Zapytaj o ofertę
Informacje branżowe

Twarzą w twarz z wyzwaniami: Implementacja EPBD w budownictwie mieszkaniowym

Dnia 18 kwietnia, czyli w czwartek, zakończono procedurę pozyskiwania kredytu w Banku Światowym. Środki w wysokości 250 milionów euro zostaną przeznaczone na wsparcie priorytetowego programu o nazwie „Czyste Powietrze”.

Implementacja EPBD w budownictwie mieszkaniowym

Podczas Forum Modernizacje w Budownictwie (FMB) szczególnie omawiano wyzwania związane z wdrażaniem założeń Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Poniżej prezentujemy najważniejsze problemy oraz informacje przekazane przez ekspertów:

 

Energia pierwotna

Głównym wymogiem dyrektywy jest ograniczenie zużycia energii pierwotnej dla nowych budynków mieszkalnych w naszym regionie do poziomu do 65 kWh/m2/rok. Nie jest to rygorystyczny wymóg, biorąc pod uwagę obecne warunki techniczne w Polsce, gdzie wymagane jest ograniczenie EP do 70 kWh/m2/rok.

 

Wymiana kotłów opalanych paliwami kopalnymi

Dużo większe problemy mogą pojawić się w obszarze wymiany źródeł ciepła. Pojawia się problem z wymianą kotłów opalanych paliwami kopalnymi, obejmujący zarówno węgiel, jak i gaz. Wymiana kotła węglowego może być stosunkowo łatwa, natomiast wymiana kotła gazowego napotyka większe trudności.

Technicznie rzecz biorąc, wymiana kotłów węglowych może być mniej problematyczna, ponieważ można je zastąpić kotłami na pellet. W takiej sytuacji sama instalacja dystrybucji ciepła opiera się o podobne założenia. Dlatego taka wymiana zwykle nie jest wymagająca. Natomiast kotły gazowe mogą stwarzać większe wyzwania, szczególnie w kontekście wykorzystania jako alternatywy pomp ciepła.

 

Kotły gazowe a zakaz dotacji

Od 2025 roku planowany jest zakaz dotacji na urządzenia grzewcze spalające paliwa kopalne. Przejście z kotła gazowego na pompę ciepła wymaga znacznych zmian w instalacji, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, co może utrudnić realizację założeń EPBD.

 

Brak odpowiedniej kadry i edukacji

Niedobór wykwalifikowanych ekspertów oraz brak zaangażowania państwa w edukację społeczeństwa to kolejne wyzwania. Brakuje także konkretnych działań dotyczących wprowadzenia elastyczności w systemach energetycznych, co jest istotne dla osiągnięcia celów zielonej transformacji.