Produkty

Rodzaje systemów klimatyzacji: Split, klimatyzatory przenośne i systemy centralne

Dostępne obecnie systemy klimatyzacyjne odpowiadają na potrzeby zarówno niedużych mieszkań, jak i większych budynków. Poznaj zalety i wady każdego z nich, aby podjąć świadomą decyzję i wybrać rozwiązanie, dostosowane do wymogów pomieszczeń oraz ich użytkowników.

W dzisiejszych czasach komfort termiczny w naszych domach i mieszkaniach stał się priorytetem, również w okresach letnich, kiedy temperatury osiągają nierzadko rekordowe wartości. Wybór odpowiedniego systemu klimatyzacji może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie, komfort przebywania w pomieszczeniach, jak i efektywność pracy urządzeń odpowiedzialnych za dostarczanie chłodu do wnętrz budynku. Właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań często stoją przed dylematem, jaki rodzaj klimatyzacji wybrać: system split, klimatyzator przenośny czy system centralny? Przyjrzyjmy się ich zaletom, wadom oraz zastosowaniu.
  

Klimatyzatory typu Split

Systemy split są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań klimatyzacyjnych, szczególnie w przypadku niedużych domów oraz mieszkań. Składają się one z dwóch głównych jednostek: wewnętrznej, montowanej w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, umieszczanej poza budynkiem. Obie jednostki są połączone rurami, którymi przepływa czynnik chłodniczy.

Zalety systemów Split:

 • Efektywność energetyczna: systemy Split są znane z wysokiej efektywności energetycznej, co przekłada się na stosunkowo nieduże rachunki za prąd.
 • Cicha praca: jednostka wewnętrzna działa bardzo cicho, co jest dużym plusem, szczególnie w sypialniach i pokojach dziennych.
 • Estetyka: jednostka wewnętrzna jest zazwyczaj estetycznie zaprojektowana i ma kompaktowe wymiary. Niewielkie gabaryty i możliwość wyboru spośród różnych modeli pozwalają na dopasowanie jej do wystroju wnętrza.
 • Zdalne sterowanie: większość nowoczesnych systemów Split oferuje zdalne sterowanie za pomocą pilota oraz aplikacji mobilnej na smartfony, co zwiększa komfort użytkowania.
 • Elastyczność instalacji: systemy Split można dostosować do różnych potrzeb użytkowników. Możliwość połączenia jednej jednostki zewnętrznej z kilkoma jednostkami wewnętrznymi (tzw. multisplit) pozwala na kontrolę temperatury w kilku pomieszczeniach jednocześnie.

Wady systemów Split:

 • Koszt instalacji: montaż systemu Split wymaga profesjonalnej instalacji. Może być ona kosztowna, szczególnie jeśli wymaga zaawansowanych prac i podłączenia kilku jednostek wewnętrznych.
 • Stała instalacja: systemy Split są instalowane na stałe, co oznacza, że jednostka wewnętrzna może chłodzić tylko pomieszczenie, w którym jest zainstalowana.
 • Widoczna jednostka zewnętrzna: zewnętrzna jednostka ma dość duże wymiary i może wpływać niekorzystnie na estetykę budynku, zwłaszcza jeśli ma być zainstalowana na elewacji frontowej. Zajmująca miejsce na zewnątrz jednostka może być problematyczna w przypadku budynków z ograniczoną przestrzenią na balkonie czy w ogrodzie.

  

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośne to urządzenia, które można swobodnie przemieszczać pomiędzy pomieszczeniami. Są one zazwyczaj wyposażone w rurę odprowadzającą ciepłe powietrze na zewnątrz przez okno lub drzwi.

Zalety klimatyzatorów przenośnych:

 • Mobilność: możliwość łatwego przenoszenia urządzenia z jednego pomieszczenia do drugiego jest główną zaletą klimatyzatorów przenośnych. Rozwiązanie to pozwala chłodzić pomieszczenia, w których aktualnie przebywają domownicy.
 • Brak stałej instalacji: takie klimatyzatory nie wymagają stałej instalacji, co oznacza brak kosztów montażu i ingerencji w budynek oraz możliwość korzystania z urządzenia w różnych lokalizacjach. Klimatyzator jest gotowy do pracy praktycznie od razu po rozpakowaniu. Brak instalacji i związanych z nią trwałych modyfikacji w budynku, czyni je idealnym rozwiązaniem dla wynajmowanych mieszkań lub miejsc, gdzie stała instalacja jest niemożliwa.
 • Koszt: klimatyzatory przenośne są zazwyczaj tańsze niż systemy Split czy centralne.

