Nowe świadectwo i klasy energetyczne – wiemy już, kiedy wejdą w życie!
Za stworzenie projektu rozporządzenia wprowadzającego w naszym kraju system klas energetycznych budynków odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Początek obowiązywania nowego rozporządzenia ma przypaść wstępnie na I kwartał 2026 roku. Mamy więc trochę czasu, aby oswoić się z myślą o klasach energetycznych, które mają zostać wprowadzone wraz z nowymi rozporządzeniem. Nowelizacja będzie dotyczyć niejako zmiany w sposobie wdrażania dyrektywy EPBD.

MRiT potwierdza posiadanie ekspertyz, które były podstawą do opracowania nowej metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej oraz nowych wzorów SCE. Najważniejsze zmiany, jakie wprowadzają nowe przepisy, to reprezentacja charakterystyki energetycznej poprzez klasy energetyczne i dodanie nowego wskaźnika opisującego charakterystykę energetyczną wskaźnika energii netto. Ten nowy wskaźnik miałby być czwartym na świadectwie. W skrócie, energia netto to różnica między energią końcową dostarczaną a wyeksportowaną, obliczana na granicy systemu energii dostarczonej, uwzględniającą energię, którą zasilimy system, szczególnie elektroenergetyczny, dzięki mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Klasy energetyczne i OZE
Kolejną istotną zmianą jest uwzględnienie odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie energetycznym oraz ich wpływu na standard energetyczny budynku. Aktualnie uwzględnia się jedynie zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, jednakże może pojawić się specjalna rubryka na świadectwie dla mikroinstalacji OZE.

Dodatkowo, na świadectwach pojawi się ocena oddziaływania budynku na środowisko, uwzględniająca emisje zanieczyszczeń do powietrza takie jak PM10, PM2,5, NOx, SO2, CO, CO2. Obecnie informacja dotyczy jedynie emisji CO2, lecz w przyszłości planowana jest rozszerzona skala dla wszystkich wskaźników energetycznych i ekologicznych, włączając w to system emisyjności budynku.
Ekspertyzy techniczne oraz aktualny rozwój technologii i zmieniające się otoczenie prawne sektora budownictwa i energetyki były brane pod uwagę przy tworzeniu nowych przepisów. Dodatkowo, MRiT planuje analizy i zmiany wartości wskaźników technicznych charakteryzujących systemy techniczne budynków. Istotnym aspektem jest także nowelizacja dyrektywy EPBD, której implementacja jest oczekiwana. Resort zakłada wprowadzenie wniosku nr 2021/0426 (COD) w sprawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, który obecnie oczekuje na stanowisko Parlamentu w pierwszym czytaniu.