ABC pomp ciepła

Chcę pompę ciepła – od czego zacząć?

Wybór pompy ciepła jest bardzo prosty, jeśli uświadomimy sobie, że jest to urządzenie, które najwydajniej pracuje, kiedy ogrzewa dom czynnikiem grzewczym o niskiej temperaturze. Od czego zacząć wybór pompy ciepła? Praktyczne podpowiedzi.

Jeśli budujesz właśnie dom, to powinien on spełniać wymogi Warunków Technicznych 2021, zatem idealnie nadaje się do ogrzewania pompą ciepła. W domach energooszczędnych w ogrzewaniu podłogowym lub ściennym woda ma temperaturę 27-35 oC. 


Dom modernizowany

O wiele większą czujność trzeba zachować przy wyborze pompy ciepła jako urządzenia grzewczego w domu, w którym dopiero modernizuje się kotłownię. Czym ten dom był ogrzewany? Jaką temperaturę miała woda podawana z kotła do centralnego ogrzewania? Jakie było zużycie węgla lub gazu?  Jeśli na przykład źródłem ciepła był kocioł na węgiel, a woda podawana na grzejniki miała temperaturę 65oC, to pompa ciepła będzie musiała dostarczyć tyle samo ciepła. Pompy propanowe, na przykład Vitocal 100-A lub Vitocal 150-A dostarczą czynnik grzewczy o tak wysokiej temperaturze, ale czy nie lepiej jeśli do ogrzania domu będzie potrzeba mniej ciepła? Taka analiza prowadzi do najważniejszego wniosku: warto ocieplić modernizowany dom.

Na samym początku trzeba zlecić audyt energetyczny budynku, czyli określić jego zapotrzebowanie na ciepło. Łatwo to wszystko zrobić ponieważ w ramach „Czystego Powietrza” można zawrzeć 3 umowy z wykonawcami. Zatem: ocieplenie, wymiana okien i zakup oraz montaż pompy ciepła.

W internecie znajdziecie różne kalkulatory i programy doboru pomp ciepła. Trzeba je traktować jako podpowiedź bardzo ogólną. Natomiast warto sprawdzić: dodanie takich parametrów jak wymiana okien  czy 15 cm izolacji ścian zewnętrznych sprawia, że zapotrzebowanie na energię zmniejsza się radykalnie! 


Przestroga

Program „Czyste powietrze” zaktywizował wielu oferentów do tego, by proponować modernizację z węgla na pompę ciepła do maksymalnej wysokości dotacji - bez oglądania się na parametry budynku, na słabą izolacyjność i wysokie koszty ogrzewania. Nie tędy droga… Pompa ciepła jest niezwykle wydajnym urządzeniem, bo z 1 kWh energii wytworzy tyle ciepła co grzejnik o mocy nawet 5 kW, ale w domu o słabych parametrach będzie zmuszona do bardzo intensywnej pracy, a więc większego zużycia energii elektrycznej. Stąd się właśnie biorą fałszywe doniesienia w mediach społecznościowych, że pompa ciepła generuje duże rachunki za prąd. To nie pompa ciepła jest winna; błędem był wybór niemarkowego urządzenia o niesprawdzonych parametrach, zły dobór do budynku, niewłaściwe ustawienia pracy pompy.

Instalator i serwis

Jeśli określimy już parametry budynku, to kolejnym krokiem wcale nie będzie wybór pompy ciepła, lecz… producenta. Pompa ciepła, jak każde urządzenie grzewcze, ma działać niezawodnie, a w przypadku awarii naprawa musi być błyskawiczna. Radą jest więc wybór markowego producenta o ugruntowanej historii, który zapewni wysokiej klasy urządzenie, ale też sieć autoryzowanych instalatorów i autoryzowanych serwisów.

Pompa ciepła

Dopiero na końcu tych wyborów jest urządzenie grzewcze. Na tym etapie to autoryzowany instalator, oferujący i pompę ciepła, i usługę montażu (na 8% Vat) pomoże wybrać właściwą jednostkę. Zna audyt energetyczny, wie ile osób mieszka w domu, jakie jest zużycie ciepłej wody użytkowej, jaka jest oczekiwana temperatura, jaki jest też budżet klienta. Na tej podstawie może zaproponować pompę ciepła powietrzną lub gruntową, pompę ciepła typu split lub monoblokową. Czym różnią się te pompy – odpowiedź znajdziesz w innych naszych poradach. 

 

Efekt wyboru?

Precyzyjnie dobrana pompa ciepła i rachunki za energię elektryczną na akceptowalnym niskim poziomie. 

5 zasad wyboru:

1.

Im niższą temperaturą ogrzewasz dom, tym będzie taniej. Trzeba więc zadbać o jak najlepszą izolacyjność cieplną budynku. Można skorzystać z dopłat z programu "Czyste Powietrze".

2.

W przypadku modernizacji, trzeba najpierw wykonać audyt energetyczny budynku.

3.

 Pompę ciepła po analizie parametrów budynku dobiera instalator.

4.

Wybierając markową pompę ciepła - masz pewność co do jej parametrów. Szukanie okazji w przypadku urządzenia grzewczego - które ma pracować przez wiele lat - nie ma sensu!

5.

Wybierając znanego producenta - masz pewność co do gwarancji i dostępności serwisu. Viessmann na swoje pompy ciepła daje 5 lat gwarancji.

Salony firmowe Viessmann – dobre miejsce, by rozpocząć swoją przygodę z pompą ciepła. Salony oferują i fachowe poradnictwo, i dobór urządzenia grzewczego, i także montaż.