„Grunt to pompa!” – Prosta zasada, efektywne działanie

Zasadę działania pompy ciepła można porównać do odwróconej zasady pracy lodówki. W przypadku lodówki ciepło odprowadzane jest ze środka na zewnątrz. W przypadku pompy ciepła - odwrotnie. Ciepło z powietrza lub gruntu jest wprowadzane przez system grzewczy do pomieszczeń mieszkalnych. W celu zwiększenia temperatury następuje sprężenie pary czynnika chłodniczego, tak by temperatura była wystarczająco wysoka dla ogrzewania i podgrzewu wody użytkowej. Gruntowa pompa ciepła Vitocal 350-G osiąga przy tym temperaturę nawet do 72°C. Dzięki temu można ją zastosować również przy modernizacji, aby uzyskać odpowiednio wysoką temperaturę wody na zasilaniu w celu ogrzania pomieszczenia mieszkalnego przez grzejniki radiatorowe.

Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z gruntu, którego temperatura na pewnej głębokości, nawet zimą podczas dużych mrozów, jest stała i zawsze dodatnia. Urządzenie jest przyjazne środowisku – wykorzystuje energię odnawialną zgromadzoną w gruncie i nie emituje żadnych zanieczyszczeń do atmosfery. Taką pompę można zainstalować w każdym domu - nowym lub termomodernizowanym, zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej lub grzewczej. Choć sama inwestycja jest droższa niż w przypadku montażu pompy powietrznej, to takie rozwiązanie zapewni najniższy koszt ogrzewania i wyższą sprawność.

Ciepło pozyskane z gruntu (sonda)

Ciepło pozyskane z gruntu (sonda)

[1] Pompa ciepła Vitocal
[2] Pojemnościowy podgrzewacz wody
[3] Zasobnik buforowy wody grzewczej

Ciepło pozyskane z gruntu (kolektor)

[1] Pompa ciepła Vitocal
[2] Pojemnościowy podgrzewacz wody
[3] Zasobnik buforowy wody grzewczej

Ciepło pozyskane z gruntu (kolektor)
Właściwości gruntowych pomp ciepła Vitocal

Właściwości gruntowych pomp ciepła Vitocal

+ Wysoka klasa efektywności A+++
+ Niskie koszty eksploatacji – to najbardziej efektywne źródło ciepła
+ Stabilna praca – nawet w najzimniejszym okresie, dzięki stałej temperaturze gruntu
+ Bezobsługowa
+ 5-letnia gwarancja producenta
+ Nadaje się do każdego typu budynku
+ Może chłodzić latem (nawet bez pracy kompresora)
+ Bardzo cicha praca – brak jakiegokolwiek hałasu na zewnątrz

Wysoka efektywność dzięki sprężarce Scroll

Czynnikiem decydującym o efektywności pompy ciepła jest proces sprężania. Firma Viessmann stosuje w tym celu sprężarkę Compliant Scroll. Charakteryzuje ją cicha, bezdrganiowa praca, wymagająca niewielkich nakładów konserwacyjnych i wyjątkowo długa eksploatacja.

Gruntowa pompa ciepła pobiera energię skumulowaną w gruncie. Czynnik chłodniczy pełniący funkcję nośnika energii trafiając do parownika wrze w niskiej temperaturze. Powstający przy tym gaz jest sprężany, a tym samym podgrzewany przez sprężarkę Scroll. W skraplaczu oddaje on ciepło do wody grzewczej lub na potrzeby podgrzewu wody użytkowej, ulegając przy tym ponownemu skropleniu. Następnie znajdujący się jeszcze pod ciśnieniem czynnik chłodniczy jest rozprężany w zaworze rozprężnym i obieg rozpoczyna się od początku.

Wysoka efektywność dzięki sprężarce Scroll

Ile to będzie kosztować i kiedy zwróci się inwestycja?

Zwrot z inwestycji powinien nastąpić w ciągu pierwszych 10 lat eksploatacji gruntowej pompy ciepła, w porównaniu do eksploatacji kotła gazowego.

Daj się pozytywnie zaskoczyć i sprawdź koszty eksploatacji!

Zobacz wizualizację pracy rzeczywistej instalacji grzewczej z pompą ciepła Viessmann typu solanka/woda Vitocal 300. Od 2006 r. stanowi ona bezawaryjne źródło ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni grzewczej ok. 200 m2 znajdującego się pod Opolem.


Nie wiesz jaką pompę wybrać? Nie wahaj się zapytać!


Bezpłatna wycena - zapytaj specjalistów o dobór i ofertę systemu grzewczego. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje! W dni robocze skontaktujemy się w ciągu 72 h.