Gdzie powinna stanąć jednostka zewnętrzna pompy ciepła?
Jednostka zewnętrzna – to w niej następuje proces pozyskania ciepła z otoczenia. Potrzebuje do tego intensywnego dopływu powietrza, dlatego stoi na zewnątrz. A gdzie dokładnie?
Troskliwi właściciele pompy ciepła dopytują, czy to cenne urządzenie powinno stać pod dachem, chronione przed opadami? Nie ma takiej potrzeby, jednostki zewnętrzne są tak zbudowane, że nie potrzebują zadaszenia, chyba że grozi im obsuwanie się śniegu z połaci dachu.
Ważne jest, by jednostka zewnętrzna stała blisko domu, bo chodzi o to, by przepływ czynnika między jednostką zewnętrzną a kotłownią był jak najkrótszy, a straty ciepła jak najmniejsze. Blisko, czyli minimum 30 cm od ściany. Od ziemi minimum 30-40 cm – tu myślimy o śniegu i o tym, żeby rośliny w ogrodzie nie zakłócały pracy urządzenia.
Pamiętajmy, że powietrze do parownika wlatuje od tyłu jednostki zewnętrznej, czyli między ścianą a jednostką musi być wolna przestrzeń na swobodny ruch powietrza.
Stabilna jednostka, odprowadzony kondensat
Ważne jest, by jednostka zewnętrzna stała na stabilnym stelażu i na fundamencie, który zagłębiony jest poniżej strefy przemarzania. Często są to bloczki betonowe ułożone na stopie fundamentowej. Chodzi o to, by w trakcie pracy wentylatorów nie dochodziło do drgań, powstawania dodatkowego hałasu.
Trzeba pamiętać także o odprowadzeniu kondensatu, czyli płynu który spływa w trakcie rozmrażania parownika. Zazwyczaj kondensat jest odprowadzany do podłoża ze żwiru – rura prowadzona jest na głębokości poniżej strefy przemarzania (1-1,2 m) . Inny sposób na kondensat to odprowadzenie go do kanalizacji w budynku. Z powodu kondensatu nie montuje się jednostki zewnętrznej na chodniku.
Jeszcze jedna lokalizacja dla jednostki zewnętrznej to… ściana budynku. Taka decyzja wymaga dużej precyzji montażu, zastosowania zalecanej przez producenta amortyzacji. Jest duże ryzyko, że drgania i hałasy będą się przenosić na budynek. Jeśli więc nie ma takiej bezwzględnej konieczności, zdecydowanie lepiej umieścić jednostkę zewnętrzną na fundamencie obok domu.
Hałas i nasłonecznienie
Hałas, jaki może powodować jednostka zewnętrzna regulują przepisy - na granicy działki nie może być większy niż 50 dB w dzień i 40 dB w nocy. Pompy ciepła Viessmann są pod tym względem urządzeniami niezwykle cichymi.
Dla przykładu, w odległości 3 m od pompy ciepła Vitocal 200-S poziom hałasu to 35 dB, czyli praktycznie jest niesłyszalny! Ta powietrzna pompa ciepła typu split może stać 2 m od granicy działki i sąsiad nie będzie miał pretensji.
A dla pewności - by uniknąć problemów z sąsiadami, warto wybierać miejsce dla jednostki zewnętrznej od strony ulicy. Dla własnego komfortu lepiej szukać tego miejsca daleko od okien sypialni czy gabinetu.
Z której strony świata
Wielu instalatorów wybiera północ. Jeśli jednostka zewnętrzna ma czujnik pogodowy, stojąc od południa, będzie narażona na ekspozycję słońca i zakłócenia w pracy. A jeśli taki czujnik pogodowy nie jest elementem pompy? Może stać po dowolnej stronie świata, byle nie była narażona na silne przeciągi zakłócające pracę wentylatorów. Nie powinna stać w kącie, jeśli więc ktoś chce jednak swoją ukochaną pompę ciepła zadaszyć, nie powinna to być zabudowana wiata, tylko daszek.
