Porady i wskazówki

5 sposobów na skuteczną walkę ze smogiem

Smog wciąż stanowi duży problem w naszym kraju, jest też znacznym zagrożeniem dla zdrowia wielu ludzi. Jak możemy sobie z nim poradzić? Od czego zacząć skuteczną walkę ze smogiem?

1. Modernizacja systemu grzewczego

Ogrzewając dom kotłem na paliwa stałe nie spełniającym norm dotyczących emisji narażamy siebie i swoich najbliższych na zagrożenia zdrowia powodowane przez zanieczyszczenia, które wdychamy. Szkodliwe związki wydobywające się z domowych kominów są niebezpiecznym składnikiem smogu. Warto również wiedzieć, że podczas spalania paliw stałych powstają cząstki, które opadają w promieniu 10-krotności wysokości komina, czyli na nasze domy i ich najbliższe otoczenie (w przypadku komina o wysokość 7 m będzie to promień 70 m!).
Pierwszym krokiem do walki ze smogiem jest więc mądre ogrzewanie naszych domów. Zainwestujmy w nowoczesne i ekologiczne kotły, opał wysokiej jakości. Wymieńmy przestrzały kocioł gazowy na kondensacyjny. Urządzenia grzewcze nowej generacji (takie jak Vitodens) charakteryzują się bardzo niską lub wręcz znikomą emisją spalin, a do tego pracują wydajnie i energooszczędnie.

2. Docieplenie budynku

Przez nieodpowiednio zaizolowane przegrody domu (ściany, podłogę na gruncie, dach) ucieka dużo ciepła. Redukcja jego strat za pomocą właściwej termoizolacji również pozwoli zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Dobrze docieplony dom będzie bowiem potrzebował systemu grzewczego o mniejszej mocy, a więc i bardziej oszczędnego i emitującego znacznie mniej niepożądanych substancji do atmosfery. Dzięki dociepleniu ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych i wymianie stolarki zewnętrznej (okien pionowych, połaciowych, a także drzwi balkonowych, tarasowych i wejściowych) nie tylko przyczynimy się do redukcji smogu, ale przede wszystkim osiągniemy komfort cieplny w domu przy niższych kosztach jego ogrzewania.

3. Korzystanie z OZE

Kolejnym sprawdzonym, bardzo istotnym sposobem na skuteczną walkę ze smogiem jest wybór urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii, takich jak pompy ciepła (Vitocal), kolektory słoneczne (Vitosol) czy instalacje fotowoltaiczne (Vitovolt). Urządzenia te nie emitują do atmosfery CO2, ani innych szkodliwych substancji. Co ważne, inwestycje w OZE są wspierane (m.in. poprzez dofinansowania na zakup i montaż urządzeń) i umożliwiają duże oszczędności na kosztach zakupu lub wytwarzania energii. Instalacja fotowoltaiczna pozwoli nam produkować własną zieloną energię i uniezależnić się od rosnących drastycznie cen prądu.

4. Rekuperacja

Na wdychanie zanieczyszczeń jesteśmy narażeni nie tylko poza domem. Smog dociera do budynków wraz z powietrzem zewnętrznym m.in. poprzez wentylację grawitacyjną. Nie opuszczając domu w czasie występowania smogu nie jesteśmy więc wcale tak bezpieczni, jak mogłoby się nam wydawać.
Najskuteczniejszym sposobem filtracji powietrza napływającego do domu jest rekuperacja. Rekuperator (np. Vitovent) nie tylko dba o to, aby do wnętrz naszego domu napływała odpowiednia ilość świeżego powietrza o odpowiedniej temperaturze, zapewniając mniejsze straty ciepła, ale również usuwa z niego zanieczyszczenia. Wyposażając urządzenie w odpowiednie filtry wyłapujące cząsteczki smogu, możemy być spokojni o jakość powietrza, którym oddychamy w domu.

5. Oczyszczacze powietrza

Co jednak, jeśli nie mamy możliwości zastosowania rekuperacji w domu czy mieszkaniu? Rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza, czyli niewielkie urządzenia filtrujące. Na rynku mamy coraz większy wybór oczyszczaczy. Tym, na co warto zwrócić uwagę wybierając model, który ma nam pomóc w walce ze smogiem, są m.in. filtry HEPA. Te najbardziej zaawansowane, oznaczone jako H13, mogą oczyszczać powietrze z pyłów PM10 i PM2.5 nawet w ponad 99%. Taki filtr znajdziemy m.in. w oczyszczaczu powietrza HL-OP-15.