Jak chłodzić mieszkanie: domowe sposoby vs efektywne technologie
Upalne lata dają się we znaki zwłaszcza mieszkańcom bloków i innych budynków wielorodzinnych. Niekiedy, zwłaszcza w przypadku mieszkań jednostronnych, nie pomaga wymuszenie przeciągu czy postawienie w pokoju zwykłego wiatraka. Z pomocą przyjść może technologia. W niniejszym artykule przyjrzymy się zarówno domowym sposobom, jak i bardziej zaawansowanym rozwiązaniom, które pozwalają poradzić sobie z wysokimi temperaturami w mieszkaniach.

Jaka jest optymalna temperatura otoczenia dla człowieka?
Komfortowy zakres temperatur dla człowieka wynosi od 17 do 24 stopni Celsjusza. Wychodząc poza ten zakres, wiele osób może się czuć niekomfortowo, a nawet zacząć odczuwać nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Dzieci poniżej 5. roku życia, osoby przewlekle chore, a także osoby powyżej roku 60. zaczynają odczuwać tzw. stres cieplny zdecydowanie wcześniej, niż ludzie niezaliczani do tych grup.
Obok temperatury niezwykle istotnym parametrem otoczenia jest również wilgotność. Im jest wyższa, tym niższych temperatur potrzeba, by człowiek odczuwał dyskomfort. Przy niskim poziomie wilgotności łagodne obciążenie cieplne zaczyna się około 27 st. C, a przy poziomie wysokim – odpowiednio przy 23 st. C. Natomiast niezależnie od stopnia wilgotności stres cieplny dla większości ludzi zaczyna być odczuwalny, gdy temperatura otoczenia przekracza 30 st. Celsjusza. Takie, a nawet wyższe wskaźniki w okresie upałów panują w większości polskich domów, gdzie nie funkcjonują efektywnie system wentylacji i chłodzenia.
Tanie i domowe sposoby chłodzenia mieszkania
Ulgę w upalne dni mogą przynieść naturalne, domowe sposoby na chłodzenie mieszkania, choć trzeba dodać, że ich skuteczność bywa często ograniczona. Jednym z rozwiązań pozwalających zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń jest, zasłonięcie okien roletami lub zasłonami – najlepiej tymi odbijającymi promienie słoneczne. W minimalizowaniu skutków upałów pomaga także wietrzenie pomieszczeń wczesnym rankiem i późnym wieczorem, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest niższa. Niestety metody te nie zawsze okazują się wystarczające, zwłaszcza w przypadku długotrwałych fal upałów.
Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w wentylator. Urządzenie wprawia powietrze w ruch, przynosząc uczucie chłodu, nie obniża jednak temperatury w pomieszczeniu. W połączeniu z mokrymi ręcznikami lub miskami z lodem wentylatory mogą wytworzyć chwilowy efekt chłodzenia, jednak przy ekstremalnych temperaturach pomagają często w minimalnym stopniu. Aby wentylator pozornie chłodził pokój i domowników, musi non-stop pracować, to zaś generuje dodatkowe opłaty za prąd. Co więcej, małe urządzenia są często niewystarczające, a duże bywają hałaśliwe i przez to uciążliwe. Mogą też wytwarzać niekomfortowy dla domowników ruch powietrza.
Klimatyzatory, czyli pompy ciepła powietrze/powietrze, czy innowacyjne systemy, takie jak lodowe magazyny energii Viessmann, mogą zapewnić skuteczne chłodzenie i znacząco poprawić komfort życia w upalne dni.
Jak ochłodzić mieszkanie powietrzną pompą ciepła
Domowe sposoby są łatwo dostępne i niedrogie. W praktyce jednak często nie radzą sobie z ekstremalnymi temperaturami. Wówczas konieczne jest sięgnięcie po nowoczesne technologie, które oferują bardziej efektywne i trwałe rozwiązania, takie jak klimatyzatory.
Klimatyzator to nic innego jak pompa ciepła typu powietrze/powietrze. Urządzenie działa w stosunkowo prosty sposób, przenosząc nadmiar ciepła z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz, co skutkuje minimalizacją temperatury w pokoju. Analogiczny proces jest zastosowany np. w lodówkach, gdzie układ chłodniczy transportuje na zewnątrz ciepło z pożywienia. Funkcjonalność pompy ciepła powietrze/powietrze jest przy tym szersza, ponieważ może ona nie tylko skutecznie chłodzić, ale i ogrzewać mieszkanie np. w okresach przejściowych.
