Porady i wskazówki

Jakie grzejniki są najbardziej efektywne?

Nowoczesne grzejniki charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, a ich pracą można starować w komfortowy sposób za pomocą systemów elektronicznych, co pozwala zwiększyć efektywność systemu grzewczego. Są również kompatybilne z różnymi systemami ogrzewania. Na co zwrócić uwagę, wybierając grzejniki do nowej lub modernizowanej instalacji?

Prezentacja ViCare Smart Climate

Grzejniki są jednym z podstawowych elementów instalacji centralnego ogrzewania. Odpowiadają za oddawanie ciepła dostarczanego przez urządzenie grzewcze do poszczególnych pomieszczeń domu lub mieszkania. Od odpowiedniego doboru grzejników uzależniony jest nie tylko komfort cieplny osób przebywających w ogrzewanych wnętrzach, ale również koszty ogrzewania budynku.
/content/public-brands/pl/pl/products/accessories/vitoset-universal-radiators 

Moc grzejników

Głównym czynnikiem, który decyduje o wydajności grzejnika jest jego moc. Uzależniona jest ona od materiału, z którego wykonano grzejnik, rodzaju jego konstrukcji, rozmiaru oraz liczby zastosowanych elementów grzejnych. Moc grzejnika powinna być dobrana do zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia. Jest to bardzo ważne dla efektywnej pracy systemu grzewczego. Grzejniki o niewystarczającej mocy nie będą w stanie efektywnie ogrzewać pomieszczeń. Osiągnięcie i utrzymanie żądanej temperatury będzie wymagać dłuższej pracy systemu grzewczego, co przełoży się na wyższe koszty ogrzewania. Montaż grzejników o mocy zbyt dużej w stosunku do zapotrzebowania na ciepło pomieszczenia również będzie skutkował większym zużyciem energii i nieekonomicznym użytkowaniem instalacji. Niewłaściwie dobrana moc grzejników utrudnia również regulację temperatury w pomieszczeniach i uzyskanie komfortu cieplnego. Konkretne wskazania dotyczące mocy grzejników powinny być zawarte w projekcie budynku.
 

Wydajne grzejniki płytowe

Większość nowych oraz modernizowanych budynków wyposaża się obecnie w grzejniki płytowe (nazywane też panelowymi). Wykonane są zwykle ze stali i składają się z jednej, dwóch lub trzech płyt grzejnych połączonych równolegle. Ich rozmiar i liczbę paneli można bezproblemowo dopasowywać do zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia. Swoją efektywność stalowe grzejniki panelowe zawdzięczają również małej ilości wody, z jaką pracują. Dzięki niewielkiej pojemności wodnej dość szybko się nagrzewają i sprawnie oddają ciepło do pomieszczenia. Grzejniki o takiej konstrukcji mogą mieć dużą moc nawet przy stosunkowo niewielkich rozmiarach. Sprawdzają się tym samym nawet w sytuacji, gdy powierzchnia montażowa jest niewielka - nawet nieduży grzejnik jest w stanie efektywnie ogrzać pomieszczenie.

Nowoczesne grzejniki płytowe z powodzeniem stosuje się w nowych jak i modernizowanych instalacjach. Mogą pracować efektywnie w kombinacji z kotłami niskotemperaturowymi, kondensacyjnymi, pompami ciepła oraz zasilane z sieci ciepłowniczej.
 

Sposób przekazywanie ciepła do pomieszczeń

Grzejniki mogą przekazywać energię ciepną przez konwekcję lub promieniowanie. Konwekcja polega na ogrzewaniu przepływającego przez grzejnik powietrza, które następnie rozchodzi się po pomieszczeniu. Ogrzewanie przez promieniowanie odbywa się bez udziału powietrza – ciepło dociera bezpośrednio do przedmiotów i ludzi w pomieszczeniu, ogrzewając je. Ogrzewanie konwekcyjne zapewnia lepszy obieg powietrza i pozwala na szybsze zmiany temperatury, co pozwala łatwiej dostosować ją do aktualnych potrzeb. Ogrzewanie przez promieniowanie pozwala z kolei uzyskać komfort cieplny przy niższej temperaturze. Większość grzejników wykorzystuje obie metody, jednak w różnym stopniu. Nowoczesne grzejniki panelowe zapewniają wyważone proporcje pomiędzy konwekcją a promieniowaniem. W większym stopniu niż np. grzejniki członowe (składające się z połączonych ze sobą szeregowo modułów, tzw. żeberek) oddają też ciepło przez promieniowanie.
 

Sterowanie pracą grzejników

Najskuteczniejszym sposobem zwiększenia efektywności grzejników i obniżenia rachunków za ogrzewanie jest zastosowanie termostatów. Regulując przepływ wody pozwalają one utrzymywać komfortową temperaturę, a jednocześnie oszczędzać energię cieplną. Termostaty ViCare można w łatwy sposób zamontować na każdym standardowym grzejniku. W połączeniu z aplikacją mobilną ViCare, umożliwiają one zdalne kontrolowanie temperatury indywidualnie w każdym pomieszczeniu, co pozwala utrzymywać komfort cieplny, jednocześnie oszczędzając energię.

Grzejniki płytowe i łazienkowe Viessmann współpracują z systemem zdalnej obsługi ViCare Smart Climate. Pozwala on tworzyć strefy budynku i indywidualnie regulowa

utrzymywaną w nich temperaturę powietrza, dostosowując ją do aktualnych potrzeb. Każda ze stref może być sterowana niezależnie, system umożliwia również ustawienie dla nich indywidualnych programów czasowych. Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym w systemie Vi Care Smart Climate odbywa się przy pomocy aplikacji mobilnej ViCare.