Wady klimatyzatorów przenośnych:

 • Hałas: klimatyzatory przenośne są z reguły głośniejsze od innych typów klimatyzacji, ponieważ wszystkie komponenty, w tym sprężarka, znajdują się wewnątrz pomieszczenia. Może to być uciążliwe w dłuższym użytkowaniu, dlatego wybierając optymalne urządzenie, warto zwrócić uwagę na hałas, jaki generuje.
 • Wydajność: klimatyzatory przenośne mają niższą wydajność chłodzenia w porównaniu do systemów Split i centralnych, co może być problematyczne, gdy chcemy chłodzić większe pomieszczenia. To czyni je bardziej odpowiednimi dla małych i średnich pomieszczeń. Niższa wydajność może również wiązać się z wyższymi rachunkami za energię przy dłuższym użytkowaniu.
 • Estetyka: rura odprowadzająca ciepłe powietrze poza budynek często wymaga uchylenia okna, co może być nieco uciążliwe, wpływać na estetykę pomieszczenia i efektywność energetyczną.
 • Zajmowana przestrzeń: klimatyzatory przenośne zajmują przestrzeń na podłodze, co może być problematyczne w mniejszych pomieszczeniach.

  

Centralne systemy klimatyzacji

Systemy centralne to kompleksowe rozwiązania klimatyzacyjne, które składają się z centralnej jednostki, systemu przewodów wentylacyjnych oraz wylotów powietrza rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach.

Zalety systemów centralnych:

 • Kompleksowe rozwiązanie: możliwość klimatyzowania całego domu z jednego centralnego punktu, co jest bardzo wygodne. Systemy centralne zapewniają równomierne chłodzenie i ogrzewanie w całym budynku, eliminując problem mocno zróżnicowanych temperatur w różnych pomieszczeniach.
 • Efektywność: wysoka efektywność chłodzenia i ogrzewania, pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury w całym domu, niezależnie od pory roku. Centralne systemy klimatyzacji są zazwyczaj bardziej efektywne energetycznie w chłodzeniu dużych powierzchni.
 • Estetyka: brak widocznych jednostek wewnętrznych, co sprawia, że systemy centralne nie zakłócają wystroju wnętrza.
 • Komfort i wygoda: automatyczna regulacja temperatury i możliwość zdalnego sterowania za pomocą termostatów lub aplikacji mobilnych zwiększają komfort użytkowania.
 • Cicha praca: główne komponenty systemu, takie jak sprężarka, są zlokalizowane poza budynkiem, co minimalizuje hałas wewnątrz pomieszczeń.

Wady systemów centralnych:

 • Koszt: instalacja systemu centralnego klimatyzacji jest kosztowna, zarówno pod względem urządzeń, jak i prac montażowych.
 • Kompleksowość montażu: centralny system klimatyzacji wymaga dość skomplikowanego montażu, który obejmuje instalację przewodów wentylacyjnych oraz wylotów powietrza.
 • Trudności w instalacji w istniejących budynkach: instalacja centralnego systemu klimatyzacji w istniejących budynkach może być skomplikowana i kosztowna oraz wymagać przebudowy. Centralny system klimatyzacji najlepiej jest zaplanować na etapie projektowania budynku.
 • Energochłonność w małych pomieszczeniach: centralne systemy klimatyzacji mogą być mniej efektywne energetycznie w małych budynkach lub mieszkaniach, gdzie lepiej sprawdzają się systemy Split lub klimatyzatory przenośne.


Wybór odpowiedniego systemu klimatyzacyjnego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczeń, budżet, preferencje oraz indywidualne potrzeby. Systemy Split są idealne dla tych, którzy cenią sobie efektywność energetyczną i cichą pracę, ale są gotowi zainwestować w profesjonalną instalację. Klimatyzatory przenośne stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób potrzebujących mobilności i elastyczności, jednakże ich wydajność może być ograniczona. Systemy centralne oferują kompleksowe rozwiązanie dla całych domów, lecz wiążą się z wysokimi kosztami wykonania i dość skomplikowaną instalacją.

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe, aby wybrać system klimatyzacji, który zapewni optymalny komfort termiczny w domu.