Produkty

Stacja zmiękczająca wodę – ochrona instalacji grzewczej

Twarda woda w domu to nie tylko trudne do usunięcia osady z kamienia na łazienkowej armaturze czy wewnątrz czajnika. Jej użytkowanie oznacza również mniejszą wydajność systemu grzewczego oraz większe ryzyko kosztownych awarii. Aby zapobiec tym problemom domowe instalacje wyposaża się w zmiękczacz wody.

Vitocell, Vitocal 300-G, Aquatilla 25

Woda docierająca do budynków może charakteryzować się różną twardością. W większości gospodarstw domowych mamy do czynienia z wodą średnio twardą i twardą. Podczas jej podgrzewania dochodzi do wytrącania się węglanu wapnia w jego krystalicznej formie, co prowadzi do tworzenia się osadów z kamienia. Zagrażają one nie tylko sprzętom AGD, ale również domowym instalacjom.

Twarda woda szkodzi domowej instalacji grzewczej

Twarda woda, o wysokiej zawartości jonów wapnia i magnezu, prowadzi do powstawania kamienia kotłowego w instalacjach wodnych i grzewczych. Osady z kamienia odkładają się m.in. na powierzchniach grzewczych, gdzie tworzą trudną do usunięcia warstwę osadu, czyli tzw. kamień kotłowy. Narastająca warstwa kamienia powoduje znaczny spadek wydajności wymienników ciepła kotłów czy zbiorników c.w.u., a tym samym spadek wydajności całego systemu grzewczego. Pokryty warstwą kamienia kotłowego wymiennik ciepła nie jest bowiem już w stanie przekazywać takiej mocy cieplnej, do jakiej został pierwotnie zaprojektowany. Powoduje to wzrost kosztów ogrzewania. Już 1 mm kamienia kotłowego przyczynia się do spadku wydajności instalacji grzewczej o 10%. To z kolei przekłada się na około 20% wzrost zużycia paliwa.

Ponadto nierównomiernie rozłożone osady z kamienia na wymienniku ciepła mogą doprowadzić do powstania różnic temperatur w materiale. Może to skutkować powstawaniem pęknięć oraz nieszczelności (najczęściej w miejscach spawów). Osady z kamienia mogą również prowadzić do miejscowych zwężeń przekroju poprzecznego, a co za tym idzie do wzrostu oporów przepływu oraz do zakłóceń w pracy pomp i zaworów. Wpływa to negatywnie na wydajność, bezpieczeństwo pracy i żywotność instalacji grzewczej. Nowoczesne urządzenia grzewcze są bardzo wydajne i wymagają szczególnej dbałości o jakość wody – zarówno podczas uruchomienia, jak i przez cały okres eksploatacji. Dobrze zaplanowana instalacja w budynku, do którego dostarczana jest woda charakteryzująca się wysoką twardością powinna uwzględnia również zastosowanie stacji zmiękczającej wodę.

 

Domowy zmiękczacz wody

Stacja zmiękczająca wodę stała się nieodzownym elementem wyposażenia domów, do których doprowadzana jest twarda woda. Urządzenie montuje się na wejściu zimnej wody do budynku, przed urządzeniem grzewczym. Twarda woda dopływająca do zmiękczacza przepływa przez żywicę jonowymienną, gdzie jony wapnia i magnezu, odpowiedzialne za twardość wody, wymieniane są na jony sodu. Następnie zmiękczona woda doprowadzana jest do instalacji wodnej w domu. Zmiękczacz zapobiega tworzeniu się kamienia kotłowego, dzięki czemu domowy system grzewczy może pracować wydajnie i w mniejszym stopniu narażony jest na awarie. Odpowiednio zmiękczona woda pozwala również zachować długą żywotność urządzeń grzewczych.

Po wykorzystaniu zdolności jonowymiennej złoża, zmiękczacz wody automatycznie przeprowadza jego regenerację wykorzystując w tym celu przygotowaną wcześniej solankę (roztwór wody i soli). Po zakończeniu tego procesu urządzenie odzyskuje zdolność jonowymienną, dzięki czemu może ponownie efektywnie zmiękczać wodę. Poza okresowym dosypywaniem soli zmiękczacz wody nie wymaga od użytkowników żadnej obsługi.

Jaką stację uzdatniania wybrać?

Aby stacja uzdatniania wody pracowała efektywnie i ekonomicznie, niezbędny jest odpowiedni dobór urządzenia do jakości wody oraz jej zużycia. Przeznaczone do zmiękczania wody wodociągowej stacje uzdatniania wody Viessmann Aquastilla dostępne są w trzech wersjach:

  • Aquastilla 12 to najmniejsza stacja uzdatniania wody, polecana do mieszkań i domów jednorodzinnych o niewielkiej powierzchni, z jedną łazienką. Dzięki swojej kompaktowej budowie nie zajmuje wiele miejsca i może być zamontowana nawet w szafce kuchennej.
  • Aquastilla 25 to stacja zmiękczająca wodę przeznaczona do montażu w większych domach z co najmniej dwoma łazienkami, w przypadku których wymagane są zarówno wysoka wydajność, jak i większy przepływ wody.
  • Aquastilla DUO to rozwiązanie, które zapewnia jednoczesne zmiękczanie i filtrowanie wody. Oprócz złoża jonowymiennego stacja uzdatniania wyposażona jest w węgiel aktywny i złoże KDF55®, które redukują lub usuwają szkodliwy chlor, żelazo, siarkowodór, ołów, rtęć, magnez, chrom, bakterie, algi i grzyby. Urządzenie nie tylko chroni domowe instalacje przed kamieniem, ale również zapewnia domownikom czystą, smaczną wodę do picia prosto z kranu, co pozwala zrezygnować z zakupu tej butelkowanej.
     

Zakup z bonusem

Każdy, kto do 30.04.2024 r. zdecyduje się na zakup gazowego kotła kondensacyjnego Vitodens 0-50 W w sklepie Viessmann otrzyma voucher o wartości 400 zł brutto do wykorzystania na kolejne zakupy (przy minimalnej wartości zamówienia 2 000 zł brutto). Voucher można wykorzystać m.in. na zakup stacji uzdatniania wody Aquastilla, które również dostępne są w Viesmann Sklep. Voucher jest ważny 60 dni od daty rejestracji urządzenia w moj.viessmann-serwis.pl.

Aquastilla DUO, Aquastilla 25, Aquastilla 12