Porady i wskazówki

Oszczędzaj na ogrzewaniu domu z Viessmann i Gaspol: Najlepsze rozwiązania grzewcze dla Twojego komfortu

Szukając oszczędnego i ekologicznego sposobu ogrzewania domu inwestorzy coraz częściej stawiają na instalację zasilaną gazem płynnym. Ogrzewanie gazem LPG jest bezpieczne i komfortowe, nie wiąże się także z wysokimi kosztami, zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i podczas użytkowania systemu grzewczego.

Bezpieczeństwo dostaw, mniejsza podatność na wahania cenowe niż w przypadku innych źródeł energii, a tym samym większa stabilność kosztów ogrzewania oraz możliwość zastosowania energooszczędnych kotłów, pozwalających znacząco obniżyć koszty wytwarzania ciepła – to niektóre z zalet przemawiających na korzyść instalacji grzewczej na gaz płynny. Co warto wiedzieć, planując ogrzewanie domu gazem LPG?
 

Gaz płynny jako źródło ciepła w domu – dlaczego się opłaca?

Ogrzewanie domu gazem płynnym umożliwia oszczędności już na etapie projektowania i realizacji inwestycji. Nie wymaga ona wykonywania kosztownych instalacji doprowadzających paliwo do budynku. Na stosunkowo niski koszt realizacji systemu grzewczego na gaz LPG wpływa także możliwość wydzierżawienia zbiornika na paliwo, co zwalnia użytkownika z konieczności wykupu tej części instalacji na własność.

W porównaniu z gazem ziemnym, węglem czy olejem opałowym, gaz płynny charakteryzuje się wyższą kalorycznością. Oznacza to, że kocioł grzewczy będzie potrzebował mniej paliwa do wytworzenia tej samej ilości ciepła. Wysoka kaloryczność gazu LPG w połączeniu z kotłem kondensacyjnym o wysokiej sprawności pozwala zredukować koszty ogrzewania domu.

Na korzyść ogrzewania gazem płynnym przemawia również fakt, że użytkownicy takich systemów grzewczych płacą tylko za faktycznie zużytą ilość paliwa. Decydując się na dostawcę gazu płynnego z ugruntowaną pozycją na rynku zyskujemy gwarancję regularnych dostaw na terenie całego kraju, a także możliwość elastycznego wyboru sposobu rozliczenia za zakup paliwa. Użytkownik instalacji może wybrać między opłatami miesięcznymi, na podstawie zdalnych odczytów gazomierza a opłatą jednorazową za uzupełnienie zbiornika paliwem. Liderzy rynku, jak firma Gaspol, jako bezpośredni dostawcy gazu LPG oferują też często zakup paliwa w konkurencyjnej cenie i zapewniają jej stabilność. 
 

Ekonomiczne ogrzewania z kotłem na gaz płynny nowej generacji

Kotły wykorzystywane w systemach zasilanych gazem płynnym LPG to te same urządzenia, które stosuje się w przypadku ogrzewania budynków gazem ziemnym. Kotły kondensacyjne Vitodens automatycznie rozpoznają rodzaj zastosowanego paliwa, dzięki czemu zasilanie ich gazem płynnym nie wymaga dodatkowych prac ani ręcznej regulacji.

Kotły nowej generacji charakteryzują się szerokim zakresem mocy, z jaką mogą pracować. Moc minimalna, niezależnie od wybranej mocy maksymalnej kotła Vitodens, wynosi 1,9 kW, co powoduje, że urządzenie idealnie dostosowuje swoja pracę do chwilowego zapotrzebowania na moc cieplną, zmniejszając tym samym tzw. taktowanie. Przekłada się to na niższe koszty eksploatacji i dłuższą żywotność urządzenia. Kotły Vitodens cechuje także wysoka wydajność, która wynosi 98%. Oznacza to, że urządzenia te przekształcają energię gazu w ciepło prawie bez strat. Niskie koszty ogrzewania gazem płynnym zapewnia także zastosowany w kotłach nowej generacji automatyczny system kontrolujący jakość procesu spalania Lambda Pro Plus. Dostosowuje on pracę palnika do jakości gazu, co pozwala maksymalnie wykorzystywać dostarczoną przez paliwo energię. Zapewnia tym samym najefektywniejszy proces spalania, niezależnie od wahań kaloryczności gazu.
 

Ogrzewanie gazem LPG z dofinansowaniem

Instalacja zbiornikowa na gaz płynny to rozwiązanie przeznaczone zarówno dla nowych domów, jak i tych, w których planowana jest modernizacja systemu grzewczego. Firma Gaspol zapewnia kompleksową obsługę inwestycji -od projektu, przez przygotowanie gruntu i wykonanie instalacji, aż po uruchomienie systemu i regularne tankowanie zbiorników. W przypadku modernizowanych systemów grzewczych, w których ogrzewanie węglowe zastępowane jest ogrzewaniem gazowym, zarówno firma Gaspol jak i Viessmann oferują wsparcie w pozyskaniu dofinansowania na wykonanie instalacji z programu „Czyste Powietrze”. Dzięki niemu inwestor zyskuje pewność, że wniosek zostanie profesjonalnie przygotowany, a uzyskana dotacja prawidłowo rozliczona.