Produkty

Monitoring i zdalne sterowanie systemem grzewczym

Wydajność i efektywność domowej instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od sposobu, w jaki jest ona zarządzana. Zdalne sterowanie ogrzewaniem to rozwiązanie, które zapewnia nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale również efektywne wykorzystanie energii i optymalizację kosztów ogrzewania.

Automatyzacja domowych systemów grzewczych to rozwiązanie, które pozwala zarządza energią w budynku w efektywny sposób oraz świadomie kontrolować jej zużycie i związane z tym koszty. Poprawa efektywności energetycznej domowego systemu grzewczego dzięki zastosowaniu rozwiązań umożliwiających jego zdalne sterowanie i monitorowanie przyczynia się także do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i redukcji śladu węglowego naszych domów, co przynosi niezwykle ważne korzyści dla środowiska naturalnego. Jakie rozwiązania pozwolą nam zarządza ogrzewaniem domu przy pomocy urządzeń mobilnych w prosty, skuteczny i efektywny sposób?
 

Zdalne sterowanie urządzeniem grzewczym i instalacją c.o.

Zdalne sterowanie systemem grzewczym w domu jest możliwe dzięki podłączeniu jego komponentów do sieci internetowej. Producenci domowych systemów grzewczych oferują swoim użytkownikom specjalne aplikacje dedykowane do zdalnej obsługi ich urządzeń za pomocą smartfona lub tableta. Umożliwiają one szybki wgląd w aktualny stan systemu grzewczego oraz zmianę parametrów jego pracy w zależności od aktualnych potrzeb, niezależnie od miejsca w jakim aktualnie przebywamy. Oferowane obecnie urządzenia Viessmann wyposażone są fabrycznie w moduł WiFi, umożliwiający starowanie ich pracą przez internet. Mogą one łączyć się bezpośrednio z chmurą Viessmann i być sterowane za pomocą aplikacji mobilnej ViCare. Starsze urządzenia, bez zintegrowanego interfejsu internetowego wymagają zastosowania bramki internetowej Viessmann Vitoconnect. Za jej pomocą w kilku krokach można podłączyć do internetu nawet starsze systemy ogrzewania i przekształcić je w cyfrowy system grzewczy. Aplikacja do monitorowania i zdalnej obsługi ViCare umożliwia wgląd w pracę systemu grzewczego w czasie rzeczywistym, pozwala ustawiać czasy przełączania dla ogrzewania i c.w.u. w kilku krokach za pomocą asystenta czasu ogrzewania, ustawiać preferowane temperatury dla obiegów grzewczych oraz c.w.u., a także kontrolować temperaturę w pomieszczeniu za pomocą asystenta głosowego np. Alexa. ViCare wykorzystuje również funkcję geofencing w smartfonie. Uruchamia ona tryb oszczędzania energii, gdy tylko domownicy opuszczą dom.

Wyposażając instalację centralnego ogrzewania w inteligentne termostaty grzejnikowe lub termostaty ogrzewania podłogowego można indywidualnie sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, a tym samym jeszcze precyzyjniej nadzorować pracę systemu grzewczego w domu i oszczędzać na kosztach ogrzewania. Termostaty grzejnikowe i ogrzewania podłogowego wchodzące w skład rozwiązań ViCare Smart Climate sterowane są w prosty sposób za pomocą aplikacji mobilnej ViCare. Mogą one współpracować z kotłem grzewczym czy pompą ciepła lub też pracować niezależnie.
 

Zdalnie sterowanie całym systemem energetycznym domu

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają monitorowanie i sterowanie pracą nie tylko kotła i pompy ciepła, ale wszystkich systemów energetycznych w budynku. Oznacza to, że za pomocą aplikacji mobilnej możemy mieć stałą kontrolę nad pracą wentylacji, chłodzeniem pomieszczeń oraz wytwarzaniem i wykorzystywaniem energii pozyskiwanej przez domową instalację fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie zapewnia m.in. platforma Viessmann One Base. Integruje ona bezprzewodowo pompy ciepła, kotły grzewcze, systemy wentylacyjne, zasobniki energii oraz instalacje fotowoltaiczne w jeden system, w którym mogą one komunikować się ze sobą i współpracować na rzecz optymalnego zużycia energii. Powstały w ten sposób system energetyczny można obsługiwać za pomocą jednej aplikacji ViCare. Platforma łączy urządzenia i aplikacje elektroniczne w jedno rozwiązanie klimatyczne i energetyczne, które zapewnia użytkownikom domowych systemów nie tylko ich komfortową obsługę z poziomu smartfona lub tabletu, ale również bardziej efektywne wykorzystanie energii, redukcję emisji CO2 oraz kontrolę nad kosztami. Kokpit energetyczny w aplikacji ViCare pozwala również śledzić wszystkie przepływy energii domu i pokazuje analizę aktualnych i przyszłych poziomów samowystarczalności oraz zużycia energii w domu. A to wszystko z poziomu smarfona lub tabletu, który pełni funkcji centrum dowodzenia domowym systemem energetycznym. Platforma One Base jest również kompatybilna ze wszystkimi dodatkowymi usługami cyfrowymi. Do sterowania zintegrowanymi z nią urządzeniami można używać asystentów głosowych, takich jak Amazon Alexa czy Google Assistant. Dzięki temu monitoring i sterowanie domowymi systemami jest jeszcze bardziej komfortowe.
 

System grzewczy pod stałą opieką

Zdalne sterowanie ogrzewaniem przez internet pozwala znacząco podwyższyć komfort i obniżyć zużycie energii w domu, ale również zwiększa poczucie bezpieczeństwa domowników. Aplikacje mobilne umożliwiające monitoring domowego systemu, takie jak ViCare mogą informować jego użytkowników m.in. o zbliżającym się terminie konserwacji oraz ewentualnych nieprawidłowościach w pracy instalacji grzewczej. Użytkownik systemu zarządzanego poprzez internet może również zlecić firmie serwisowej zdalną opiekę nad swoją instalacją. Dzięki temu może ona regulować określone parametry jej pracy online, eliminując konieczność czasochłonnych wizyt serwisantów na miejscu. Firma serwisowa będzie również automatycznie powiadamiana o wszelkich usterkach i może podjąć działania naprawcze zdalnie - bez konieczności przyjazdu do domu. Taka szybka reakcja na ewentualne awarie pozwala rozwiązać ewentualne problemy zanim sytuacja wymknie się spod kontroli i zwiększa poziom komfortu oraz bezpieczeństwa korzystania z systemu grzewczego.