Wydarzenia

Maszynownia Żywiołów - nowoczesnego centrum edukacji

18 kwietnia mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w inauguracji "Maszynowni Żywiołów" – nowoczesnego centrum edukacji zlokalizowanego przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, obiekcie wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na terenie kompleksu Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach powstało nowe, fascynujące miejsce – Maszynownia Żywiołów, czyli centrum edukacyjne poświęcone żywiołom, które nieprzerwanie kształtują nasz świat. Viessmann miał okazję uczestniczyć w oficjalnym otwarciu tego wyjątkowego punktu na mapie edukacyjnej Polski.

Maszynownia Żywiołów zabiera nas w fascynującą podróż przez dzieje wody, ale również przybliża nowoczesne technologie i innowacje, które kształtują przyszłość świata. Odwiedzający to wyjątkowe miejsce będą mieli okazję poznać historię otaczających nas sił natury oraz najnowsze możliwości ich efektywnego wykorzystania z myślą o środowisku i korzyściach społecznych.

Głównym punktem programu otwarcia Maszynowni Żywiołów była prezentacja nowej instalacji grzewczo-chłodzącej Viessmann, wykorzystującej technologię „ogrzewania lodem”, która nadała nowe życie od dawna nieużytkowanemu budynkowi maszyny wyciągowej kopalni. Instalacja bazuje na zbiorniku lodu SolarEis, pompie ciepła oraz dodatkowym wymienniku powietrznym i wykorzystuje energię cieplną powstającą podczas krystalizacji wody. To innowacyjne rozwiązanie pozwala efektywnie pożytkować energię odnawialną, minimalizując wpływ na środowisko.  

Maszynownia Żywiołów reprezentuje ważny kamień milowy w przekształceniu sektora energetycznego w Polsce, łącząc tradycję z nowoczesnością i stanowi wyjątkowe źródło wiedzy o ekologii. Nowe centrum zostanie otwarte dla zwiedzających już w maju.

Więcej informacji: https://kopalniasrebra.pl/2024/04/18/maszynownia-zywiolow-nowoczesne-centrum-edukacji/