Porady i wskazówki

Przygotowanie kotła gazowego na wakacyjny wyjazd – jak zabezpieczyć system grzewczy pod nieobecność domowników?

Jednym z ważniejszych elementów domu, o który należy zadbać przed wyjazdem na wakacje jest system grzewczy. Jakie kroki podjąć, aby odpowiednio zabezpieczyć kocioł gazowy na czas dłuższej nieobecności w domu?

Wakacje to czas relaksu oraz wycieczek – tych krótszych i dłuższych. Zanim jednak wyruszymy na zasłużony wypoczynek, warto zadbać o zabezpieczenie naszego domu. Jednym z jego kluczowych elementów, któremu należy poświęcić uwagę przed wakacyjnym wyjazdem, jest system grzewczy, a w szczególności kocioł gazowy. Jego właściwe przygotowanie na czas naszej nieobecności w domu pozwoli uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek po powrocie. Zapewni nam także bezpieczeństwo oraz oszczędności.  
  

Sprawdzenie stanu technicznego kotła

Kocioł gazowy przynajmniej raz do roku powinien być poddany przeglądowi technicznemu. Jeśli jeszcze go nie wykonaliśmy, czas przed letnim, wakacyjnym wyjazdem jest dobrym momentem na skontaktowanie się z serwisantem. Między innymi z uwagi na to, że w okresie letnim serwisanci mają zwykle mniejszy natłok prac niż w sezonie grzewczym, dzięki czemu umówienie się na przegląd w dogodnym terminie jest łatwiejsze. Letni przegląd pozwoli też przygotować odpowiednio kocioł gazowy do wzmożonej pracy w nowym, nadchodzącym sezonie grzewczym i pozwoli upewnić się, że instalacja gazowa jest szczelna. Serwisant sprawdzi, czy wszystkie elementy kotła działają poprawnie, a także oceni stan instalacji grzewczej. Opuszczając dom na kilkudniowy lub dłuższy wyjazd będziemy więc spokojni, że pozostawiamy w domu bezpieczny system, któremu nie zagraża m.in. wyciek gazu.  
  

Odłączenie kotła od zasilania

Jeśli planujemy dłuższy wyjazd w okresie letnim i podczas naszego urlopu nikogo nie będzie w domu, warto rozważyć całkowite odłączenie kotła od zasilania. Kocioł w okresie letnim nie musi ogrzewać pomieszczeń ani pracować w trybie zabezpieczającym instalację przed zamarzaniem. Gdy podczas naszej nieobecności dom pozostaje pusty, nie ma też potrzeby, aby kocioł podgrzewał wodę użytkową. Żeby wyłączyć system grzewczy z eksploatacji bez kontroli zabezpieczenia przed zamrożeniem należy zamknąć zawór odcinający dopływ gazu, a także wyłączyć kocioł i odłączyć od niego zasilanie elektryczne.  
  

Ustawienie odpowiednich parametrów pracy kotła

Jeśli planujemy urlop w okresie, w którym temperatury mogą spadać poniżej 0°C, lub podczas naszej nieobecności ktoś będzie doglądał domu i np. sporadycznie korzystał z ciepłej wody użytkowej, kocioł gazowy pozostawia się włączony, ale nie musi on pracować z pełną mocą. Warto więc odpowiednio dostosować jego ustawienia.  

Aby oszczędzać energię przy dłuższej nieobecności w domu, można skorzystać z „Programu Wakacyjnego”. Działa on w następujący sposób:

 • Ogrzewanie pomieszczeń:
  – dla obiegów grzewczych w programie roboczym: pomieszczenia ogrzewane są do ustawionej zredukowanej temperatury;
  – dla obiegów grzewczych w trybie zabezpieczenia przed zamrożeniem: pomieszczenia nie są ogrzewane, aktywna jest natomiast ochrona przed zamrożeniem kotła grzewczego i pojemnościowego podgrzewacza c.w.u.

 • Podgrzew ciepłej wody użytkowej:
  woda użytkowa nie jest ogrzewana, aktywna jest natomiast zabezpieczenie przed zamrożeniem dla pojemnościowego podgrzewacza c.w.u.

Funkcję „Program wakacyjny” można włączyć i wyłączyć za pomocą aplikacji ViCare.

Przeczytaj także: „Program wakacyjny systemu grzewczego Viessmann”

Wiele kotłów gazowych posiada tzw. tryb letni, który wyłącza ogrzewanie, pozostawiając jedynie funkcję ogrzewania wody użytkowej. To pozwala zaoszczędzić energię i zapewnia komfort korzystania z ciepłej wody. Jeśli kocioł nie ma trybu letniego, można ręcznie obniżyć temperaturę grzewczą lub całkowicie wyłączyć ogrzewanie (gdy nie występuje ryzyko przymrozków).

Przeczytaj także: „Instalacja grzewcza w trybie letnim”

  

Dom pod kontrolą

Aby zwiększyć bezpieczeństwo domu podczas naszej nieobecności, warto zainwestować w systemy monitoringu i alarmów. Nowoczesne technologie pozwalają na zdalne monitorowanie pracy kotła oraz stanu instalacji grzewczej i wodnej. W tym celu warto skorzystać m.in. z praktycznych rozwiązań, takich jak:

 • czujniki zalania - umieszczone w strategicznych miejscach (np. w kotłowni) natychmiast informują o wycieku wody;

 • czujniki gazu – ich montaż gazu w pobliżu kotła gazowego pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych wycieków i zapobiegnie niebezpieczeństwom;

 • zdalne sterowanienowoczesne kotły Vitodens mogą być zdalnie sterowane za pomocą aplikacji mobilnej, co pozwala na bieżąco monitorować stan urządzenia.

Odpowiednie przygotowanie kotła gazowego na czas wakacyjnego wyjazdu to kluczowy element, który zagwarantuje nam spokój i pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po powrocie do domu. Sprawdzenie stanu technicznego, dostosowanie ustawień kotła, oraz zastosowanie nowoczesnych systemów monitoringu i alarmów to kroki, które zapewnią bezpieczeństwo i oszczędność.