ABC pomp ciepła

Czy fotowoltaika jest konieczna, jeśli chcę mieć pompę ciepła?

Nie jest prawdą, że… pompa ciepła to tylko w komplecie z fotowoltaiką. Takie opinie klientów są dość częste - i nieprawdziwe. Pompa ciepła to energooszczędne urządzenie grzewcze. A fotowoltaika? Warto i tak ją mieć…

Pompa ciepła z fotowoltaiką – takie oczekiwanie ma zwykle właściciel domu zbudowanego przed laty, ogrzewanego kotłem na paliwa stałe, który stoi przed wyzwaniem wymiany urządzenia grzewczego – z kopciucha na pompę ciepła. 

Odpowiedź praktyków jest jednoznaczna i nie zostawiająca wątpliwości: Jeśli dom jest zimny, nieocieplony zdecydowanie lepiej zainwestować w termomodernizację, niż w instalację fotowoltaiczną! 
Sprawdźcie sami - w sieci są kalkulatory doboru mocy pompy ciepła (na przykład: cieplo.app/start). Przykład: dom 115 m2 powierzchni ogrzewanej,  brak izolacji ścian, stare okna i drzwi. Jeśli w programie doborowym dodamy 15 cm izolacji ścian i 25 cm ocieplenie połaci dachu, wymienimy okna na trzyszybowe i wstawimy nowe ciepłe drzwi - to efekt? W domu nieocieplonym pompa ciepła musiałaby mieć moc 22 kW, a roczne zużycie energii elektrycznej wyniosłoby 9600 kWh. W tym samym domu ocieplonym pompa ciepła o mocy 7 kW będzie potrzebować 3,5 tys. kWh energii elektrycznej na ogrzewanie i podgrzanie wody użytkowej (w programie założono, że mieszka 5 osób).

Wniosek: najpierw termomodernizacja, później ewentualnie instalacja fotowoltaiczna. 
 

Fotowoltaika – a jednak warto

A jeśli ktoś ma instalację fotowoltaiczną? Znacząco będzie obniżał rachunki za energią. Z 10 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej można uzyskać 10 tys. kWh energii elektrycznej. To wystarczy na potrzeby domu i oczywiście pompy ciepła. Dom może stać się samowystarczalny energetycznie.

W o wiele lepszej sytuacji są oczywiście właściciele domów, którzy rozliczają się w systemie net metering, ponieważ 80% wyprodukowanej i przesłanej do sieci energii mogą bezpłatnie zużyć. Nowy system  rozliczenia – net billing polega na tym, że właściciel instalacji sprzedaje prąd do sieci po tańszej cenie, a kupuje po cenie rynkowej. To dotychczas było mało opłacalne. A mimo to również finalnie obniża cenę 1 kWh energii elektrycznej do zasilania domu.  

Jest wiele argumentów za tym, by mieć fotowoltaikę: 

  • Latem w domu także grzeje się wodę użytkową. Pompa ciepła do grzania c.w.u. może być zasilana energią z instalacji fotowoltaicznej. 
  • Instalacja fotowoltaiczna pozyskuje energię w okresach przejściowych – wiosną, jesienią. kiedy jest dużo dni słonecznych, a trzeba już ogrzewać dom. 
  • Coraz bardziej dostępne stają się magazyny energii. Do tego automatyka kotłowni, w szczególności pomp ciepła Viessmann, pozwala maksymalnie wykorzystać własną energię do zasilania kotłowi. Kiedy trwa produkcja energii ze słońca, automatyka sprawia, że pompa ciepła wykorzystuje tę właśnie energię. 
  • Energię elektryczną z fotowoltaiki można latem zużyć na chłodzenie domu pompą ciepła – to bardzo efektywne wykorzystanie własnego prądu. 

Firma Viessmann dla klientów zainteresowanych pompą ciepła i wykorzystaniem energii słońca ma pakiet specjalny: pompę ciepła do grzania wody użytkowej Vitocal 060-A, typ T0E z zasobnikiem + instalacja fotowoltaiczna gotowa do montażu.

Dom w Rawiczu zasilany propanową pompą ciepła – instalacja fotowoltaiczna obniża rachunki za energię elektryczną.

Fotowoltaika nie jest konieczna, ale nadal warto ją mieć, a nawet zainwestować w taką instalację.

  • Coraz bardziej dostępne stają się magazyny energii.
  • Automatyka kotłowni pozwala maksymalnie wykorzystać własną energię do zasilania pompy.
  • Energię z fotowoltaiki można latem zużyć na chłodzenie domu pompą ciepła.
  • Viessmann oferuje zestaw: pompa ciepła do grzania wody użytkowej + instalacja fotowoltaiczna.