Viessmann, absorber w kolektorach próżniowych w instalacjach solarnych znajduje się bezpośrednio na samych rurach. W tych pierwszych rury, przez które przepływa czynnik solarny, znajdują się pomiędzy dwoma płaskimi warstwami absorbera. Kolejną cechą szczególną jest próżnia. W kolektorach rurowych znajduje się druga rura otoczona próżnią. Zapewnia to szczególnie skuteczną izolację termiczną. Dzięki temu straty ciepła pomiędzy absorberem a wewnętrzną szklaną rurą prawie nie występują. Absorber znajduje się wewnątrz kolektora próżniowego. Chroni go to przed zanieczyszczeniami i wpływami atmosferycznymi. To z kolei umożliwia stałe, wysokie wykorzystanie energii.

Kolejnym kluczowym elementem kolektorów próżniowych Vitosol firmy Viessmann jest wymiennik ciepła. Przekazuje on ciepło z absorberów do podłączonego obiegu grzewczego.

Kolektor próżniowy do montażu w dowolnym miejscu

Grafik-vakuum-roehrenkollektor-5-4-2000x1600px.png

Kolektory próżniowe i ich funkcje: zasada heat pipe

Istotą technologii kolektorów próżniowych firmy Viessmann jest "zasada heat pipe". Najważniejszą cechą tej zasady jest to, że czynnik solarny nie przepływa bezpośrednio przez rury. Rurki cieplne są połączone na sucho z wymiennikiem ciepła. Ale co dokładnie dzieje się w rurce cieplnej i jak działa opatentowana funkcja ThermProtect?

Promienie słoneczne uderzają w absorber. Ciepło słoneczne odparowuje czynnik w rurce cieplnej. Gdy ten przepływa następnie do chłodniejszych rejonów kolektora, czyli dalej od bezpośredniego promieniowania słonecznego, para zamienia się ponownie w ciecz. W ten sposób uwalniana jest energia - ciepło, które przekazywane jest do instalacji solarnej przez dwururowy wymiennik ciepła Duotec (Vitosol 300-TM) lub przez miedziany wymiennik ciepła (Vitosol 200-TM). W stanie ciekłym medium w rurce cieplnej przepływa z powrotem do obszaru nasłonecznionego i proces zaczyna się od nowa i trwa tak długo, jak długo świeci słońce.

Rysunek - kolektor w eksploatacji

Proces ten zostaje przerwany po przekroczeniu granicy temperatury 150 stopni Celsjusza. Dzieje się tak, gdy medium nie skrapla się już lub nie skrapla się w chłodniejszych rejonach rury. Zasada ta pomaga chronić system przed zbyt wysoką temperaturą stagnacji i tym samym zapobiega przegrzaniu. Dzięki temu Vitosol 200-TM i Vitosol 300-TM nadają się do budynków, które przez część roku są niezamieszkane, jak np. domy letniskowe. Obieg włącza się ponownie dopiero po osiągnięciu niskich temperatur kolektora.

Rysunek - kolektor wyłączony

Zalety kolektorów próżniowych

Zarówno Vitosol 300-TM jak i Vitosol 200-TM charakteryzują się:

Ochrona przed przegrzaniem lub nadmierną temperaturą stagnacji dzięki ThermProtect przez samoregulującą się rurkę cieplną
Wysokowydajny absorber z wysoce selektywną powłoką
Szczególnie skuteczna izolacja termiczna dzięki próżni, praktycznie brak strat ciepła pomiędzy szklaną rurką a absorberem
Wyjątkowo długa żywotność dzięki materiałom odpornym na korozję
Stale wysoka wydajność energetyczna dzięki zintegrowaniu absorbera z rurą próżniową i tym samym ochronie przed zabrudzeniami i wpływami atmosferycznymi
Szczególnie wysoka niezawodność działania dzięki suchemu połączeniu rurki cieplnej z wymiennikiem ciepła oraz dzięki niskiej zawartości cieczy.
Prosta instalacja dzięki modułowej konstrukcji

Ponadto Vitosol 300-TM nadaje się szczególnie do miejsc o ograniczonej powierzchni, jak np. w domach jednorodzinnych i budynkach mieszkalnych o małej powierzchni dachu. Absorbery mają elastyczność w ustawieniu +/- 25 stopni. Dzięki temu kolektory mogą być stosowane w miejscach, gdzie nasłonecznienie jest mniej korzystne.

Model Vitosol 200-TM najlepiej nadaje się do poziomego montażu w dużych instalacjach na dachach płaskich i w budynkach mieszkalnych. Podobnie jak Vitosol 300-TM, również jest niezależny od położenia, gdyż absorbery można obracać nawet o +/- 45 stopni.

Program produktów - kolektory rurowe

Efektywne wykorzystanie ciepła słonecznego - kolektory próżniowe firmy Viessmann potrafią przetworzyć nawet niewielkie promieniowanie słoneczne na ciepło użytkowe. Absorbery z wysoce selektywną powłoką zapewniają wysoką sprawność. Jednocześnie próżnia w rurach zapewnia bardzo skuteczną izolację cieplną. Oznacza to, że pomiędzy szklanymi rurami a absorberem nie ma prawie żadnych strat, co umożliwia kolektorowi przekształcenie nawet niskich poziomów nasłonecznienia w użyteczne ciepło. Kolektory próżniowe wykorzystują dostępne nasłonecznienie niezwykle efektywnie, zwłaszcza wiosną i jesienią oraz zimą, gdy temperatury zewnętrzne są niskie.