ABC pomp ciepła

Czy pompa ciepła hałasuje?

Viessmann zwraca szczególną uwagę na cichą pracę swoich urządzeń. Jednostki zewnętrzne pompy monoblokowej, wyposażone w 2 potężne wentylatory, są bezgłośne – słychać tylko szum wiatru.

Przepisy są jednoznaczne – rozporządzenie mówi, że w przypadku zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej – na granicy działki poziom hałasu nie może przekroczyć 50 dB w ciągu dnia i 40 dB w nocy. W zabudowie  mieszkaniowej wielorodzinnej, hałas nie może przekroczyć 55 dB w ciągu dnia i 45 dB nocą. Jeśli te poziomy są przekroczone, może zaprotestować sąsiad. Finał to kłopotliwe i będące kosztem przeniesienie jednostki zewnętrznej w inne miejsce. 

Pompa ciepła to chyba jedyne urządzenie grzewcze, które nie musi mieć certyfikatu potwierdzającego deklarowane przez producenta parametry. Na etykiecie energetycznej różnych niemarkowych produktów można wyczytać bardzo dobre parametry, jeśli chodzi o głośność pompy ciepła. Rozczarowanie i problemy często zaczynają się, gdy pompa zaczyna pracować na posesji… 

Warto tu poznać dwa pojęcia. Moc akustyczna – to hałas mierzony laboratoryjnie wewnątrz urządzenia. Ciśnienie akustyczne – to hałas mierzony w pewnej odległości od jednostki zewnętrznej. I właśnie ten drugi wynik będzie zależeć od odległości, w jakiej dokonuje się pomiaru. Niewiarygodny producent będzie mierzył z takiej odległości, żeby pompa ciepła była… cicha. 

 

Powietrzna także cicha

Pompy ciepła gruntowe (solankowe) nie mają tego problemu, ponieważ są monoblokami – cała instalacja jest w jednostce wewnętrznej. Hałas solankowej pompy ciepła Viessmann można porównać z pracą nowoczesnej lodówki. Stoi w domu i nie przeszkadza. Może stać nawet poza kotłownią, w części mieszkalnej. 

Powietrzna pompa ciepła monoblokowa ma w jednostce zewnętrznej wszystkie najważniejsze urządzenia: sprężarkę, skraplacz, parownik z wentylatorem, zawór rozprężny  i pompę obiegową. To co słychać, to głównie praca sprężarki, szum zasysanego powietrza i szum wentylatorów. 

Firma Viessmann szczególnie dba o cichą pracą swoich pomp ciepła. Sprężarki są izolowane, a wentylatory osadzone na wibroizolatorach, by ich praca była praktycznie niesłyszalna - tylko szum. Nad akustyką pomp ciepła Viessmann pracował zespół, w którym byli też specjaliści od dźwięku. Opracowali oni technologię AAD (Advanced Acoustic Design), eliminującą uciążliwe niskie szumy generowane przez pompę ciepła.  Cichą pracę pomp ciepła Viessmann wspiera też automatyka, fabrycznie ustawione zmniejszenie prędkości wentylatorów nocą. Tę funkcję można tez ustawiać ręcznie. Efekt jest taki, ze pompy propanowa powietrze/woda Vitocal 250-A czy pompa ciepła typu split Vitocal 200-S są najcichszymi na rynku, może je ustawić nawet 2-3 m od granicy działki, w gęstej zabudowie, na osiedlach domów szeregowych. 

Nowoczesne pompy ciepła są inwerterowe. Pracują z różną mocą, a więc i intensywnością dźwięków. Nie włączają się też od razu pełną mocą. Takie parametry również sprzyjają cichej pracy. 

 

Gdzie jednostka zewnętrzna

Ogólne wskazania, gdzie umiejscowić jednostkę zewnętrzną, są bardzo trafne: nie pod oknem sypialni, nie od strony południowej, jeśli jednostka zewnętrzna jest z czujnikiem pogodowym. Najlepiej od strony ulicy, a na pewno blisko kotłowni. Warto też sprawdzić w karcie technicznej produktu, jaki jest poziom hałasu wybranej pompy ciepła. Niektóre pompy ciepła emitują na przykład 55 dB, wtedy trzeba zadbać o odsunięcie jednostki zewnętrznej od granicy działki, ale też części nocnej domu. Głośniejsza będzie też jednostka zewnętrzna ustawiona w narożniku. By nie było przykrych zaskoczeń, lepiej wybrać markową pompę ciepła.

Pompa ciepła monoblokowa Vitocal 250-A będzie stała przy ogrodzeniu. Jest taka cicha, że przyszły sąsiad nie będzie zgłaszał reklamacji.

Pompa ciepła a hałas

  • Prawo mówi, że na granicy działki hałas nie powinien przekraczać 50 dB w ciągu dnia i 40 dB w nocy.  Dlatego jednostkę zewnętrzną trzeba ustawić zwykle minimum 3 m od granicy działki. 
  • Pompy ciepła Viessmann charakteryzują się bardzo cichą pracą. Zadbano o wyważenie wentylatorów, a specjalna technologia ogranicza niskie dźwięki. Nadają się idealne do gęstej zabudowy! 
  • Jednostkę zewnętrzną warto ustawić w miejscu nieuciążliwym dla domowników, nie przy oknach sypialni.
  • Niemarkowe pompy ciepła i pompy o zbyt małej mocy - mogą hałasować.