Wymiana grzejników: profesjonalne działania

Poproś o bezpłatną konsultację
Zdjęcie: © RossHelen / Shutterstock.com

Nie da się ukryć, że uszkodzone, przestarzałe lub nieefektywne grzejniki należy wymienić. Ale jak dokładnie wygląda przygotowanie i wymiana przez instalatora systemów grzewczych? Co jest ważne przy wyborze odpowiednich, nowych grzejników? I z jakimi kosztami należy się liczyć? Ponadto nie zawsze można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy grzejniki rzeczywiście wymagają wymiany. Grzejniki nabierające lat często jeszcze działają. Jednak dobre powody do ich wymiany - oraz odpowiedzi na wiele innych pytań - znajdziesz w tym poradniku.

Powody i przyczyny wymiany grzejników

Na początku zwykle pojawia się pytanie: czy muszę mieć wymienione grzejniki? Oprócz nieszczelności, miejsc przerdzewiałych lub innych oczywistych usterek, na to pytanie można zawsze odpowiedzieć twierdząco, jeżeli Państwa stare grzejniki...

  • pracują nadal bez sprawdzenia po modernizacji instalacji grzewczej lub remoncie energooszczędnym. Z reguły nie odpowiadają już zapotrzebowaniu na ciepło nowego kotła (zmodernizowanego budynku) i mają inne wymiary powierzchni grzewczych oraz inne zapotrzebowanie na wodę.
  • nie pasują do nowo zainstalowanego generatora ciepła, takiego jak pompa ciepła lub instalacja solarna, które pracują z niższymi temperaturami zasilania.
  • stwarzają niepotrzebnie zły klimat w pomieszczeniu i mogą powodować zimne podłogi.
  • są zainstalowane w miejscach, które po energooszczędnej modernizacji/ociepleniu nie są już odpowiednie, np. w zimnych wnękach okiennych z mostkami termicznymi, przez które ciepło jest tracone na zewnątrz budynku.
  • posiadają osady kamienia i gruzu wewnątrz grzejników, które uniemożliwiają efektywną i oszczędną pracę zmodernizowanego systemu grzewczego.

Kiedy wystarczy przemalować stare grzejniki?

Jeśli wykazano, że grzejniki jeszcze przez jakiś czas będą funkcjonalne, istnieją alternatywy dla ich wymiany. W indywidualnych przypadkach rozwiązaniem może być przemalowanie lub ponowne pomalowanie grzejników. Istnieją dobre powody, aby utrzymać stare grzejniki w eksploatacji w następujących przypadkach:

  • gdy w ramach modernizacji systemu grzewczego instalowane jest ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. Stare grzejniki wspomagają wtedy system ogrzewania powierzchni tylko w razie potrzeby.
  • gdy grzejniki mają wystarczająco dużą powierzchnię, aby ogrzać pomieszczenie przy możliwie najniższych temperaturach, są w dobrym stanie technicznym i wyposażone w odpowiednie sterowanie, które pasuje do nowej instalacji grzewczej.

Najważniejsze fakty dotyczące kosztów, dopłat i możliwości oszczędzania

Wymiana grzejników wiąże się oczywiście przede wszystkim z kosztem zakupu grzejników zastępczych. Jeśli jest przeprowadzana profesjonalnie, dochodzą jeszcze koszty montażu, a także usunięcia i utylizacji starych grzejników. Cena zależy od wielu lokalnych uwarunkowań. Należą do nich typ grzejnika, liczba wymaganych powierzchni grzewczych i pomieszczeń, które mają być ogrzewane, a także złożoność prac. W zależności od uzgodnionego zakresu usług, instalator systemu grzewczego zaoferuje dalsze usługi, takie jak równoważenie hydrauliczne i regularna konserwacja. Wszystkie opisane prace różnią się w zależności od przypadku, dlatego nie można podać jednolitej ceny za wymianę grzejników. Za pośrednictwem wyszukiwarki partnerów handlowych firmy Viessmann można zamówić niewiążącą konsultację, aby skontaktować się z instalatorem systemu grzewczego, który przygotuje odpowiednią ofertę, uwzględniającą Państwa indywidualne wymagania.

Zmniejszenie zużycia energii i kosztów ogrzewania poprzez wymianę grzejników

Aby zaoszczędzić koszty poprzez wymianę grzejników, nowe grzejniki muszą być dokładnie dopasowane do wymagań pomieszczenia pod względem wielkości i wydajności. Wymaga to obliczenia osobistego zapotrzebowania na energię i ciepło oraz zależy między innymi od warunków energetycznych panujących wewnątrz domu.

Wymagane obliczenia powinny być przeprowadzone przez fachowca, który zna poszczególne parametry. Jako wynik pośredni określają one wymagane obciążenie cieplne. Ostatecznym wynikiem jest wymagana moc grzewcza grzejników w kilowatogodzinach.

Zdjęcie: © Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Wybór właściwego grzejnika dla przytulnego domu

Oprócz wyglądu i rodzaju, szczególne znaczenie dla właściwego grzejnika ma sposób emitowania ciepła. Może ono przybierać formę promieniowania lub konwekcji. Chłodne powietrze w pomieszczeniach jest ogrzewane przez konwekcję. Z kolei ciepło promieniujące jest odczuwalne, gdy styka się z ciałami stałymi lub powierzchniami. Ludzie naturalnie odczuwają ciepło promieniujące jako przyjemniejsze. Wysoki udział promieniowania w emitowanym cieple prowadzi więc generalnie do bardziej komfortowego domu. Jednak ciepło konwekcyjne ma również swoje zalety. Na przykład powietrze nagrzewa się szybciej niż stała powierzchnia, dzięki czemu można szybciej regulować temperaturę w górę i w dół.

