„Mój Prąd 4.0” wesprze pompy ciepła!

Już w połowie kwietnia ruszy długo oczekiwana czwarta edycja programu Mój Prąd, która w pewnym stopniu wesprze również pompy ciepła. Jakie urządzenia i technologie obejmie? Jakich kwot można się spodziewać? Znamy szczegóły!

15 kwietnia 2022 roku ma ruszyć czwarta już edycja programu Mój Prąd, która przewróci dotychczasowe zasady do góry nogami. Oprócz samego zwiększenia produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, celem programu jest wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii poprzez jej magazynowanie, a także zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną. Co ciekawe, w programie będzie można otrzymać również dotację na pompę ciepła. W jaki sposób?
 

Pompy ciepła w programie Mój Prąd 4.0

W programie Mój Prąd 4.0 będzie można otrzymać wsparcie w formie bezzwrotnej dotacji do domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i ciepła, systemów zintegrowanych z urządzeniami oraz inteligentnych systemów zarządzania energią. Część dotycząca magazynów ciepła, to pole do otrzymania dofinansowania na pompy ciepła. W wykazie urządzeń kwalifikujących się do dotacji w zakresie magazynowania energii cieplnej znalazły się bowiem m.in.: pompy ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompy ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem, a także bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła oraz zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła. Wszystko to oczywiście pod warunkiem inwestycji w fotowoltaikę i korzystania z nowego systemu rozliczeń - net-billingu.

W części programu poświęconej magazynom ciepła będzie można otrzymać maksymalnie 5 tys. zł dofinansowania - nie więcej niż 50% poniesionych kosztów. Na fotowoltaikę, przy założeniu inwestycji towarzyszących będzie przysługiwało również 5 tys. zł, również maksymalnie 50% wartości inwestycji. Łączna, maksymalna kwota dofinansowania przy połączeniu wszystkich dostępnych dotacji wyniesie 20 500 zł.