System solarny - energia elektryczna i ciepło z energii słonecznej

Zamów konsultację z ekspertem już teraz

Już jedna godzina słońca wystarcza, aby w całości pokryć roczne zapotrzebowanie ludzkości na energię. Dzięki instalacji solarnej firmy Viessmann to darmowe i niewyczerpane źródło energii można wykorzystać także we własnym domu.

Podczas gdy kolektory słoneczne przetwarzają napływające promieniowanie na ciepło, moduły fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną. Ale jak działa system solarny? Co odróżnia fotowoltaikę od słonecznej energii cieplnej i w jaki sposób obie można optymalnie zintegrować z domem?

Płyty Viessmann Vitosol

Jakie rodzaje systemów solarnych są dostępne?

66 procent właścicieli domów chciałoby również skorzystać z odnawialnych źródeł energii przy wymianie systemu grzewczego. Tak wynika z badania opublikowanego przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Solarnego (BSW) na początku 2019 roku. Systemy solarne firmy Viessmann oferują wiele możliwości, które pomogą osiągnąć ten cel. Należą do nich słoneczne systemy grzewcze i fotowoltaiczne.

Kolektory słoneczne przetwarzają energię promieniowania na ciepło

Instalacja solarna firmy Viessmann wykorzystuje darmowe promieniowanie słoneczne do wytwarzania ciepła dla potrzeb ciepłej wody użytkowej i ogrzewania. Wymaga to zastosowania kolektorów słonecznych, zasobnika solarnego oraz sieci rur łączących wszystkie elementy.

Kolektory słoneczne instalacji solarnej mają najważniejsze zadanie w jej funkcjonowaniu, ponieważ absorbują promieniowanie słoneczne, przetwarzają je na energię cieplną i przekazują ją do czynnika solarnego. Do wyboru są kolektory płaskie, jak Vitosol 200-FM lub próżniowe, jak Vitosol 200-TM. Kolektory próżniowe zapewniają maksymalny uzysk na najmniejszych powierzchniach.

W zależności od rodzaju instalacji solarnej, pompa tłoczy następnie podgrzany czynnik solarny przez wymiennik ciepła w podgrzewaczu c.w.u. lub w zasobniku buforowym wody grzewczej. Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej, jak np. Vitocell 100-B/-W firmy Viessmann, stosowane są wtedy, gdy funkcja ciepła solarnego ma służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jeśli instalacja ma wspomagać również ogrzewanie, można ją połączyć np. z Vitocell 360-M- wielozadaniowym zasobnikiem buforowym wody grzewczej ze zintegrowanym przyłączem do kolektorów. Obydwa odbierają energię cieplną z instalacji solarnej i magazynują ją do czasu, gdy potrzebna będzie ciepła woda lub ogrzewanie pomieszczeń. Optymalnie dopasowane kompletne rozwiązania, takie jak pakiet solarny dla c.w.u. Viessmann Vitosol 141-FM, zapewniają maksymalną efektywność.

Fotowoltaika wytwarza prąd z promieniowania słonecznego

Funkcja instalacji fotowoltaicznej różni się od funkcji instalacji solarnej. Dzieje się tak dlatego, że fotowoltaika przekształca promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. W tym celu, oprócz kolektorów słonecznych lub modułów słonecznych, system zawiera falownik i opcjonalnie zasobnik energii.

