ABC pomp ciepła

Jak wybrać pompę ciepła?

Trudne pytanie, przed którym staje właściciel domu. Podpowiedź? Warto wybierać markową pompę ciepła, natomiast konkretny dobór mocy i innych parametrów urządzenia to zadanie dla twojego instalatora. Warto tylko znać podstawowe pojęcia związane z pompą ciepła.

Moc pompy ciepła podana jest zwykle od-do, ponieważ najczęściej jest to urządzenie inwerterowe, czyli pracuje z różną mocą, w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Moc nie jest jedynym parametrem przy wyborze. Błędem jest też częsta praktyka potencjalnych klientów, którzy sprawdzają tylko dwa parametry: moc i cenę. W ten sposób porównują urządzenia różnych marek i producentów. 

Fachowiec powie wam, że właściwie dobrana pompa ciepła o mniejszej mocy może pracować równie dobrze jak urządzenie większej mocy. Wyjaśnieniu nie służy też porównanie ogrzewanie gazem i pompą ciepła. Ten sam dom można skutecznie ogrzewać pompą ciepła o mocy 8 kW i kotłem gazowym o mocy 24 kW. Jak to możliwe? Odpowiedź ukryta jest właśnie w słowach modulowane, inwerterowe. W przypadku kotła gazowego tak duża moc jest potrzebna, by grzać wodę użytkową, a tylko sporadycznie na pełnej mocy ogrzewać budynek. 
 

Kluczem wyboru marka

Podstawowa rada to - wybierać urządzenie markowe znanego producenta. To nie jest reklama Viessmann. Zakup pompy ciepła to inwestycja na lata. Trzeba mieć pewność, że urządzenie jest wysokiej klasy, że producent zapewnia serwis i gwarancję, że części zamienne będą dostępne za 5 i za 15 lat.  Pewność daje też wymóg pierwszego uruchomienia przez fabryczny albo autoryzowany serwis i wymóg corocznego przeglądu w ramach gwarancji. Viessmann daje na swoje pompy ciepła aż 10 lat gwarancji. Co ważne, producent ma rozbudowaną sieć autoryzowanych serwisów. Sprawdźcie na stronie viessmann.pl.

Wybór niemarkowego urządzenia? Zwykle argumentem jest niższa cena i różne niesprawdzone cechy w opisie produktu. A także powtarzające się argumenty sprzedawców, typu: „To jest pompa ciepła złożonych z takich samych podzespołów jak te markowe, tylko nie ma nazwy” albo „Sprężarka jest od światowego producenta – najdroższe pompy ciepła mają taką samą!”.  

Co dalej? Sprzedawca jest jedynym gwarantem. Właściciel domu nie może liczyć na bliskość serwisu, a w przypadku awarii często okazuje się, że firmy, która sprzedawała urządzenia, już nie ma. Instalatorzy w całej Polsce znają tę grupę klientów, którzy wręcz błagają, by im pomóc, ponieważ urządzenie przestało działać, słabo grzeje albo pożera energię i nie wiedzą co robić…
 

Dobry wybór - polecamy

Markowe urządzenie, znany producent, sieć serwisowa i pewna gwarancja – to najważniejsza kryteria dobrego wyboru, po to by przez kolejne 20 lat cieszyć się dobrze działającą energooszczędna pompą ciepła. Do tego namawiamy.

Salon firmowy – idealne miejsce do profesjonalnego doboru urządzenia grzewczego. I przez 20 lat ciepło i spokój

Kilka pojęć związanych z pompą ciepła

Kilka pojęć, które warto znać, jeśli chcecie porównywać pompy ciepła albo ocenić parametry wybranej: 

Etykieta energetyczna – podaje podstawowe informacje o urządzeniu: klasa energetyczna, poziom hałasu, znamionowa moc grzewcza w poszczególnych strefach klimatycznych - umiarkowanej, ciepłej, zimnej. Co ciekawe, Polska leży w strefie zimnej. 

Znamionowa moc cieplna -  powinna być określona na podstawie normy
EN 14511, uwzględniającej całościowy pobór energii przez urządzenie. Warto poszukać cechy tej normy, jeśli chcecie porównywać różne marki i producentów. 

COP i SCOP - efektywność energetyczna pompy ciepła, czyli ile wyprodukuje ciepła z jednej jednostki energii. Zwykle od 3 odo 5. COP to chwilowa sprawność urządzenia; a SCOP - średnia sezonowa, która zdecydowanie więcej mówi o sprawności urządzenia.  

EHPA-Q - europejski znak jakości pompy ciepła, potwierdzony przez niezależny ośrodek akredytacji. Certyfikacja urządzenia nie jest obowiązkiem producenta. W przypadku pomp ciepła Viessmann na przykład  pompa ciepła Vitocal 200-S typu split powietrze/ woda ma certyfikat EHPA-Q. To bardzo dobre wskazanie do wyboru urządzenia grzewczego.

KEYMARK - to dobrowolny certyfikat europejski znany przede wszystkim z klasyfikacji markowych paneli słonecznych - Solar Keymark. Certyfikat KEYMARK mogą otrzymać pompy ciepła, na przykład ma taki gruntowa pompa ciepła Vitocal 200 Viessmann. To znak jakości urządzenia, ale też prestiżu producenta, ponieważ pompa ciepła jest poddawana testom w instytucie badawczym pod kątem wydajności (tu kryterium są wymogi Ekoprojektu) i bezpieczeństwa, a także jakości procesu produkcji. Certyfikat KEYMARK jest ważny przez 10 lat i podlega okresowym kontrolom.