Produkty

Odkryj potencjał miękkiej wody: stacja uzdatniania Viessmann Vitoset Aqua jako klucz do kompleksowej ochrony Twojego domu

Codzienne korzystanie z twardej wody w domu może wiązać się z wieloma problemami. Trudne do usunięcia osady na armaturze, nawracające awarie urządzeń grzewczych i AGD, to tylko niektóre z konsekwencji użytkowania twardej wody. Zmiękczacz wody ochroni Twój dom przed osadami z kamienia, poprawi komfort życia i zapewni oszczędności, eliminując wszystkie problemy związane z twardą wodą.

Woda to jedno z najważniejszych dóbr, jakie oferuje nam Ziemia. Codziennie korzystamy z niej do picia, gotowania, mycia czy prania. Woda wykorzystywana jest również jako nośnik ciepła w domowych systemach grzewczych. Dostarczana do budynków nie zawsze jednak ma takie same parametry. Problem twardej wody jest powszechny w wielu regionach naszego kraju i niesie ze sobą szereg problemów, które mogą wpływać na komfort życia oraz stan techniczny urządzeń i instalacji w Twoim domu. Czym jest twarda woda? Dlaczego osady z kamienia są szkodliwe? Jak działa zmiękczacz wody oraz jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie miękkiej wody?
  

Czym jest twarda woda?

Twardość wody to pojęcie, które odnosi się do zawartości związków mineralnych, głównie jonów wapnia i magnezu. Woda o wysokiej zawartości tych jonów nazywana jest wodą twardą. W wyniku jej podgrzewania, wytrącają się osady kamienne, które osadzają się nie tylko na powierzchniach baterii, umywalek czy kabin prysznicowych, ale również w instalacjach i na wewnętrznych elementach domowych sprzętów oraz urządzeń mających kontakt z twardą wodą, prowadząc do wielu problemów:

 • zmniejszenie efektywności urządzeń: osady z kamienia w urządzeniach takich jak kotły grzewcze, podgrzewacze wody, pralki, zmywarki czy ekspresy do kawy mogą prowadzić do ich awarii lub znacznego obniżenia efektywności. Warstwa kamienia izoluje elementy grzewcze, co zmusza urządzenia do pracy z większym obciążeniem energetycznym. Już 1 mm kamienia kotłowego powoduje spadek wydajności instalacji grzewczej o ok. 10%, co przekłada się na wzrost zużycia paliwa nawet do 20%!
 • zatykanie rur: wytrącające się z twardej wody osady z kamienia mogą gromadzić się wewnątrz rur, zmniejszając ich przepustowość i prowadząc do zatykania. Może to skutkować poważnymi awariami instalacji wodnej.
 • skrócenie żywotności urządzeń: zakamienione urządzenia często ulegają awariom i szybciej wymagają wymiany. Kamienny osad pokrywający elementy grzewcze może powodować ich przegrzewanie się i uszkodzenie.
 • koszty napraw i konserwacji: naprawy i konserwacje urządzeń oraz instalacji z powodu osadów z kamienia są kosztowne. Regularne czyszczenie lub wymiana elementów to dodatkowe wydatki, z jakimi trzeba się liczyć, użytkując twardą wodę w domu.


Zmiękczacz wody – co to jest i jak działa?

Zmiękczacz wody to urządzenie, które redukuje jej twardość poprzez usuwanie nadmiaru jonów wapnia i magnezu. Najczęściej stosowaną technologią w zmiękczaczach wody jest proces wymiany jonowej. W stacjach zmiękczających wodę Vitoset Aqua znajduje się specjalne złoże jonowymienne, które wiąże jony wapnia i magnezu i wymienia je na jony sodu.

Proces zmiękczania wody można opisać w kilku krokach:

 1. Przepływ wody przez złoże jonowymienne: zanim woda z sieci wodociągowej trafi do poszczególnych punktów poboru, przepływa przez złoże jonowymienne w zmiękczaczu. Jony wapnia i magnezu są wychwytywane przez znajdującą się wewnątrz urządzenia żywicę.
 2. Wymiana jonów: jony wapnia i magnezu są wymieniane na jony sodu. W efekcie woda wypływająca ze zmiękczacza jest wolna od jonów powodujących twardość.
 3. Regeneracja złoża: po pewnym czasie złoże jonowymienne nasyca się jonami wapnia oraz magnezu i wymaga regeneracji. Proces ten polega na przepłukaniu złoża roztworem soli, w wyniku czego jony wapnia i magnezu są wypłukiwane ze złoża i zastępowane jonami sodu, przywracając zdolność złoża do dalszej pracy. Regeneracja w stacjach Vitoset Aqua odbywa się automatycznie, a obsługa urządzenia sprowadza się do uzupełniania zbiornika solą tabletkowaną raz na jakiś czas.

Korzyści z użytkowania zmiękczacza i miękkiej wody

Zastosowanie zmiękczacza wody Vitoset Aqua przynosi wiele korzyści, które odczuwalne są na co dzień, jak i w dłuższej perspektywie.

 1. Ochrona urządzeń domowych: zmiękczona woda nie tworzy osadów z kamienia, co przedłuża żywotność urządzeń AGD takich jak pralki, zmywarki, ekspresy do kawy oraz kotły grzewcze. Mniejsze zużycie energii do podgrzewania wody to dodatkowa oszczędność.
 2. Zmniejszenie kosztów napraw i konserwacji: brak osadów z kamienia w instalacjach wodnych i urządzeniach domowych oznacza mniejsze ryzyko awarii i konieczności wykonywania kosztownych napraw. W dłuższej perspektywie to znaczna oszczędność oraz zapobieganie wielu problemom z pracą instalacji i urządzeń.
 3. Poprawa jakości prania i mycia: zmiękczona woda zwiększa efektywność detergentów i środków czystości, co oznacza, że zużywamy ich mniej. Pranie w miękkiej wodzie jest bardziej efektywne, a ubrania są miększe i dłużej zachowują swoje kolory.
 4. Lepsza kondycja skóry i włosów: zmiękczona woda jest łagodniejsza dla skóry i włosów. Mycie się w takiej wodzie zmniejsza ryzyko wysuszenia skóry i podrażnień, co jest korzystne nie tylko dla osób z problemami dermatologicznymi.
 5. Lepszy smak wody: zmiękczanie wody może poprawić również jej smak, co ma znaczenie dla codziennego korzystania z niej w kuchni.

Twarda woda to problem, który może negatywnie wpływać na wiele aspektów życia domowego, od stanu technicznego urządzeń po komfort codziennych czynności. Zastosowanie zmiękczacza wody Vitoset Aqua to skuteczne rozwiązanie, które przynosi liczne korzyści – od ochrony sprzętów AGD, przez oszczędności na kosztach ogrzewania, napraw i środkach czystości, po poprawę kondycji skóry i włosów. Inwestując w zmiękczacz wody, inwestujesz w kompleksową ochronę swojego domu i lepszą jakość życia. Rozwiązanie to pozwala odkryć pełen potencjał czystej, miękkiej wody.