Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?
Wysokotemperaturowa pompa ciepła monoblokowa może współpracować z grzejnikami, ale racjonalnym celem właściciela domu powinno być najpierw obniżenie zapotrzebowania budynku na ciepło.
Z założenia pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym, dlatego najlepiej będzie współpracować z ogrzewaniem podłogowym, w którym temperatura zasilania wynosi maksymalnie 35 oC a w domach energooszczędnych nawet 25-27oC. Dlatego modernizując kotłownię, warto pomyśleć przede wszystkim o termomodernizacji – poprzez zaizolowanie ścian i stropów, wymianę okien - obniżeniu zapotrzebowania budynku na ciepło.
Prosty rachunek – jeśli woda w grzejnikach miała na przykład 65oC, to nowe urządzenie grzewcze, w tym przypadku pompa ciepła, musi zapewnić taką samą temperaturę, inaczej w domu będzie zimno. Takiemu zadaniu sprosta monoblokowa pompa ciepła, która może podgrzewać wodę do temperatury 70oC, ale każda pompa ciepła, także na czynnik propan, im grzeje niższą temperaturą, tym zużywa mniej prądu, a więc pracuje taniej.
Ogrzewanie podłogowe? Nie zawsze jest możliwe; raczej mało kto decyduje się wraz z modernizacją kotłowni zrywać podłogi, by ułożyć podłogówkę. Grzejniki muszą zostać. Po modernizacji nawet w starych grzejnikach może krążyć woda o temperaturze 45oC i w domu będzie ciepło. Niższa temperatura grzania to niższe koszty energii. Nie warto ulegać podszeptom nieuczciwych sprzedawców, którzy namawiają właścicieli starych domów od montażu pompy ciepła, bo „propanowa sobie poradzi”.
Sposób na grzejniki
Skoro pompa ciepła „lubi” niskie temperatury, to co zrobić z grzejnikami? Jest tutaj kilka sposobów stosowanych przez projektantów i instalatorów. Można więc wymienić grzejniki na niskotemperaturowe, które mają dużą powierzchnię grzania i są zbudowane tak, by szybko oddawać ciepło. Temperatura w tego typu grzejnikach to maksymalnie 55oC.
Można rozbudować centralne ogrzewanie dodając nowe grzejniki. Chodzi o to, żeby powierzchnia oddająca ciepło była jak największa, a przez to będzie można grzać niższą temperaturą.
Dobrym rozwiązaniem są klimakonwektory, które zarówno ogrzewają wnętrze, jak i mogą je chłodzić. To coraz bardziej doceniana funkcja w przegrzewających się latem domach.
Pompa ciepła powietrze-woda monoblok
Pompy ciepła monoblokowe – są wysokotemperaturowe, co jest decydującą zaletą przy ogrzewaniu grzejnikami. Viessmann ma serię pomp monoblokowych Vitocal A (seria S to pompy ciepła typu split). Modele 150-A, 151-A, 250-A i 252-A śmiało można określić pompami nowej generacji, ponieważ zastosowano w nich ekologiczny czynnik roboczy R290 - propan. Takie pompy ciepła mogą grzać jak kocioł gazowy, nawet do 70oC (temperatura zasilania przy temperaturze zewnętrznej minus 15°C), ale i z taką pompą ciepła warto zacząć modernizację kotłowni od – powtarzamy to słowo jak mantrę – od termomodernizacji.
