Zapytaj o ofertę
ABC pomp ciepła

Kiedy w pompie ciepła włączają się grzałki elektryczne? Czy się tego obawiać?

Odpowiedź jest jednoznaczna: grzałki nie są wadą pompy ciepła i nie będę wam nabijać rachunków – pod warunkiem właściwego doboru urządzenia.

Powietrzna pompa ciepła to bardzo wydajne urządzenie. Ale też – jak mówią instalatorzy -  nie wybacza błędów. Jeśli grzałka często się włącza, generując wysokie rachunki, jest to efekt błędów w doborze urządzenia. Pompa ciepła o zbyt małej mocy, źle ustawiona parametry pracy, a jeszcze częściej pompa ciepła nieznanego producenta - i przepis na wciąż włączające się grzałkę gotowy... 

Bardzo często powodem jest stan budynku, który pompa ciepła ma ogrzać, a na początku takiej historii nieprofesjonalny dobór urządzenia przez sprzedawcę i firmę, która montowała pompę ciepła.  Jeśli w nieocieplonym domu czynnik grzewczy kierowany do starych grzejników ma mieć +65oC, to nie spodziewajmy się, że nawet bardzo wydajna monoblokowa pompa ciepła propanowa nie będzie potrzebowała energii elektrycznej. Będzie, by sprostać tak dużym oczekiwaniom. Pompa ciepła to urządzenie z założenia niskotemperaturowe. 

 

Grzałka dogrzewa

Zdarza się, że klienci próbują namawiać instalatorów, by całkiem wyłączyli grzałki albo przewymiarowali pompę ciepła przy doborze, by uniknąć ich włączania. Błąd!  Za duża pompa ciepła będzie taktować, czyli włączać się często i na krótko zużywając sprężarkę. Średnia temperatura w roku to około +5-7oC. Nie ma powodu, by dobierać moc powietrznej pompy ciepła na maksymalne zapotrzebowanie, jakby wciąż było -20oC. Pompa ciepła powinna włączać się na długie cykle pracy, a w razie potrzeby, po przekroczeniu punktu biwalentnego, ma wspomagać się grzałką elektryczną lub innym źródłem ciepła.
Punkt biwalentny to minimalna temperatura, przy której zapotrzebowanie na ciepło w budynku przekracza moc pompy ciepła, dlatego właśnie potrzebne jest dodatkowe źródło ciepła. W pompach ciepła Viessmann to automatyka urządzenia wyznacza punkt biwalentny, a grzałki włączają się stopniowo: najpierw 3 kW potem kolejna grzałka i 6 kW – kolejna i jest 9 kW. 

A co bardzo ważne - jeśli pompa ciepła jest dobrze dobrana, praca grzałek to średnio tylko kilkanaście godzin w ciągu roku.

Pomaga w odszranianiu

Jeszcze jedno ważne zadanie grzałek to wspomóc pompę ciepła w defroście, czyli odszranianiu tylnej części pompy ciepła - parownika. To tamtędy wpada do jednostki zewnętrznej powietrze i oddaje swoje ciepło. W wyniku wychładzania powietrza, skrapla się i zamarza para wodna. Jeśli na powierzchni zbierze się lód, pompa automatycznie rozpoczyna kilkuminutowy proces odszraniania. Do tego procesu potrzebne jest ciepło – albo z bufora ciepła, albo właśnie z grzałek elektrycznych. Bez defrostu może dojść do spadku efektywności, a nawet zablokowania pracy pompy ciepła. 

 

Jest źródłem ciepła awaryjnym

Grzałka jest źródłem ciepła, która może podtrzymać temperaturę w domu w przypadku awarii pompy ciepła albo w trakcie prac serwisowych. 

Puenta? Powtórzmy uspokajające klientów głosy instalatorów Viessmann: - Nie należy obawiać się grzałek elektrycznych w pompie ciepła. Grzałki są potrzebne.

 

Grzałki elektryczne w pompie ciepła

Właściwie dobrana pompa ciepła, w budynku o odpowiednich parametrach cieplnych, sporadycznie wspomaga się grzałkami elektrycznymi.

Uważaj! Niemarkowe urządzenia, o niesprawdzonych parametrach; zły dobór urządzenia do budynku przed termomodernizacją – to przepis na pompę ciepła grzejącą grzałkami elektrycznymi i wysokie rachunki za energię elektryczną.

Kiedy w pompie ciepła włączają się grzałki elektryczne? Czy się tego obawiać?