Produkty

8 mitów na temat pomp ciepła

Pompy ciepła są coraz chętniej stosowane w budownictwie jednorodzinnym w naszym kraju. Mimo nieustannie rosnącego zainteresowania tymi urządzeniami grzewczymi, wciąż można usłyszeć wiele nieprawdziwych teorii na ich temat. Obalamy niektóre z nich.

1. Pompa ciepła to bardzo droga inwestycja

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła wcale nie przewyższa kosztów związanych z inwestycją chociażby w kotłownię gazową. Biorąc pod uwagę pieniądze jakie należy przeznaczyć na projekt instalacji gazowej, wykonanie przyłącza, budowę komina oraz kotłowni (których pompa ciepła nie potrzebuje) oraz na zakup kotła kondensacyjnego, inwestycja w powietrzną pompę ciepła okazuje się znacznie tańszym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć również, że ceny pomp ciepła są coraz bardziej korzystne dla inwestorów, a możliwość skorzystania z dodatkowego wsparcia w formie dotacji na zakup i montaż urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii sprawia, że inwestycja w pompę ciepła nie jest takim obciążeniem dla domowego budżetu, jak by się mogło z pozoru wydawać.

  

2. Pompa ciepła hałasuje

Wszystkie pompy ciepła wprowadzane do sprzedaży muszą spełniać szereg wytycznych dotyczących maksymalnego dopuszczalnego poziomu hałasu. Pompy ciepła Viessmann konstruowane są w taki sposób, aby generowany przez nie hałas był jeszcze niższy niż zakładają normy. Obecnie produkowane urządzenia instalowane wewnątrz budynku generują hałas porównywalny, a nawet mniejszy od tego, jaki wytwarzają kotły gazowe czy lodówki.

Również jednostki zewnętrzne pomp ciepła typu split oraz urządzenia monoblokowe montowane na zewnętrza są ciche. Ich praca w przypadku urządzeń Vitocal jest praktycznie niesłyszalna, m.in. dzięki zoptymalizowanym akustycznie wentylatorom oraz inteligentnemu systemowi sterowania ich prędkością obrotową. Stosowana w nowoczesnych urządzeniach Viessmann technologia AAD (Advanced Acoustic Design) eliminuje szczególnie uciążliwe niskie szumy generowane podczas pracy pomp ciepła. Przykładowo, pompa ciepła typu split Vitocal 200-S spełniała wymagania dotyczące dopuszczalnego hałasu już w odległości 3 m od granic działki. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowana np. w budynkach w zabudowie szeregowej.

  

3. Powietrzna pompa ciepła nie wystarczy do ogrzewania domu

Nowoczesne pompy ciepła typu powietrze/woda mogą być z powodzeniem stosowane jako główne i jedyne źródło ciepła w budynku. Stwierdzenie, że taka pompa ciepła nie pracuje, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej 0°C jest kolejnym mitem! Powietrzne pompy ciepła pozyskują energię nawet z mroźnego powietrza i zmieniają ją w użyteczne ciepło do ogrzewania domu i wody użytkowej. Urządzenia Viessmann mogą pracować i ogrzewać budynek, gdy temperatura na zewnątrz sięga -20°C.

Jeśli pompa ciepła nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło budynku w wyjątkowo mroźne dni, wówczas okresowe wsparcie zapewni jej wbudowana grzałka elektryczna. Takich dni w sezonie grzewczym jest jednak bardzo niewiele lub nie występują wcale. Mimo to, nawet przy bardzo silnych mrozach pompa ciepła typu powietrze/woda będzie nadal ogrzewać pomieszczenia budynku.

  

4. Pompa ciepła nie może współpracować z grzejnikami

Pompy ciepła to urządzenia, które pracują najefektywniej z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się w domach, w których znajdują się grzejniki. Pompy ciepła pozwalają osiągać temperaturę zasilania nawet do 65°C,  dzięki czemu mogą współpracować z grzejnikami niskotemperaturowymi. Należy jednak pamiętać, że sprawność tych urządzeń grzewczych będzie ogólnie ujmując wyższa, przy niższej temperaturze zasilania wewnętrznej instalacji (30–40°C).

  

5. Pompa ciepła sprawdzi się tylko w nowych budynkach

Pompy ciepła to urządzenia polecane zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków. W zależności od potrzeb mogą one zastąpić dotychczasowy kocioł lub wspomagać jego pracę. W przypadku modernizowanych budynków szczególnie dobrze sprawdzają się powietrzne pompy ciepła typu split. Ich montaż odbywa się bowiem bez dużej ingerencji w budynek i zagospodarowaną już działkę.

  

6. Pompa ciepła korzysta z prądu, nie pracuje więc ekologicznie

Pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynków wykorzystują energię skumulowaną np. w gruncie lub powietrzu. Jest to energia odnawialna, co pozwala zaliczać te urządzenia grzewcze do grona ekologicznych. Pompy ciepła do zasilania i pracy sprężarki potrzebują jednak prądu. Zużywają go jednak niewiele, w stosunku do ilości energii cieplnej, którą przekazują do instalacji grzewczej (nowoczesne urządzenia z 1 kW energii elektrycznej potrafią przekazać do budynku nawet do 5 kW ciepła). Pompy ciepła mogą być w 100% zasilane energią odnawialną, a to za sprawą ich współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki takiemu połączeniu urządzenia te będą pracować w całkowicie ekologicznie.

  

7. Pompa ciepła obsługuje tylko centralne ogrzewanie

Pompy ciepła to urządzenia odpowiadające zarówno za ogrzewanie budynków, jak i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. W zależności od potrzeb ogrzewanie wody użytkowej pompą ciepła może się odbywać na dwa sposoby: z wykorzystaniem urządzenia, która służy przede wszystkim do ogrzewania domu, lub przy użyciu pompy ciepła dedykowanej wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej. W pierwszym przypadku pomp ciepła będzie ogrzewać wodę w instalacji c.o. oraz wodę użytkową w podłączonym z nią zasobniku. Pompa ciepła przeznaczona wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej to rozwiązanie polecane m.in. dla osób, które ogrzewają dom kotłem lub chcą zastąpić np. bojler elektryczny i tym samym znacznie obniżyć koszty ogrzewania wody użytkowej.

  

8. Montaż pompy ciepła jest drogi i kłopotliwy

Koszt i zakres prac związanych z montażem pompy ciepła zależy od rodzaju urządzenia. Zdecydowana większość pomp ciepła instalowanych w naszych domach to jednak urządzenia typu powietrze/woda. Ich dużą zaletą jest m.in. łatwy i szybki montaż. Nie wymaga on wykonywania odwiertów czy rozległych wykopów. Nowoczesny system grzewczy powstaje bez dewastacji posesji i drogich instalacji. Z uwagi na nieskomplikowany montaż nie ma też ryzyka popełnienia kosztownych błędów wykonawczych. W przypadku pompy ciepła Vitocal 200-A jednostka wewnętrzna łączona jest z zewnętrzną przewodami wodnymi, co nie wymaga od instalatora posiadania uprawnień chłodniczych.