Porady i wskazówki

Co musisz wiedzieć przed wyborem rekuperacji?

Rekuperator zapewnia stałą, kontrolowaną wentylację budynku. Jednocześnie odzyskuje ciepło z powietrza usuwanego na zewnątrz i ogrzewa nim świeże powietrze napływające do pomieszczeń. Gwarantuje tym samym nie tylko skuteczną wymianę powietrza w domu, ale również redukcję rachunków za jego ogrzewanie. Przed wyborem konkretnej centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła warto poznać kilka istotnych aspektów, które wpłyną na jej efektywność oraz komfort użytkowania.

Kompaktowy system centralnej wentylacji mechanicznej Vitovent 300-W wymaga bardzo mało miejsca i może być zainstalowany np. nad pralką.

Sprawność rekuperatora

Wybierając rekuperator należy zwrócić uwagę na urządzenia, które zapewniają największy odzysk ciepła, co pozwoli maksymalnie zredukować zapotrzebowanie na ciepło budynku, a więc i koszty jego ogrzewania. Są to głównie urządzenia z wymiennikami przeciwprądowymi. Ich sprawność może być bliska lub nawet przekraczać 90%. Przykładem takiego urządzenia jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Vitovent 300-W, której wydajny krzyżowy, przeciwprądowy wymiennik odzyskuje do 92% ciepła zawartego w usuwanym powietrzu. Przy wyborze rekuperatora warto również sprawdzić jego klasę energetyczną, czyli parametr określający zużycie prądu przez urządzenie.

Zabezpieczenie przez zamarzaniem

W naszych warunkach klimatycznych wymiennik ciepła rekuperatora wymaga ochrony przed zamarzaniem. Przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, kondensat wykraplający się z powietrza wywiewanego z budynku może bowiem zamarznąć w wymienniku ciepła. Skutkuje to znacznym ograniczeniem wymiany powietrza, a przy dłuższym oblodzeniu wymiennika może prowadzić nawet do jego uszkodzenia. Wybierając rekuperator do domu zwróćmy więc uwagę także na to, czy jest on wyposażony w nagrzewnicę wstępną. Zapobiega ona zamarzaniu wymiennika, a tym samym gwarantuje stałą i bezpieczną pracę centrali wentylacyjnej również w czasie występowania ujemnych temperatur zewnętrznych.

Odzysk wilgoci

Zarówno zbyt duża, jak i zbyt niska wilgotność powietrza jest niekorzystna dla zdrowia i komfortu domowników. Rekuperator z przeciwprądowym wymiennikiem entalpicznym zapewni nie tylko odzysk ciepła, ale i wilgoci. Takie urządzenie odzyskuje wilgoć z powietrza usuwanego i w miarę potrzeby nawilża nią suche powietrze nawiewane do pomieszczeń, co zapewnia przyjemny klimat i dobre samopoczucie domowników. Odzysk wilgoci w rekuperatorach takich jak Vitoair FS jest możliwy dzięki specjalnej membranie polimerowej. Zawarte w usuwanym powietrzu cząsteczki pary wodnej dyfundują przez membranę i są pochłaniane przez doprowadzane świeże powietrze. Pozwala to wyeliminować zarówno zbytnią suchość, jak i nadmierną wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Membrana polimerowa uniemożliwia równocześnie przenikanie wirusów, bakterii i zarodników pleśni.

Rekuperacja do mieszkań i niewielkich domów

Rekuperacja to rozwiązanie nie tylko dla domów. W sprzedaży dostępne są również urządzenia, które dzięki małej wysokości konstrukcyjnej oraz cichej pracy przy dużej wydajności sprawdzą się szczególnie dobrze w niewielkich domach oraz mieszkania. Przykładem takiego urządzenia jest rekuperator Vitoair FS. Z wysokością konstrukcyjną wynoszącą zaledwie 24,5 cm i maksymalnym strumieniem objętościowym powietrza do 300 m3/h jest on urządzeniem nie tylko płaskim, ale i wydajnym. Taki rekuperator można zamontować pod sufitem, na ścianie lub leżąco na strychu. Kompaktową, płaską budową wyróżnia się także centrala wentylacyjna Vitovent 300-C. Urządzenie można bez trudu ukryć w podwieszonym suficie, np. w przedpokoju, i stąd rozprowadzić kanały do sąsiednich pomieszczeń. Rekuperator można również zamontować pionowo na ścianie, np. w spiżarni.

Rekuperacja to nie to samo co klimatyzacja

Rekuperacja odzyskuje ciepło wytworzone zimą przez system grzewczy, a latem chłód dostarczony przez klimatyzator i wykorzystuje go do wstępnego schładzania świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Rekuperator w pewnym stopniu wspomaga więc pracę klimatyzacji, jednak jej nie zastąpi. Do utrzymania komfortowych warunków w pomieszczeniach domu niezbędny jest zarówno system grzewczy, sprawna wentylacja oraz coraz częściej (z uwagi na wysokie temperatury latem) również klimatyzacja.

Rekuperatory z automatyczną klapą bypass, takie jak np. Vitovent 300-W, pozwalają realizować funkcję chłodzenia, tzw. freecooling. Dzięki klapie bypass strumień powietrza przepływającego przez centralę wentylacyjną może całkowicie ominąć wymiennik ciepła. W ten sposób w letnią noc do pomieszczeń będzie docierać chłodne powietrze zewnętrzne zapewniając obniżenie temperatur wewnątrz budynku.

Rekuperator w systemie

Zdalną i komfortową obsługę rekuperatora umożliwiają przeznaczone do tego moduły ścienne. Centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła można również sterować bezpośrednio z poziomu regulatora pompy ciepła. Takie rozwiązanie daje możliwość zmiany wybranych parametrów z poziomu aplikacji mobilnej. Nowoczesne rekuperatory Vitovent są kompatybilne z systemem Viessmann One Base i mogą tworzyć kompletny system z kotłami kondensacyjnymi Vitodens oraz pompami ciepła Vitocal. Taki system grzewczo-wentylacyjny można również w każdej chwili rozszerzyć o instalację fotowoltaiczną Vitovolt i magazyn prądu Vitocharge VX3. Dzięki temu system z rekuperatorem i pompą ciepła może działać praktycznie niezależnie od publicznej sieci energetycznej i być sterowany komfortowo za pomocą aplikacji mobilnej ViCare z każdego miejsca i o dowolnej porze. Taki system może być ponadto (za zgodą użytkownika) zdalnie monitorowany przez wybranego instalatora. Umożliwi to natychmiastowe usuwanie zakłóceń online lub szybką interwencję serwisową na miejscu.