Program dotacji „Moje ciepło”
Program „Moje Ciepło”, przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oferuje właścicielom nowych domów możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu i montażu pomp ciepła. Inicjatywa ta ma na celu wspieranie ekologicznych rozwiązań grzewczych oraz promowanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie jednorodzinnym.
Aktualizacja: 10.04.2024 r.
Dla kogo program „Moje Ciepło”?
- Beneficjentami programu są osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych (wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej) o podwyższonym standardzie energetycznym.
- W rozumieniu programu za nowy dom uważany jest budynek, w przypadku którego w dniu ubiegania się o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie.
- Na dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła mogą ubiegać się również właściciele nowych jednorodzinnych budynków mieszkalnych, w przypadku których złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie, lecz nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.
- Wnioskodawca nie musi być osobą wpisaną w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Jakie urządzenia będą objęte dofinansowaniem?
Dofinansowanie z programu „Moje Ciepło” dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych:
- do ogrzewania domu,
- do ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Ponadto, aby pompy ciepła zostały objęte dofinansowaniem muszą spełniać następujące wymagania:
- w przypadku powietrznych pomp ciepła typu powietrze/woda oraz gruntowych pomp ciepła typu grunt/woda lub woda/woda minimalna klasa efektywności energetycznej musi wynosić A++ dla temperatury zasilania 55°C;
- pompy ciepła typu powietrze/powietrze w systemie centralnym dla całego budynku muszą posiadać klasę minimum A+ dla klimatu umiarkowanego.
Klasę urządzenia należy udowodnić za pomocą karty produktu i etykiety energetycznej, które stanowią załączniki do programu.
Ile wynosi dofinansowanie na pompy ciepła?
Wsparcie udzielane w formie bezzwrotnej dotacji stanowiącej od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Wielkość dotacji nie uzależniona jest od dochodów beneficjentów. Na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będą oni mogli otrzymać do 21 tys. zł. Poziom dotacji będzie wyższy w przypadku osób posiadających kartę dużej rodziny. Na najwyższe wsparcie będą mogli liczyć osoby składające wniosek o dofinansowanie do gruntowej pompy ciepła.
Jakie warunki musi spełniać dom?
Warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła z programu „Moje Ciepło” jest podwyższony standard energetyczny budynku. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej może wynosić maksymalnie 55 kWh/m2 rocznie dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu „Moje Ciepło”. Oznacza to, że dofinansowanie będzie przyznawane wyłącznie właścicielom nowych budynków, charakteryzujących się wysoką energooszczędnością.
Kiedy nabór wniosków?
Nabór wniosków do programu „Moje Ciepło” odbywa się w trybie ciągłym do 31 grudnia 2026 lub do wyczerpania dedykowanej puli środków i przeprowadzany jest w formie elektronicznej.
Więcej informacji: www.mojecieplo.gov.pl
Aktualizacja: 21.04.2025 r.