Mój Prąd 6.0: planowany budżet na poziomie 400 mln zł
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło planowany budżet szóstej odsłony programu Mój Prąd, który ma wynosić 400 milionów złotych, finansowany ze środków programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027). Przewiduje się, że możliwość ubiegania się o dofinansowanie zostanie otwarta w nadchodzących miesiącach, już w II kwartale tego roku.

Mój Prąd 6.0 - co wiemy?
W ramach programu Mój Prąd 6.0 planowane jest dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, jednak z pewnym warunkiem - otrzymanie środków będzie możliwe tylko w przypadku jednoczesnego montażu magazynu energii elektrycznej. Ten wymóg ma na celu zwiększenie samodzielnego zużycia energii przez użytkowników i zmniejszenie obciążenia krajowej sieci elektroenergetycznej.
Zgodnie z dotychczasową praktyką, program prawdopodobnie nie będzie obejmować dofinansowania dla projektów rozbudowy już istniejących instalacji fotowoltaicznych. Jednakże, możliwe będzie uzyskanie wsparcia finansowego na instalację dodatkowych elementów do istniejących systemów PV, takich jak magazyny energii czy systemy zarządzania energią.
Istnieje również szansa na dostosowanie programu do zmieniających się potrzeb użytkowników poprzez zwiększenie maksymalnej mocy mikroinstalacji kwalifikujących się do dofinansowania. Obecnie limit ten wynosi 10 kW. Z uwagi na rosnącą popularność instalacji fotowoltaicznych montowanych w konfiguracji wschód-zachód, która umożliwia efektywniejszą produkcję energii w godzinach porannych i wieczornych oraz zmniejsza szczyty produkcyjne w ciągu dnia, beneficjenci mogą skłaniać się ku wyższej mocy zainstalowanej. Taki sposób rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych sprzyja zwiększonej autokonsumpcji i ogranicza obciążenie sieci wynikające z integracji Odnawialnych Źródeł Energii.