Pompy ciepła w nowych i starszych budynkach

Poproś o bezpłatną konsultację

Pompa ciepła wykorzystuje energię naturalną w sposób szczególnie efektywny i przyjazny dla środowiska: energia jest pobierana z powietrza, gruntu lub wód gruntowych za pomocą wymiennika ciepła i w obiegu pompy ciepła podnoszona do temperatury, która jest przydatna do ogrzewania. Wykorzystanie tej darmowej energii z natury oznacza, że nie są już Państwo uzależnieni od oleju lub gazu. Dodatkowo inwestycja zwraca się już po kilku latach.

Jeśli chodzi o właściwy system grzewczy w nowym budownictwie, inwestorzy coraz częściej sięgają po pompy ciepła. Według Federalnego Urzędu Statystycznego 32 procent wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w 2016 roku było wyposażonych w pompę ciepła. Ten rozwój wzmacnia nieporozumienie, że pompy ciepła nadają się tylko do nowych budynków, co nie jest całkowicie poprawne. Pod pewnymi warunkami zastosowanie pompy ciepła w starszym budynku może być również opłacalne.

Pompy ciepła w starszych budynkach

Nowe powietrzne pompy ciepła Vitocal 250-A i Vitocal 252-A ułatwiają modernizację instalacji grzewczej także w starszych domach. Do innowacji należy szczególnie przyjazny dla klimatu czynnik chłodniczy, opatentowany system hydrauliczny i nowa platforma elektroniczna z Viessmann Energy Management.

Można wykorzystać istniejące grzejniki

Vitocal 250-A jest urządzeniem ściennym, zajmującym szczególnie mało miejsca, a Vitocal 252-A jest kompaktowym urządzeniem stojącym, ze zintegrowanym 190-litrowym pojemnościowym podgrzewaczem wody. Urządzenia te, opracowane specjalnie z myślą o modernizacji instalacji grzewczej w domach jednorodzinnych i dwurodzinnych, pracują konwencjonalnie z czynnikiem chłodniczym R290 (propan), który w porównaniu z czynnikami chłodniczymi stosowanymi w innych pompach ciepła jest wyjątkowo przyjazny dla klimatu.

Ten czynnik chłodniczy umożliwia również nowym pompom ciepła osiąganie wysokich temperatur zasilania do 70 stopni Celsjusza, nawet gdy na zewnątrz jest minus 15 stopni Celsjusza. Ogólnie rzecz biorąc, można więc po prostu kontynuować korzystanie z istniejących grzejników. Instalacja ogrzewania podłogowego nie jest konieczna, co pomaga utrzymać koszty projektu modernizacyjnego w granicach.

Oszczędna instalacja dzięki innowacyjnej hydraulice

Oszczędność kosztów zapewniona jest również w przypadku wymiany istniejącej pompy ciepła na jedną z nowych, która posiada opatentowany układ hydrauliczny Hydro AutoControl. Dostosowuje się on podczas modernizacji do praktycznie wszystkich istniejących systemów grzewczych i znacznie skraca czas instalacji w porównaniu z innymi pompami ciepła. Ponadto system hydrauliczny pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na miejsce w instalacji o dwie trzecie.

Vitocal 200-G może być stosowany zarówno w nowych, jak i starszych budynkach.

Pompy ciepła w nowym budownictwie

Nowe budynki mają zazwyczaj dobre wartości energetyczne i odpowiednio niskie zapotrzebowanie na ciepło. Generalnie do centralnego ogrzewania stosuje się nowoczesne kotły kondensacyjne, pracujące z wysoką sprawnością w zakresie temperatur od 35 do 50 stopni Celsjusza. Pompy ciepła są również jednym z najczęściej stosowanych systemów grzewczych w nowym budownictwie. Powody tego są oczywiste - pompy ciepła osiągają najwyższe poziomy efektywności w nowych budynkach. Ponadto część zapotrzebowania na energię pierwotną w nowych budynkach musi być pokrywana z energii odnawialnych, co łatwo jest osiągnąć za pomocą pompy ciepła.

Zdecydowanie najcichsza jednostka zewnętrzna tego typu

Nowa jednostka zewnętrzna Vitocal charakteryzuje się doskonałą jakością wykonania i produktu. Zachwyca cichą pracą dzięki zaawansowanej konstrukcji akustycznej. Jednostki te nadają się szczególnie do obszarów o gęstej zabudowie.

Praca pomp ciepła z instalacją fotowoltaiczną

System fotowoltaiczny to także dobry sposób na wykorzystanie darmowej energii ze środowiska. Fotowoltaika absorbuje promieniowanie słoneczne za pomocą absorbera, a następnie przekształca energię słoneczną w energię elektryczną. W zależności od orientacji, rodzaju kolektora i promieniowania globalnego, system fotowoltaiczny może pokryć dużą część zapotrzebowania domu na energię elektryczną. W połączeniu z pompą ciepła energia elektryczna pochodząca z energii słonecznej może być wykorzystywana w procesie obiegu czynnika chłodniczego. Dzięki temu użytkownicy systemu stają się nieco bardziej niezależni od dostawców energii elektrycznej. Ponadto połączenie to oznacza prawie całkowicie wolne od węgla ciepło, co jest świetne dla środowiska. Sama pompa ciepła posiada inteligentną funkcję optymalizacji PV, która pozwala na jak najlepsze wykorzystanie samodzielnie wygenerowanej energii słonecznej.

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki może być również przydatne dla właścicieli domów, którzy chcą osiągnąć standard domu niskoenergetycznego. Dzieje się tak dlatego, że niemieckie rozporządzenie o oszczędzaniu energii (EnEV) pozwala na odliczenie energii własnej od obliczeń zapotrzebowania na energię końcową. Dzięki temu zmniejsza się roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną i właściciele domów mogą skorzystać z atrakcyjnych dotacji rządowych na pompy ciepła w nowym budownictwie.

Niezależnie od tego, czy pompa ciepła jest stosowana w nowym czy starszym budynku, aby zapewnić niezawodną i ekonomiczną pracę w dłuższej perspektywie, system grzewczy musi jak najdokładniej odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło. W rozdziale zatytułowanym Zakup pompy ciepła wyjaśniono, na co właściciele domów powinni zwrócić uwagę, rozważając taki zakup.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Dla osób mieszkających i pracujących w zamkniętych pomieszczeniach wewnętrznych, kontrolowana wymiana powietrza jest niezbędna. Sterowana wentylacja mechaniczna zapewnia komfortowy klimat w pomieszczeniu, zmniejsza straty ciepła wentylacyjnego i obniża koszty ogrzewania. Urządzenia wentylacyjne odzyskują do 98% ciepła utajonego w powietrzu wywiewanym i wykorzystują je do ogrzewania doprowadzanego powietrza zewnętrznego. W połączeniu z pompą ciepła Vitocal staje się to kompletną instalacją klimatyzacyjną.