Co musisz wiedzieć przed wyborem rekuperacji?
Rekuperator zapewnia stałą, kontrolowaną wentylację budynku. Jednocześnie odzyskuje ciepło z powietrza usuwanego na zewnątrz i ogrzewa nim świeże powietrze napływające do pomieszczeń. Gwarantuje tym samym nie tylko skuteczną wymianę powietrza w domu, ale również redukcję rachunków za jego ogrzewanie. Przed wyborem konkretnej centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła warto poznać kilka istotnych aspektów, które wpłyną na jej efektywność oraz komfort użytkowania.

Sprawność rekuperatora
Wybierając rekuperator należy zwrócić uwagę na urządzenia, które zapewniają największy odzysk ciepła, co pozwoli maksymalnie zredukować zapotrzebowanie na ciepło budynku, a więc i koszty jego ogrzewania. Są to głównie urządzenia z wymiennikami przeciwprądowymi. Ich sprawność może być bliska lub nawet przekraczać 90%. Przykładem takiego urządzenia jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Vitovent 300-W, której wydajny krzyżowy, przeciwprądowy wymiennik odzyskuje do 92% ciepła zawartego w usuwanym powietrzu. Przy wyborze rekuperatora warto również sprawdzić jego klasę energetyczną, czyli parametr określający zużycie prądu przez urządzenie.
Zabezpieczenie przez zamarzaniem
W naszych warunkach klimatycznych wymiennik ciepła rekuperatora wymaga ochrony przed zamarzaniem. Przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, kondensat wykraplający się z powietrza wywiewanego z budynku może bowiem zamarznąć w wymienniku ciepła. Skutkuje to znacznym ograniczeniem wymiany powietrza, a przy dłuższym oblodzeniu wymiennika może prowadzić nawet do jego uszkodzenia. Wybierając rekuperator do domu zwróćmy więc uwagę także na to, czy jest on wyposażony w nagrzewnicę wstępną. Zapobiega ona zamarzaniu wymiennika, a tym samym gwarantuje stałą i bezpieczną pracę centrali wentylacyjnej również w czasie występowania ujemnych temperatur zewnętrznych.
Odzysk wilgoci
Zarówno zbyt duża, jak i zbyt niska wilgotność powietrza jest niekorzystna dla zdrowia i komfortu domowników. Rekuperator z przeciwprądowym wymiennikiem entalpicznym zapewni nie tylko odzysk ciepła, ale i wilgoci. Takie urządzenie odzyskuje wilgoć z powietrza usuwanego i w miarę potrzeby nawilża nią suche powietrze nawiewane do pomieszczeń, co zapewnia przyjemny klimat i dobre samopoczucie domowników. Odzysk wilgoci w rekuperatorach takich jak Vitoair FS jest możliwy dzięki specjalnej membranie polimerowej. Zawarte w usuwanym powietrzu cząsteczki pary wodnej dyfundują przez membranę i są pochłaniane przez doprowadzane świeże powietrze. Pozwala to wyeliminować zarówno zbytnią suchość, jak i nadmierną wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Membrana polimerowa uniemożliwia równocześnie przenikanie wirusów, bakterii i zarodników pleśni.
Rekuperacja do mieszkań i niewielkich domów
Rekuperacja to rozwiązanie nie tylko dla domów. W sprzedaży dostępne są również urządzenia, które dzięki małej wysokości konstrukcyjnej oraz cichej pracy przy dużej wydajności sprawdzą się szczególnie dobrze w niewielkich domach oraz mieszkania. Przykładem takiego urządzenia jest rekuperator Vitoair FS. Z wysokością konstrukcyjną wynoszącą zaledwie 24,5 cm i maksymalnym strumieniem objętościowym powietrza do 300 m3/h jest on urządzeniem nie tylko płaskim, ale i wydajnym. Taki rekuperator można zamontować pod sufitem, na ścianie lub leżąco na strychu. Kompaktową, płaską budową wyróżnia się także centrala wentylacyjna Vitovent 300-C. Urządzenie można bez trudu ukryć w podwieszonym suficie, np. w przedpokoju, i stąd rozprowadzić kanały do sąsiednich pomieszczeń. Rekuperator można również zamontować pionowo na ścianie, np. w spiżarni.
Rekuperacja to nie to samo co klimatyzacja
Rekuperacja odzyskuje ciepło wytworzone zimą przez system grzewczy, a latem chłód dostarczony przez klimatyzator i wykorzystuje go do wstępnego schładzania świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Rekuperator w pewnym stopniu wspomaga więc pracę klimatyzacji, jednak jej nie zastąpi. Do utrzymania komfortowych warunków w pomieszczeniach domu niezbędny jest zarówno system grzewczy, sprawna wentylacja oraz coraz częściej (z uwagi na wysokie temperatury latem) również klimatyzacja.
Rekuperatory z automatyczną klapą bypass, takie jak np. Vitovent 300-W, pozwalają realizować funkcję chłodzenia, tzw. freecooling. Dzięki klapie bypass strumień powietrza przepływającego przez centralę wentylacyjną może całkowicie ominąć wymiennik ciepła. W ten sposób w letnią noc do pomieszczeń będzie docierać chłodne powietrze zewnętrzne zapewniając obniżenie temperatur wewnątrz budynku.
Rekuperator w systemie
Zdalną i komfortową obsługę rekuperatora umożliwiają przeznaczone do tego moduły ścienne. Centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła można również sterować bezpośrednio z poziomu regulatora pompy ciepła. Takie rozwiązanie daje możliwość zmiany wybranych parametrów z poziomu aplikacji mobilnej. Nowoczesne rekuperatory Vitovent są kompatybilne z systemem Viessmann One Base i mogą tworzyć kompletny system z kotłami kondensacyjnymi Vitodens oraz pompami ciepła Vitocal. Taki system grzewczo-wentylacyjny można również w każdej chwili rozszerzyć o instalację fotowoltaiczną Vitovolt i magazyn prądu Vitocharge VX3. Dzięki temu system z rekuperatorem i pompą ciepła może działać praktycznie niezależnie od publicznej sieci energetycznej i być sterowany komfortowo za pomocą aplikacji mobilnej ViCare z każdego miejsca i o dowolnej porze. Taki system może być ponadto (za zgodą użytkownika) zdalnie monitorowany przez wybranego instalatora. Umożliwi to natychmiastowe usuwanie zakłóceń online lub szybką interwencję serwisową na miejscu.