Porady i wskazówki

Jak dbać o kocioł grzewczy latem? Konserwacja kotła gazowego poza sezonem grzewczym

Aby utrzymać kocioł grzewczy w dobrym stanie technicznym niezbędne są systematycznie wykonywane prace konserwacyjne. Konserwacja kotła przeprowadzana poza sezonem grzewczym niesie ze sobą kilka ważnych korzyści.

Koniec sezonu grzewczego to idealny moment, aby zadbać o domowe źródło ciepła. Konserwacja kotła latem przygotuje go do dalszej bezpiecznej i wydajnej pracy w nadchodzącym sezonie, a także uchroni nas przed poważniejszymi usterkami, kosztownymi naprawami oraz wyższymi rachunkami za ogrzewanie w okresie wzmożonej pracy systemu grzewczego.
  

Kocioł pod kontrolą

Dbanie o  kocioł grzewczy  w trakcie codziennego użytkowania oraz regularnie przeprowadzana konserwacja kotła  to warunek niezawodnej, efektywnej i bezpiecznej pracy systemu grzewczego. Choć przegląd kotła i drobne naprawy należy zlecić specjaliście, jako użytkownicy urządzenia grzewczego również powinniśmy dbać o jego poprawną pracę. Jednym z działań, które warto podejmować regularnie we własnym zakresie jest monitorowanie ciśnienia wody w kotle. Jest ono kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia oraz bezpieczeństwa jego użytkowania. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie wody może skutkować poważnymi problemami, w tym przegrzaniem, a nawet uszkodzeniem kotła. Standardowo wartość ciśnienia wody nie powinna przekraczać 3 barów. Jego optymalna wartość w kotle gazowym mieści się w przedziale pomiędzy 1 a 2 bara. Ciśnienie wody można w łatwy sposób sprawdzić na manometrze. W przypadku zbyt niskiej wartości należy uzupełnić ubytek czynnika grzewczego. W tym celu warto sięgnąć po instrukcję kotła i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Wodę w instalacji uzupełnia się poprzez odkręcenie specjalnego zaworu umieszczonego pod spodem kotła. Zbyt wysokie ciśnienie wody w kotle zmniejsza się z kolei za pomocą zaworu upustowego. Innym rozwiązaniem może być odpowietrzenie grzejników. W przypadku częstych wahań ciśnienia wody w kotle należy skontaktować się z serwisantem.  
  

Konserwacja kotła  

Konserwacja kotła to czynność, która powinna być wykonywana regularnie, przynajmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu poprawności jego działania i wykonaniu drobnych napraw. Chociaż z punktu widzenia użytkownika praca kotła grzewczego może wydawać się poprawna, tylko podczas przeglądu jesteśmy w stanie to zweryfikować. Jeśli zaniedbamy konserwację kotła, drobne, niezauważalne w codziennej eksploatacji usterki mogą doprowadzić do poważniejszej awarii urządzenia lub skutkować wyższymi kosztami ogrzewania w sezonie grzewczym.

Konserwacja kotła obejmuje m.in. sprawdzenie stanu ogólnego urządzenia, kontrolę ciśnienia i przepływu gazu, czyszczenie komory spalania i palnika oraz kontrolę stanu wymiennika ciepła. W razie potrzeby wymieniane są również elementy ulegające zużyciu w czasie standardowej eksploatacji, np. filtry czy uszczelki. Konserwację kotła gazowego najlepiej jest wykonać po zakończeniu sezonu grzewczego. Pozwoli to ocenić stan urządzenia po intensywnym użytkowaniu i przygotować go odpowiednio do kolejnego sezonu. Zaplanowanie konserwacji kotła poza szczytowym sezonem pozwoli nam również umówić się z serwisantem w dogodnym dla obu stron terminie, co w okresie jesiennym i zimowym często jest utrudnione. Awarie na początku sezonu grzewczego, zwłaszcza w przypadku kotłów, które nie są regularnie serwisowane, są standardem. Sprawia to, że serwisanci mają w tym okresie ręce pełne pracy i zapełniony terminarz, co w przypadku niespodziewanej awarii jesienią czy zimą może okazać się bardzo kłopotliwe dla domowników. Aby temu zapobiec lepiej więc zadać o konserwację przed nastaniem tego „gorącego” okresu. Konserwacja kotła pomiędzy sezonami grzewczymi to także krótszy czas i zwykle mniejszy koszt przygotowania urządzenia do dalszej bezawaryjnej i wydajnej pracy niż w przypadku nagłej, przymusowej naprawy.