Zapytaj o ofertę
Porady i wskazówki

Czy rekuperacja obniża koszty ogrzewania?

Rekuperacja stała się nieodzownym elementem nowych, energooszczędnych, szczelnych budynków. Jedną z ważniejszych korzyści, jakie przynosi jej zastosowanie są oszczędności na kosztach ogrzewania domu.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zapewniająca kontrolowaną wymianę powietrza z odzyskiem ciepła. Sercem tego systemu jest centrala wentylacyjna, czyli rekuperator, w którym znajduje się wymiennik ciepła. Odbiera on energię cieplną ze zużytego powietrza usuwanego poza budynek i ogrzewa nim świeże powietrze napływające do domu z zewnątrz. W ten sposób rekuperator ogranicza straty ciepła z budynku, redukując tym samym koszty jego ogrzewania.

 

Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja

Działanie wentylacji grawitacyjnej (naturalnej) opiera się na konwekcji, czyli ruchom powietrza wywołanym różnicami jego gęstości oraz ciśnienia. Jedną z głównych wad wentylacji naturalnej jest to, że wymiana powietrza w budynku ustaje w określonych warunkach pogodowych. Dzieje się tak, gdy nie ma wiatru a temperatura powietrza na zewnątrz przekracza 12°C. Wówczas na skutek braku różnicy ciśnień nie występują naturalne ciągi powietrza i konieczne jest wspomaganie wentylacji – najczęściej poprzez otwieranie czy uchylanie okien. Prowadzi to jednak do sporych strat ciepła, a w okresie zimowym może prowadzić nawet wychłodzenia budynku. Wytworzone przez system grzewczy ciepło w przypadku wentylacji grawitacyjnej ucieka również bezpowrotnie przez komin wentylacyjny. Wentylacja naturalna oznacza także brak kontroli nad intensywnością wymiany powietrza, co jest szczególnie odczuwalne w okresach, gdy różnica ciśnień jest największa, czyli zimą. Dochodzi wówczas do najintensywniejszych strat ciepła z budynku, sięgających nawet 60%. Niekontrolowana wentylacja może skutkować wyższymi kosztami ogrzewania, nawet pomimo zainwestowania w przegrody budowlane domu o bardzo wysokiej izolacyjności termicznej. Zastosowanie rekuperacji pozwala rozwiązać ten problem.

 

Rekuperacja = niższe straty ciepła z budynku

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją zapewnia kontrolowaną wymianę powietrza w domu, a dodatkowo pozwala odzyskać część energii z powietrza wywiewanego na zewnątrz i ogrzać nim to napływające do budynku. Przykładowo, powietrze czerpane z zewnątrz o temperaturze -11,5°C po przejściu przez rekuperator może osiągać temperaturę +17°C. Napływając do wnętrz domu jest więc już wstępnie ogrzane, dzięki czemu zapewnienie komfortu cieplnego w domu będzie wymagało mniejszego zużycia energii przez domowy system grzewczy. Rekuperacja zmniejsza więc zapotrzebowanie energetyczne domu (nawet o 20 kWh/m·rok), a tym samym redukuje również koszty ogrzewania.

Ponieważ system rekuperacji zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło budynku umożliwia także zastosowanie urządzenia grzewczego o mniejszej mocy grzewczej, co przekłada się również na niższe koszty inwestycyjne na etapie wykonania systemu grzewczego w budynku.

Rekuperatory dostępne na rynku osiągają sprawność sięgającą ponad 90%. Urządzenia ze zintegrowaną nagrzewnicą wstępną, takie jak Vitovent gwarantują ciągłą i bezpieczną nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. Dzięki temu centrala wentylacyjna zapewnia stały odzysk ciepła bez ryzyka oblodzenia wymiennika ciepła, nawet gdy napływa do niej bardzo chłodne powietrze, zapewniając nawet 50% oszczędności na kosztach ogrzewania w sezonie grzewczym.

 

Rekuperacja na plus

Redukcja strat ciepła z budynku to nie jedyna korzyść z zastosowania rekuperacji. Zalicza się do nich również:

  • stałą wymianę powietrza – zużyte powietrze wraz zanieczyszczeniami jest regularnie usuwane poza budynek i zastępowane świeżym powietrzem dostarczanym do pomieszczeń przez całą dobę, bez konieczności otwierania okien;
  • regularne usuwanie nadmiaru wilgoci – niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku szczelnych budynków, zapobiega rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni, chroni przed tzw. syndromem chorego budynku.
  • ciągłe filtrowanie powietrza nawiewanego – rekuperacja umożliwia stałą filtrację powietrza nawiewanego do domu, zastosowane w centrali filtry zatrzymują zanieczyszczenia i alergeny, zanim trafią one do wnętrz domu.

Poznaj sprawdzone i wydajne centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła Viessmann