Porady i wskazówki

Czym ogrzewać dom w 2024 r. ?

Wybór sposobu ogrzewania domu nie należy do łatwych decyzji, zwłaszcza w obliczu niepewnych cen nośników energii. Przedstawiamy kilka przydatnych informacji, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, czym warto ogrzewać dom w 2024 roku.

Od sposobu ogrzewania domu uzależniony jest nie tylko komfort cieplny mieszkańców, ale przede wszystkim koszty utrzymania budynku. To one w dużej mierze wpływają na decyzję dotyczącą wyboru systemu grzewczego. Analizując różne rozwiązania pod uwagę należy wziąć efektywność danego źródła ciepła, komfort obsługi urządzenia oraz równie ważny jego wpływ na środowisko.  
  

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompa ciepła to rozwiązanie, które warto rozważyć planując system grzewczy zarówno w nowym domu, jak i w modernizowanym budynku. Do ogrzewania w znacznej mierze wykorzystuje ona darmową energię odnawialną, co czyni ją urządzeniem przyjaznym środowisku, ale również domowemu budżetowi. Rozważając ogrzewanie pompą ciepła należy mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie dla szczelnych, dobrze zaizolowanych termicznie budynków. Ograniczenie strat ciepła jest zatem kluczowe, jeśli zależy nam na ekonomicznym ogrzewaniu domu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest optymalny dobór pompy ciepła – zarówno pod kątem jakości urządzenia, jak i zapotrzebowania budynku na ciepło. Warunkiem energooszczędnego ogrzewania pompą ciepła jest montaż urządzenia wysokiej jakości, od sprawdzonego producenta, o odpowiednio dobranej mocy. Z tego względu dobór pompy ciepła należy powierzyć specjalistom, którzy zaproponują właściwe rozwiązanie dostosowane do strefy klimatycznej, w jakiej mieszkamy oraz analizy budynku, jego potrzeb energetycznych i potrzeb domowników.
Za wyborem pompy ciepła w przypadku osób, które wahają się m.in. z obawy o koszty energii elektrycznej, której urządzenie potrzebuje do zasilania sprężarki, przemawiają m.in. opinie analityków, według, których cena energii elektrycznej może spaść do połowy roku do poziomu, w którym nie będzie potrzebne jej mrożenie. W tym roku rząd prawdopodobnie wprowadzi też specjalne taryfy elektryczne dla pomp ciepła. Korzystnym rozwiązaniem, który pozwoli zredukować koszty ogrzewania pompą ciepła do minimum jest połączenie jej z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu do zasilania urządzenia będzie można wykorzystywać darmowy prąd, wyprodukowany z energii odnawialnej.
  

Instalacja hybrydowa

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną to nie jedyny rodzaj systemu hybrydowego, który pozwoli ograniczyć koszty ogrzewania budynku. Włączenie pompy ciepła do domowej instalacji warto rozważyć również w przypadku modernizowanych domów, ogrzewanych dotychczas kotłem gazowym lub olejowym. W takim systemie pompa ciepła będzie pełnia funkcję głównego urządzenia grzewczego, które ogrzewa budynek oraz wodę użytkową, wykorzystując w znacznym stopniu energię odnawialną. Kocioł gazowy lub olejowy przejmuje z kolei funkcję dodatkowego urządzenia, które wspomaga pompę w okresach wzmożonego zapotrzebowania na ciepło. System hybrydowy z kotłem i pompą ciepła pozwala zredukować zużycie gazu czy oleju opałowego oraz ograniczyć emisję CO2. Zapewnia również użytkownikom domowej instalacji poczucie bezpieczeństwa - w przypadku nagłego wzrostu cen jednego z nośników energii, do wyboru pozostaje drugi, tańszy. Taki hybrydowy system grzewczy może być sterowany w zależności od aktualnych cen nośników energii – wówczas w pierwszej kolejności uruchamiane będzie urządzenie grzewcze, zapewniające najbardziej ekonomiczne ogrzewanie w danym czasie.
  

Ogrzewanie gazem

Ogrzewanie gazowe wciąż stanowi jedną z najczęściej wybieranych form ogrzewania w  naszym kraju. Za wyborem kotła kondensacyjnego przemawia m.in. jego bezobsługowość, wysoka sprawność nowoczesnych urządzeń tego typu oraz zredukowana emisja CO2, z jaką wiąże się ich użytkowanie. Ogrzewanie gazowe wymaga niższych nakładów inwestycyjnych niż w przypadku pompy ciepła, zwłaszcza gdy gaz doprowadzony jest do granicy działki i nie ma konieczności budowy długiego przyłącza ani zakupu zbiornika do magazynowania paliwa. Wybór ogrzewania gazowego ułatwia przedłużone obowiązywanie przepisów mrożących cenę tego paliwa. Cena netto gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh i będzie obowiązywać do 30 czerwca 2024 r. Jednocześnie zatwierdzona została zmiana taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Cena gazu od PGNiG OD spadła o 8,54 proc., w związku z czym do 14 sprzedawców gazu wystosowano już wezwania wzywające do korekty taryf.

Osoby, które zdecydują się na ogrzewanie domu gazem ziemnym, mają możliwość skorzystania z dodatku gazowego w 2024 roku. Oznacza to, że mogą uzyskać zwrot podatku VAT od kosztów zakupu tego paliwa. Konieczne jest jednak spełnienie kryterium dochodowego (średni miesięczny dochód na osobę nie większy niż 2 100 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 1 500 zł w przypadku gospodarstwa wieloosobowego).
  

Ogrzewanie kotłem na pelet

Wysokie ceny nośników energii coraz częściej skłaniają inwestorów w stronę tańszego niż w przypadku gazu czy prądu ogrzewania peletem. Kotły na pelet to urządzenia niskoemisyjne, zautomatyzowane i pozwalające stworzyć prosty oraz wygodny w obsłudze system grzewczy. Zapewniają oszczędne ogrzewanie domu bez konieczności wykonywania  poważnych prac instalacyjnych. Nowoczesne urządzenia tego typu nie zajmą też dużo miejsca w kotłowni. Ich kompaktowe wymiary sprawiają, że na instalację (w tym automatyczny pojemnik do przechowywania peletu) wystarczy mniej niż 1 m² powierzchni użytkowej. Warto również zaznaczyć, że Polska jest jednym z większych producentów i eksporterów peletu, użytkownicy kotłów zasilanych tym paliwem nie muszą zatem martwić się o jego dostępność.