ABC pomp ciepła

Czy pompa ciepła zużywa dużo prądu?

Często niesprawdzone, wyrwane z kontekstu opinie na YouTube czy w internecie mogą przestraszyć, że pompa ciepła to urządzenie, które „nabija” rachunki za energię elektryczną. Prawda jest zupełnie inna…

Pompa ciepła to niezwykłe urządzenie; ma umiejętność jakiej nie ma żadne inne elektryczne urządzenie grzewcze. Z jednej jednostki mocy elektrycznej jest w stanie wytworzyć nawet 5 jednostek mocy cieplnej. W procesie odzyskiwania ciepła z powietrza czy z gruntu pompa ciepła jest niezrównana!  Jeżeli słyszycie, że to takie proste; że pompa to „odwrócona lodówka”, nie wierzcie w to. Pompa ciepła jest bardzo skomplikowanym i wyrafinowanym urządzeniem technicznym, które jak mówią instalatorzy – i tu zaczyna się temat zużycia energii – nie wybacza błędów. 

 

Pompa ciepła – skąd zła opinia

Problem w tym, że pompa ciepła padła ofiarą nadmiernej popularności. Nagłe zainteresowanie tym urządzeniem dało też taki efekt, że na rynku pojawiło się bardzo wielu nierzetelnych oferentów i wiele niemarkowych, nieznanych pomp ciepła. Dobór urządzenia o niesprawdzonych parametrach, a dalej niefachowy montaż urządzeń, oferowanie pomp ciepła właścicielom starych domów przed termomodernizacją - to się nie mogło dobrze skończyć. Efekt to nagłówki i tytuły krzyczące, że pompy ciepła zużywają dużo prądu. A przecież są energooszczędne… 

 

Dwa domy pod Warszawą – 2 przykłady

Pierwszy dom jest energooszczędny. Został zbudowany zgodnie z wymogami Warunków Technicznych 2021. Ogrzewany jest gruntową pompą ciepła Viessmann Vitocal 333-G o znamionowej mocy grzewczej od 1,7 do 11,4 kW. Powierzchnia ogrzewana to 120 m2, Ogrzewanie podłogowe. Roczne zużycie energii na ogrzewanie i grzanie wody użytkowej wyniosło 2000 kWh.

Drugi dom - nieocieplonym budynek z lat osiemdziesiątych, wcześniej ogrzewany kotłem na paliwa stałe. Centralne ogrzewanie z grzejnikami, temperatura wody podawanej na grzejniki to 60oC. Powierzchnia ogrzewana: 150 m2. Pompa ciepła monoblokowa Viessmann Vitocal 150-A.  Znamionowa moc grzewcza od 2,6 do 14,9 kW. Ta propanowa pompa ciepła zużyła przez rok 9000 kWh. Rachunki właścicieli domu obniża własna instalacja fotowoltaiczna o mocy prawie 10 kWp.

Zobaczmy… w domu energooszczędnym 2 tys. kilowatogodzin, w domu nieocieplonym - 9 tys. kilowatogodzin. I w jednym i drugim przypadku powiemy, że markowa pompa ciepła to urządzenie energooszczędne, ponieważ z jednej jednostki mocy elektrycznej wytwarza nawet 5 jednostek mocy cieplnej. Tego nie potrafi żadne urządzenie elektryczne! A różnica w zużyciu energii wynika z parametrów budynków. 


Uwaga na błędy

A jeśli słyszycie, że pompa ciepła generuje bardzo wysokie rachunki? Powodem są… błędne decyzje, zły dobór urządzenia, nieprawidłowe ustawienie pracy pompy i najczęściej  -  budynek nie spełniający standardów budynku niskoenergetycznego. Pompa ciepła to zdecydowanie urządzenie energooszczędne, prawie cud…

Pompa ciepła w nowo budowanym domu (120 m2 powierzchni), zgodnym ze standardami domu energooszczędnego. Zużycie energii nie więcej niż 2500 kWh rocznie.

Duże zużycie energii – pompa ciepła niewinna

Pompa ciepła to bardzo efektywne urządzenie grzewcze, którego COP, czyli ilość ciepła wytworzona z jednej jednostki energii może wynieść nawet COP=5. Duże zużycie energii dotyczy więc sytuacji nie związanych bezpośrednio z parametrami markowej pompy ciepła, leczy złym doborem.