Kolektory słoneczne, takie jak Vitovolt 300 z instalacji fotowoltaicznej firmy Viessmann, składają się z licznych ogniw słonecznych. Dzięki efektowi fotoelektrycznemu przekształcają one energię promieniowania w prąd stały. Następnie inwerter wytwarza prąd zmienny. Jest to niezbędne, aby energia elektryczna mogła być wykorzystywana w domu lub eksportowana do sieci publicznej. Podczas gdy systemy solarne były projektowane bardziej pod kątem tego ostatniego, samodzielna konsumpcja jest dziś bardziej dochodowa niż kiedyś. Dzieje się tak dlatego, że właściciele domów muszą kupować mniej energii elektrycznej z sieci publicznej i dzięki temu mogą zaoszczędzić więcej na kosztach energii. Niemniej jednak energia elektryczna jest prawie zawsze potrzebna w godzinach, w których system fotowoltaiczny jej nie dostarcza, np. wieczorem i w nocy. Dzięki zasobnikowi energii, takiemu jak Viessmann Vitocharge, można zlikwidować to przesunięcie. Dzięki systemowi akumulatorów energia słoneczna wytworzona w ciągu dnia jest dostępna również w nocy. Pomaga to w usamodzielnieniu się i znacznie obniża koszty energii elektrycznej.

Dla kogo opłaca się instalacja solarna firmy Viessmann?

Zastosowanie fotowoltaiki i ciepła słonecznego jest zawsze korzystne, gdy kolektory słoneczne i moduły słoneczne na dachu mogą zebrać dużo energii. Wymaga to:

  • Wystarczającej ilości miejsca na kolektory i moduły słoneczne
  • Dach skierowany na południe dla systemu solarnego
  • Powierzchnia dachu o nachyleniu od 30 do 40 stopni
  • Drzewa, domy lub góry, które nie rzucają cienia na dom.

Nawet jeśli dach nie spełnia wszystkich wymogów, instalacja solarna firmy Viessmann może być korzystna. Dzięki systemowi rusztowań możliwe jest nachylenie kolektorów i modułów solarnych pod optymalnym kątem. Jeśli powierzchnia dachu jest skierowana na wschód lub zachód, powierzchnie kolektorów i modułów powinny być większe. W przeciwnym razie uzysk będzie znacznie niższy niż przy orientacji południowej.

Zwiększenie efektywności ekonomicznej dzięki samoodbiorowi

Magazyn energii firmy Viessmann zwiększa zużycie energii elektrycznej wytworzonej we własnym zakresie, a tym samym efektywność instalacji fotowoltaicznej. System ładuje zasobnik energii, gdy Państwa dom nie domaga się prądu. Energia ta jest wykorzystywana w razie potrzeby, na przykład do zasilania urządzeń elektrycznych. Jeśli magazyn energii jest w pełni naładowany, a nie są podłączone żadne odbiorniki, nadwyżka energii będzie eksportowana do sieci i odpowiednio wynagradzana.

Jakie korzyści oferują systemy solarne firmy Viessmann?

Instalacja solarna firmy Viessmann po zamontowaniu wytwarza energię elektryczną lub ciepło bez konieczności ponoszenia nakładów na paliwo. Obniża to koszty energii w gospodarstwie domowym i nie emituje szkodliwych dla środowiska spalin. Jeszcze jedna zaleta: Instalacja solarna na domu zwiększa własną samowystarczalność. Właściciele domów coraz częściej zaopatrują się we własną energię. Rosnące ceny prądu i innych paliw są mniej odczuwalne. Wyzwania, takie jak wahania wartości wyjściowych spowodowane warunkami atmosferycznymi, można zamortyzować również dzięki zasobnikom energii firmy Viessmann. Systemy te zapewniają dostawę darmowej energii słonecznej nawet wtedy, gdy nie świeci słońce. Ponadto optymalne planowanie może pomóc w uzyskaniu maksymalnych plonów nawet w niesprzyjających warunkach.

Korzyści w skrócie

Systemy fotowoltaiczne i solarne wykorzystują energię odnawialną
Technologia solarna eliminuje wszelkie koszty paliwa
Energia słoneczna jest dostępna bezpłatnie
Nie ma emisji CO₂ ani innych zanieczyszczeń.
Panele i kolektory słoneczne są trwałe i nie wymagają konserwacji
Magazynowanie energii sprawia, że energia słoneczna jest dostępna nawet w nocy
Spadają koszty ogrzewania i energii elektrycznej
Zwiększa się niezależność energetyczna
Wsparcie państwa dla zakupów z dotacjami

Asortyment produktów