Pompy ciepłą pomogą w walce z ubóstwem energetycznym!
Brytyjscy badacze ocenili wpływ, jaki pompy ciepła mogą mieć na ubóstwo energetyczne w Anglii i Szkocji. Okazuje się, że urządzenia te mogą złagodzić negatywne skutki tego zjawiska zarówno w stabilnych warunkach, jak i w czasach kryzysu.

Ubóstwo energetyczne w Wielkiej Brytanii
Za ubogie energetycznie uznaje się gospodarstwo, które przeznacza na paliwo ponad 10% swojego dochodu. W ciągu kryzysu energetycznego spowodowanego przez wojnę w Ukrainie liczba brytyjskich gospodarstw domowych zmagających się z ubóstwem energetycznym podwoiła się. Przed kryzysem wskaźnik ten w Szkocji wynosił 35,55%, a w Anglii 17,38%. Z kolei po 2022 roku wzrósł on do 67,26% w Szkocji i 47,68% w Anglii.
Zjawisko to dotyka głównie tych rejonów Wielkiej Brytanii, gdzie domy nie mogą być w łatwy sposób podłączone do głównej sieci gazowej. Dodatkowo obecnie ok. 11% brytyjskich gospodarstw domowych ogrzewanych jest energią elektryczną, a 5% olejem opałowym. Są to bardzo kosztowne opcje i wiążą się z wyższym ryzykiem popadnięcia w ubóstwo energetyczne.
Badacze szukają rozwiązania w postaci pomp ciepła
Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu w Edynburgu opublikowali badanie pt. “Evaluating the social benefits and network costs of heat pumps as an energy crisis intervention” . Jest to analiza łącznie 41 regionów Wielkiej Brytanii pod kątem ubóstwa energetycznego i wpływu, jakie miało na ten wskaźnik zamontowanie pomp ciepła.
Według szacunków badaczy wprowadzenie pomp ciepła do borykających się z tym problemem gospodarstw domowych może zmniejszyć wskaźnik ubóstwa energetycznego w co najmniej 90,2% badanych regionów w czasie stabilnych warunków i 97,6% w czasach kryzysu. Ale tylko w momencie, gdy zakup takiego urządzenie zostanie dofinansowany przez rząd. Bez takowego wsparcia możliwości ograniczenia ubóstwa spadają do 51,2% w normalnych warunkach i 65,9% w czasie kryzysu.
„Nasze ustalenia pokazują, że korzyści z pomp ciepła utrzymują się zarówno w okresach normalnych, jak i kryzysowych. Oznacza to, że nawet jeśli kryzys zakończy się, zanim wprowadzenie pomp ciepła osiągnie znaczny poziom skutków, przyjęcie [pomp ciepła] może nadal przynieść długoterminowe korzyści, szczególnie biorąc pod uwagę możliwość przyszłych kryzysów energetycznych” - stwierdzają brytyjscy badacze.
Państwo walczy z ubóstwem
Wielka Brytania w ramach walki z ubóstwem energetycznym wprowadziła dotację w wysokości 7,5 tys. funtów na instalację pompy ciepła. Dodatkowo 457 z 3891 podstacji energetycznych będzie wymagało modernizacji w celu zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania na pompy ciepła. Całkowity koszt tych modernizacji wynosi 715,4 mln funtów i jest rozłożony na okres 45 lat.