Klimatyzatory to urządzenia wysoce efektywne i ekologiczne, ponieważ do chłodzenia lub ogrzewania wykorzystują głównie darmową, odnawialną energię z otoczenia.
Klimatyzatory występują w 3 wariantach:
Przenośne –to klimatyzatory, które nie wymagają instalacji - ustawia się je wewnątrz pomieszczenia, np. Vitoclima 100-P.
Split – w którym klimatyzator składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej.
Multisplit – to np. Vitoclima 300-S umożliwiająca chłodzenie kilku pomieszczeń w budynku za pomocą jednej jednostki zewnętrznej; system ten daje możliwość podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej.
Wariant przenośny stosuje się głównie w budownictwie jednorodzinnym albo użytkowym. Wariant multisplit sprawdza się najczęściej w biurowcach i większych domach. Najlepszym wyborem do pojedynczego mieszkania jest wariant split, gdzie jednostkę wewnętrzną umieszcza się w którymś z pokoi, a zewnętrzną np. na balkonie lub elewacji (o ile uzyska się wcześniej stosowne pozwolenie).
Instalując klimatyzator w mieszkaniu, warto zwrócić uwagę na jednostkę wewnętrzną. Do wyboru są zwykle:
- tradycyjne kasetonowe jednostki montowane na ścianie,
- „kasetony” podwieszane bezpośrednio pod sufitem,
- konsole umieszczane na ścianie nad podłogą, podobnie jak tradycyjne grzejniki.
Pompą ciepła przystosowaną do pomieszczeń o trudno dostępnej lub ograniczonej powierzchni ściennej (np. skośne poddasze) jest klimatyzator przypodłogowy Vitoclima 230-S. W przypadku mieszkań bardziej przestronnych częściej stosowany jest Vitoclima 200-S. Szczegóły zakupu i montażu poleca się każdorazowo omówić z fachowcem, by dobrać optymalne rozwiązanie.
Lodowe magazyny energii – chłodzenie mieszkań zieloną energią
Innowacyjną technologią, której możliwości znacząco przekraczają funkcjonalność klimatyzatorów, są lodowe magazyny energii. Takie rozwiązania stosują inwestorzy i właściciele budynków o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło i chłodzenie, tworząc zeroemisyjne, ekologiczne i wysoce wydajne obiekty, często niezależne od publicznych sieci. Lodowe magazyny energii wdraża się w m.in. obiektach przemysłowych, rekreacyjnych, biurowcach oraz w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym.
Zasada działania lodowego magazynu energii jest stosunkowo prosta, ponieważ do chłodzenia albo ogrzewania pomieszczeń wykorzystuje się tutaj pompy ciepła oraz zjawisko topnienia lodu. Ciepło pozyskane z odnawialnego źródła energii (energia solarna, geotermalna lub wodna) jest magazynowane w podziemnym zbiorniku wody (lodowym magazynie energii), a następnie pobierane przez pompę ciepła bezpośrednio do absorberów solarno-powietrznych. Sprężarka transportuje ciepło na wyższy poziom temperaturowy, wystarczający do ogrzewania budynku. Ponieważ cykl ten można odwrócić, zapewniając nie tylko ogrzewanie, ale i chłodzenie pomieszczeń, lodowe magazyny energii okazują się efektywnym i proekologicznym sposobem chłodzenia mieszkań w blokach, apartamentach itp.
Systemy lodowych magazynów energii są efektywne energetycznie. Mogą znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne, szczególnie w budynkach komercyjnych i mieszkalnych. Dzięki wykorzystaniu tańszej energii nocnej i redukcji zapotrzebowania na energię w szczytowych godzinach systemy te są również przyjazne dla środowiska.
Podsumowanie
Sposobów na to, jak chłodzić mieszkanie latem, jest wiele. Gdy tradycyjne, domowe rozwiązania zawodzą, niezbędnym okazuje się sięgnięcie po profity, jakie gwarantuje technologia. Większość mieszkań w budynkach wielorodzinnych da się skutecznie ochłodzić za pomocą klimatyzatorów Viessmann, które w okresie ekstremalnych upałów mogą przynieść domowników prawdziwą ulgę. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy, po pierwsze, dobrze przemyśleć, po drugie – skonsultować z fachowcem, by móc zoptymalizować efektywność inwestycji. Jeśli masz pytania, umów się już teraz na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem.