ABC pomp ciepła

Układ hybrydowy: pompa ciepła + kocioł

Układ hybrydowy czyli powietrzna pompa ciepła i inne źródło ciepła, na przykład kocioł gazowy. Czy pompa ciepła nie poradzi sobie sama? Poradzi, ale jest dużo innych korzyści z takiego układu.

Powietrzna pompa ciepła pracuje w bardzo różnych temperaturach. Dostarczy ciepło, kiedy na dworze jest +35oC, i kiedy jest -15oC, ale wraz ze spadkiem temperatury poniżej zera sprawność pompy ciepła spada. Już nie uzyskuje 4-5 jednostek ciepła z jeden jednostki mocy elektrycznej, tylko mniej i mniej, aż w punkcie biwalentnym zaczyna wspomagać się grzałkami elektrycznymi. Zwykle ten punkt wypada przy temperaturze – 7oC, -10oC. Dodajmy dla uspokojenia, że poprawnie dobrana pompa ciepła używa grzałki elektryczne nie dłużej niż przez 5% okresu grzania w sezonie grzewczym.

A gdyby tak włączyło się wtedy tańsze źródło ciepła – nie grzałka elektryczna tylko kocioł gazowy?  Na tym właśnie polega idea układu hybrydowego. Można wpisać w panelu sterowania aktualną cenę 1 kWh energii elektrycznej i 1 m3 gazu – hybrydowa pompa ciepła wybierze tańsze źródło ciepła. Ogrzewanie kotłem gazowym jako tak zwane szczytowym źródłem ciepła - to niższe rachunki. 

Układ hybrydowy zadziała też, jeśli mamy na przykład niespodziewanych gości i chcemy szybko podgrzać wodę użytkową. Zamiast grzałek elektrycznych, włączy się wtedy dodatkowo kocioł gazowy. 

Czy układ hybrydowy to wyższy koszt inwestycji? Niekoniecznie. Wybierając hybrydową pompę ciepła, możemy mieć pompę ciepła mniejszej mocy, a więc tańszą, ponieważ dodatkowe zapotrzebowanie na ciepło zapewni kocioł gazowy albo kocioł olejowy.  


Hybrydowy Viessmann

Producent pomp ciepła Viessmann także poleca rozwiązania hybrydowe, oferując dwie pompy ciepła z gotową instalacją hydrauliczną do podłączenia kotła gazowego albo olejowego.  

Jedno z tych urządzeń to monoblokowa powietrzna pompa ciepła Vitocal 250 – AH. Może współpracować z drugim źródłem ciepła o mocy do 30 kW. Znamionowa moc grzewcza pompy ciepła wynosi od 2,6 do 13,4 kW. Ta propanowa pompa ciepła polecana jest do budynków modernizowanych – może pracować ze starą instalacją centralnego ogrzewania, czyli z grzejnikami. Podgrzeje wodę podawaną do instalacji do temperatury nawet 70oC. Kocioł gazowy pełni funkcję źródła szczytowego – będzie się włączał zamiast grzałek elektrycznych. 

Druga hybrydowa powietrzna pompa ciepła Viessmann jest typu split. To Vitocal 250-SH. Urządzenie o znamionowej mocy grzewczej od 2,6 do 10,4 kW. Dostarczy czynnik grzewczy o temperaturze do 60oC, ale optymalnie będzie pracować w trochę niższych temperaturach, dlatego ta pompa ciepła polecana jest do budynków energooszczędnych, najlepiej z ogrzewaniem podłogowym. Vitocal 250-SH także ma instalację hydrauliczną przygotowaną do łatwego podłączenia kotła. 

 

Hybrydowe ogrzewanie – wiele możliwości

Układ hybrydowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy warunki do tego, by korzystać z dwóch nośników energii, na przykład w modernizowanym domu, gdzie jest już przyłącze gazowe. 

A idąc dalej, warto spojrzeć na kolejne możliwości, jakie wynikają z posiadania pompy ciepła. Czy wiecie że pompa ciepła także chłodzi? Jeśli w domu były grzejniki, to warto wymienić je na klimakonwektory. Te nowoczesne grzejniki - z nadmuchem powietrza i automatyką - mogą nie tylko grzać, ale też chłodzić wnętrze domu. Czynnik podawany przez pompę ciepła może mieć temperaturę bardzo niską, nawet 13oC. Klimakonwektory będą odprowadzać skropliny do kanalizacji. Tej właściwości nie ma już ogrzewanie podłogowe. Zbyt chłodna podłoga zacznie się robić wilgotna, wręcz mokra, ponieważ na jej zimniej powierzchni będzie skraplać się para wodna. 

Wielką wartością chłodzonego domu staje się własna instalacja fotowoltaiczna, ponieważ właśnie latem wyprodukowana energia elektryczna może być wykorzystana do zasilania pompy ciepła produkującej czynnik chłodniczy. 

Wiele źródeł energii, wiele możliwości – a efektem jest komfort i niskie koszty ogrzewania i chłodzenia domu. O to chodzi. 

Pompa ciepła wspomagana przez szczytowe źródło ciepła – w tej kotłowni przez kocioł elektryczny Viessmann

Układ hybrydowy z pompą ciepła

Układ hybrydowy to pompa ciepła i inne źródło ciepła: kocioł gazowy lub kocioł olejowy, lub kocioł elektryczny.

Im niższa temperatura ujemna, tym niższa efektywność pompy ciepła (COP). Po przekroczeniu punku biwalentnego (zwykle około -10oC) pracę pompy zaczynają wspomagać grzałki elektryczne. Zamiast grzałek może się włączyć inne tańsze źródło ciepła, na przykład kocioł gazowy.