Większość nowoczesnych grzejników emituje w różnych proporcjach zarówno ciepło promieniowania, jak i ciepło konwekcji. Porozmawiaj z instalatorem systemu grzewczego o zaletach i wadach, aby znaleźć optymalną mieszankę dla swoich potrzeb.

Jakie i ile grzejników do jakiego pomieszczenia?

Rzeczywista wymagana moc grzejnika zależy nie tylko od jego rodzaju, ale także od tego, czy będzie on zainstalowany np. w łazience czy w salonie. Doświadczony wykonawca uwzględni te i inne czynniki podczas wykonywania obliczeń obciążenia cieplnego. Obejmuje ono wielkość i orientację danego pomieszczenia wraz ze stanem energetycznym budynku oraz zakresem mocy grzejnika, który jest rozważany dla danego pomieszczenia. Wynikiem takiego obliczenia jest określenie mocy w watach. Ze względu na mnogość czynników występujących na miejscu nie jest możliwe przypisanie wartości kocowych do konkretnych pomieszczeń lub wielkości pomieszczeń. Aby uzyskać wstępny przegląd, istnieją zasady. Aby jednak zapewnić niezawodne planowanie grzejników, należy to zrobić wspólnie z fachowcem.

Rodzaje grzejników w skrócie

Jeżeli zdecydują się Państwo na wymianę grzejników, do wyboru jest wiele rodzajów grzejników. Proszę skorzystać z poniższych linków, aby zapoznać się z programem grzejników Vitoset firmy Viessmann lub przejść bezpośrednio do odpowiedniej linii produktów:

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wymiany grzejników

Podstawowe kwestie dotyczące wymiany grzejników zostaną wyjaśnione przez wykonawcę. Ponadto mogą pojawić się pytania, na które chcieliby Państwo uzyskać odpowiedź przed złożeniem zamówienia na wymianę. Jeśli już zdecydowałeś się na wymianę grzejników, oto kilka konkretnych pozycji, które pojawiają się często.

Czas potrzebny na profesjonalny demontaż i montaż może się znacznie różnić. Zależy on od wielu rzeczy, w tym od położenia i liczby przyłączy, zaworów i innych elementów wyposażenia. Podobnie, ma znaczenie, na jaki typ grzejnika przechodzisz i jak skomplikowana jest nowa technologia w porównaniu ze starą. Z reguły jest to stosunkowo szybki pomiar. W razie wątpliwości zapytaj instalatora systemu grzewczego, jak długo potrwa wymiana i dowiedz się, ile czasu trzeba zaplanować na prace.

Jeśli zlecisz instalatorowi systemu grzewczego wymianę grzejników, to oczywiście pozbędzie się on również starych grzejników. Jest to zdecydowanie zalecane. Stare grzejniki nie tylko ważą do 20 kg, ale są również zaliczane do złomu i muszą być odpowiednio zutylizowane. W tym celu należy je oczyścić i całkowicie opróżnić. Metale nadające się do ponownego wykorzystania mogą być następnie oddzielone od siebie i poddane recyklingowi. W przeciwnym razie prywatna utylizacja wiązałaby się z kosztami transportu i ewentualnie opłatami w lokalnym punkcie zbiórki odpadów.

Osoby, które zdecydowały się na montaż ogrzewania podłogowego zamiast nowych grzejników, mogą liczyć na wiele korzyści. Należy jednak zaznaczyć, że taki system ogrzewania powierzchniowego można rozważyć dopiero po przeprowadzeniu energooszczędnej modernizacji budynku. W przeciwnym razie działanie to nie jest opłacalne ze względu na zły stosunek kosztów do korzyści.

Grzejnik drabinkowy ma oczywiście inne wymiary niż "zwykły" grzejnik łazienkowy, co oczywiście nie stanowi problemu dla wykonawcy. Montaż dodatkowego elektrycznego wkładu grzewczego przygotuje Cię również na chłodniejsze letnie dni, kiedy być może chciałbyś, aby Twoja łazienka była o kilka stopni cieplejsza, ale nie chcesz włączać całego systemu grzewczego. Istnieje również możliwość zainstalowania elektrycznego grzejnika łazienkowego. W tym przypadku należy uwzględnić w planowaniu koszty energii elektrycznej.

  • wydaje dźwięki?
  • nagrzewa się tylko u góry lub nierównomiernie?
  • w ogóle się nie nagrzewa?
  • ponoszą wysokie koszty ogrzewania?

W tych przypadkach istnieją inne środki, które należy podjąć na początku, a które mogą doprowadzić do sukcesu. Należy do nich odpowietrzenie instalacji grzewczej i zrównoważenie hydrauliczne. Jeśli grzejniki w ogóle się nie nagrzewają, ciśnienie w instalacji może być zbyt niskie. W takim przypadku konieczne jest uzupełnienie wody grzewczej. Ponadto należy regularnie sprawdzać zawory, rury i inne newralgiczne miejsca pod kątem zablokowania i zanieczyszczenia. W przypadku zbyt wysokich kosztów ogrzewania może warto wymienić termostaty na termostaty programowalne lub inteligentne.