ABC pomp ciepła

Jak dbać o pompę ciepła? Przeglądy

Kupujesz pompę ciepła? Równie ważna jak cena urządzenia, jest dostępność serwisu producenta i pewność, że naprawę i przegląd zrobisz też za rok i za dziesięć lat, kiedy już dawno zapomnisz jak okazyjna była cena zakupu pompy.

Jak często serwisować pompę ciepła? Viessmann - dając 5 lat gwarancji na pompę ciepła - wybawia klientów z kłopotu - warunkiem przedłużenia gwarancji na kolejny rok jest przegląd zlecony producentowi.

W waszym domu pojawi się autoryzowany serwisant i wykona szereg czynności. Wizyta jest konieczna, ponieważ pompa ciepła chociaż jest w zasadzie urządzeniem bezobsługowym, potrzebuje przeglądu. Analogia z samochodem jest jak najbardziej na miejscu – będzie niezawodny dzięki przeglądom i regulacjom.  

Przegląd techniczny pompy ciepła: czyszczone są przede wszystkim filtry, sprawdzane są parametry pracy pompy ciepła, regulowane pod kątem najbardziej ekonomicznej pracy urządzenia oraz – co ważne – całej instalacji. Serwisant w przypadku pompy solankowej sprawdzi ciśnienie w instalacji dolnego i górnego źródła. W przypadku pompy ciepła typu split musi mieć uprawnienia na F-gazy, ponieważ raz w roku wymagane jest sprawdzenie szczelności układu chłodniczego.  

  

Pamiętajcie o przeglądach

Efekt to optymalna praca pompy ciepła i dłuższa żywotność urządzenia. Zdecydowanie nie warto zaniedbywać corocznych przeglądów. Tymczasem opinie serwisantów są tu bardzo sceptyczne. - Po okresie gwarancji mało który właściciel pompy ciepła pamięta o przeglądzie technicznym pompy – mówią.  

Za to bardzo często, a wręcz najczęściej, serwis wzywany jest w trybie pilnym ponieważ właściciel tak zmieniał parametry pracy pompy ciepła, że weszła w tryb awaryjny. Dodajmy, zmieniał nie dlatego, że jego pompa źle pracowała, ale z ciekawości.

Rada? Serwisowana co roku pompa ciepła pracuje optymalnie. Nie ma potrzeby, by użytkownik zmieniał jej parametry. Nie jest też wskazana zmiana ustawień w taki sposób, że pompa jest zmuszana do skokowej intensywnej pracy – bo to generuje większe zużycie energii.  


Serwis Viessmann

Imponująca jest sieć serwisowa Viessmann i pomoc, jaką oferuje klientom. I tak na stronie viessmann.pl można znaleźć sieć Partnerów Serwisowych w całym kraju, czyli firm autoryzowanych przez producenta. Firmy oznaczone symbolem VSG są bezpośrednim zapleczem Serwisu Fabrycznego Viessmann i posiadają najwyższe uprawnienia serwisowe. Na stronie www.viessmann-serwis.pl/sprawdzinstalatora można zweryfikować uprawnienia serwisanta.  

Zlecenie przeglądu pompy ciepła Viessmann można zgłosić online. Aby zamówić usługę serwisową wystarczy założyć konto w Mój Viessmann, zarejestrować swoje urządzenie i wypełnić prosty formularz.  

Serwis Viessmann jest blisko, jest autoryzowany, jest wiarygodny – to cechy równie ważne, jak jakość samego urządzenia, bo przecież zakładamy pracę pompy ciepła nie na rok czy 5, lecz minimum 20 lat.    

  

Dobra jakość wody

Na jeszcze jeden aspekt trwałości pompy ciepła warto zwrócić uwagę. W nowoczesnej kotłowni jest stacja uzdatniania wody. Viessmann oferuje tu całą serię stacji uzdatniania AQUASTILLA. W instalacji jest też separator zanieczyszczeń z magnesem, którego zadaniem jest przyciąganie metalowych cząstek, na przykład opiłków.  

Stacja uzdatniania wody to urządzenie polecane nie tylko do domów z pompą ciepła. Jej pracę od razu czuć po jakości wody! Czysta woda bez kamienia i zanieczyszczeń nie niszczy instalacji i baterii, a mycie czy zmywanie to czysta przyjemność.  

W nowoczesnej kotłowni z pompą ciepła standardem jest też stacja uzdatniania wody.

Dbaj o pompę ciepła i instalację

  • Coroczna konserwacja i regulacja pompy ciepła jest warunkiem bezawaryjnej i najbardziej efektywnej pracy urządzenia.  
  • Warunkiem 5-letniej gwarancji firmy Viessmann są coroczne przeglądy wykonane przez wskazany przez producenta autoryzowany serwis.
  • Odpowiednia jakość wody do napełniania i uzupełniania jest najlepszą ochroną instalacji grzewczej przed uszkodzeniami spowodowanymi osadami lub korozją. Viessmann zaleca zmiękczanie wody w stacji uzdatniana wody.