Spadające ceny baterii: rewolucja na rynku odnawialnych źródeł energii
Ceny baterii, które jeszcze niedawno wydawały się nieosiągalne, obecnie dynamicznie spadają, dzięki staraniom producentów. Chińska firma CATL, światowy lider w produkcji akumulatorów, planuje do połowy roku obniżyć ceny ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) o 50%. Inni giganci branży, rywalizując o udział w rynku, także obniżają ceny swoich produktów.

Firma CATL, która produkuje około 37% światowych akumulatorów, obecnie znacząco redukuje ceny ogniw LFP o pojemności 173 Ah. Ogniwa te mają umożliwiać pełne naładowanie w zaledwie trzydzieści minut. Obniżenie cen baterii jest efektem intensywnej konkurencji i postępów technologicznych w produkcji.

Średnia cena baterii litowo-jonowych spadła z poziomu 110-125 $ za kilowatogodzinę w 2023 roku do obecnych mniej niż 70 $/kWh, a nawet mówi się o możliwym spadku do 55 $/kWh. To znaczące obniżenie cen, które zostało osiągnięte znacznie szybciej, niż przewidywano jeszcze kilka lat temu.
Przełom w energetyce i motoryzacji
Tanie baterie mają kluczowe znaczenie dla rozwoju pojazdów elektrycznych oraz dla energetyki odnawialnej. Jeżeli chodzi o samochody, spadek kosztu akumulatorów (który stanowi nawet 40% ceny samochodu), może zwiększyć ich popularność na rynku.
Niskie ceny baterii mogą również oznaczać benefity dla energetyki odnawialnej, a dokładnie dla systemów współpracujących z magazynami energii, jak fotowoltaika. Wraz ze wzrostem udziału OZE w miksach energetycznych poszczególnych państw, zwiększa się również zapotrzebowanie na systemy moderacji i stabilizacji sieci. Magazyny energii mogą być jednym z elementów odpowiedzi na ten problem.