Sondy geotermalne dla pomp ciepła solanka/woda

Poproś o bezpłatną konsultację
Foto: © mylisa / Shutterstock.com

Oprócz kolektorów geotermalnych, wielu właścicieli systemów polega na sondach geotermalnych, aby wydobyć ciepło zgromadzone w ziemi dla swoich pomp ciepła typu solanka/woda. Wynika to z kilku powodów.

Sondy geotermiczne mają bardzo ograniczoną powierzchnię zabudowy

Jednym z głównych powodów stosowania sond geotermalnych jest bardzo mała powierzchnia instalacji. Sama pojedyncza sonda jest niewiele szersza od średnicy płyty CD. Jedyną rzeczą, która wymaga miejsca jest pojazd, który wykonuje wiercenie. Kolejną zaletą sond geotermalnych jest wysoka wydajność przez cały rok, którą uzyskuje się dzięki stałej ciepłej temperaturze w głębi ziemi.

Jak działają sondy geotermalne

Aby uzyskać dostęp do tej energii cieplnej, należy wcześniej wykonać jeden lub więcej odwiertów. W otworach umieszcza się podwójne U-rury i uszczelnia mieszanką betonową. W rurach krąży czynnik solankowy (ciecz odporna na mróz), który pochłania energię cieplną zgromadzoną w ziemi i przekazuje ją do gruntowej pompy ciepła. Ta ostatnia wykorzystuje to ciepło do odparowania czynnika chłodniczego.

Następnie następuje typowy dla pomp ciepła proces sprężania. W procesie tym odparowany czynnik chłodniczy jest sprężany aż do osiągnięcia wymaganej temperatury, która może być wykorzystana do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Więcej szczegółów na temat działania tego procesu można znaleźć w rozdziale Jak działa pompa ciepła.

Znalezienie właściwych sond geotermalnych

Na głębokości około 15 metrów temperatura jest stała i wynosi 10 stopni Celsjusza, a im dalej w dół, tym bardziej rośnie. Aby pompa ciepła solanka/woda działała efektywnie, źródło powinno zapewniać możliwie najwyższe temperatury. W praktyce sondy geotermalne zagłębiane są na głębokość od 40 do 100 metrów. Ostateczna długość sond geotermalnych zależy od zapotrzebowania na ciepło oraz od przewodności cieplnej gruntu. Alternatywnie można zastosować kilka sond geotermalnych zamiast jednej. Należy zwrócić uwagę, aby w niektórych miejscach nie pobierać zbyt dużo ciepła z gleby, w przeciwnym razie istnieje ryzyko oblodzenia.

Warunki uzyskania zezwolenia - szukaj certyfikowanych firm wiertniczych

Każdy, kto chce pozyskiwać ciepło z ziemi za pomocą sond geotermalnych do pomp ciepła solanka/woda, musi uzyskać urzędowe zezwolenie. Za zatwierdzenie odpowiedzialne są lokalne urzędy wodne. W sektorze prywatnym właściwe urzędy wodne mogą w razie potrzeby zlecić badania eksperckie. W takim przypadku zaleca się skontaktowanie z ekspertem przed rozpoczęciem budowy. Zapewni to możliwość koordynacji weryfikacji i kontroli w trakcie procesu budowlanego.

Ponieważ nieprawidłowe wiercenie stanowi zagrożenie dla środowiska, zatrudniona firma wiertnicza musi spełniać rygorystyczne normy.  

Korzyści z sond geotermalnych dla pomp ciepła solanka/woda podsumowane

Oprócz wspomnianych już korzyści ekonomicznych, istnieją inne czynniki przemawiające za stosowaniem sond geotermalnych. Do najważniejszych z nich należą:

  • Stałe i wysokie ciepło przez cały rok
  • Możliwość wykorzystania do pasywnego chłodzenia w lecie
  • Bezpieczna i trwała eksploatacja