Montaż klimatyzacji: wskazówki dotyczące profesjonalnej instalacji

Poproś o konsultację
Zdjęcie: BELL KA PANG / shutterstock.com

Kiedy temperatura rośnie, nasze samopoczucie w domu może szybko się pogorszyć. Wielu z nas ma trudności z zasypianiem w takich okresach i może doświadczać problemów z układem krążenia lub mieć trudności z koncentracją. Można temu zapobiec instalując klimatyzację. Zwiększy to nie tylko komfort życia, ale także wartość nieruchomości. Jak to działa? Co należy wziąć pod uwagę na etapie projektowania i kto może zainstalować klimatyzację? Zebraliśmy najważniejsze informacje i odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania dotyczące instalacji technologii chłodzenia.

Właściwy projekt: ważny krok przed zakupem i instalacją klimatyzacji

Czy chciałbyś złagodzić skutki wysokich temperatur, instalując klimatyzację w swoim domu? W takim razie radzimy zacząć od dokładnego przyjrzenia się własnym wymaganiom i stanowi danej nieruchomości. Zdefiniuj dokładnie swoje potrzeby i znajdź technologię, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Dzięki temu unikniesz wydatków ponad miarę i nie zainstalujesz systemu chłodzenia, który jest zbyt mały, aby zapewnić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu.

Wybór odpowiedniego systemu klimatyzacji: przenośny, pojedynczy split czy technologia multi split?

Pierwszym krokiem na etapie projektowania jest szczegółowe określenie wymagań. Czy szukasz systemu, który może być używany doraźnie w różnych pomieszczeniach? Czy chcesz regularnie chłodzić jedno pomieszczenie, czy kilka jednocześnie? Odpowiedzi na te pytania pomogą wybrać odpowiedni system klimatyzacji. Możesz wybierać spośród następujących rozwiązań:

  

Są to niedrogie urządzenia, które zazwyczaj można przenosić lub manewrować nimi tam, gdzie są potrzebne. Wystarczy ustawić je w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, podłączyć do gniazdka i wystawić wąż wylotowy powietrza zewnętrznego przez okno. Po wykonaniu tych czynności urządzenia zaczną działać. Mają one ograniczoną moc wyjściową. Ponieważ ciepłe powietrze może często przedostawać się do środka, jeśli okno jest lekko otwarte, zmniejsza to wydajność rozwiązania.

Po zainstalowaniu pojedynczego systemu klimatyzacji typu split można bardzo wydajnie chłodzić jedno pomieszczenie. Takie systemy składają się z zainstalowanej na stałe jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej obok budynku. Podczas pracy jednostka zewnętrzna zasysa powietrze, które jest następnie przekazywane do jednostki wewnętrznej za pośrednictwem czynnika chłodniczego.

Systemy multi split działają dokładnie w taki sam sposób, jak systemy single split opisane powyżej. Największa różnica polega na tym, że jedna jednostka zewnętrzna zasila kilka jednostek wewnętrznych. Zawsze warto zainstalować system multi split, jeśli potrzebujesz wydajnego, długoterminowego rozwiązania do chłodzenia kilku pomieszczeń jednocześnie. Ze względu na ich liczne zalety, firma Viessmann oferuje w swojej ofercie wyłącznie systemy klimatyzacji typu split.

Podsumowując: jeśli szukasz elastycznego rozwiązania chłodzącego, które można szybko i łatwo zainstalować w różnych pomieszczeniach, klimatyzator przenośny jest dobrym rozwiązaniem. Pojedyncze systemy split nadają się do wydajnego chłodzenia pojedynczych pomieszczeń, a systemy multi split do kilku pomieszczeń. W wielu przypadkach systemy klimatyzacji mogą być modernizowane. Aby dowiedzieć się, jakie kryteria należy w tym celu spełnić, zapoznaj się z naszym przewodnikiem: Modernizacja klimatyzacji.

Określenie obciążenia chłodniczego i właściwej wydajności systemu

Podczas instalowania nowego systemu klimatyzacji należy nie tylko wybrać odpowiedni typ systemu, ale także jego wydajność. W końcu to od tego będzie zależeć, czy osiągniesz wymagane temperatury w gorące letnie dni. Dwa czynniki są tutaj szczególnie ważne:

  • Warunki konstrukcyjne: Czy pomieszczenie jest małe, czy budynek jest ocieplony i czy okna mają niską przepuszczalność energii? Podobnie jak liczba przezroczystych elementów (okien, drzwi itp.) i ich zacienienie, będzie to miało wpływ na napływającą energię słoneczną. W praktyce, im więcej energii dostaje się do pomieszczenia, tym więcej pracy musi wykonać system klimatyzacji.
  • Wewnętrzne źródła ciepła: Oprócz uzysku energii słonecznej, ważną rolę odgrywają wewnętrzne uzyski. Ciepło z urządzeń elektrycznych i ludzi zwiększa obciążenie chłodnicze. System musi być w stanie to skompensować, aby osiągnąć wymaganą temperaturę w pomieszczeniu.

Inżynier projektant, konsultant ds. energii lub wykonawca opracuje wszystkie związane z tym czynniki i określi je ilościowo w celu obliczenia lub oszacowania obciążenia chłodniczego budynku. Jeśli chcesz samodzielnie zainstalować przenośny klimatyzator, jego moc wyjściowa jest zwykle ograniczona do 3,5 kW. Odpowiada to około 12 000 BTU/h (brytyjskich jednostek cieplnych na godzinę) i jest wystarczające do chłodzenia pomieszczeń o kubaturze od 60 do 100 m³.

Warto wiedzieć: BTU jest powszechnie stosowaną jednostką miary w technologii klimatyzacji. 12 000 BTU/h odpowiada mocy 3,5 kW. Urządzenia o mocy 9000 BTU/h wytwarzają około 2,5 kW. Jeśli zainstalujesz system klimatyzacji z 6000 BTU/h, osiągnie on wydajność chłodzenia około 1,75 kW.

Znalezienie odpowiednich miejsc do instalacji jednostek wewnętrznych i zewnętrznych

Po określeniu typu systemu i wydajności można przystąpić do instalacji klimatyzacji. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednie miejsca instalacji jednostek zewnętrznych i wewnętrznych.

  • Jednostki wewnętrzne: Jednostki wewnętrzne są zwykle montowane na ścianie. Wydmuchują one chłodne powietrze do pomieszczenia, więc należy zapewnić optymalny przepływ powietrza przez przestrzeń. Sensowne jest również zainstalowanie jednostki wewnętrznej systemu split po wewnętrznej stronie ściany zewnętrznej, aby wykonawcy mogli poprowadzić kable zasilające oraz przewody skroplin i czynnika chłodniczego bezpośrednio na zewnątrz. Eksperci od technologii chłodniczych wezmą również pod uwagę fakt, że przewody czynnika chłodniczego i kable zasilające mogą biec w górę, podczas gdy kondensat musi zawsze mieć możliwość swobodnego spływania w dół, chyba że jest oddzielna pompa.
  • Jednostki zewnętrzne: Jednostki zewnętrzne są zwykle montowane na wsporniku na ziemi lub na ścianie. Wybierając miejsce instalacji, należy zawsze brać pod uwagę hałas. O ile hałas materiałowy można zminimalizować poprzez profesjonalny montaż systemów klimatyzacji na stopach poziomujących, o tyle hałas powietrzny emitowany przez urządzenia może być uciążliwy. Aby temu zapobiec, jednostki zewnętrzne nie powinny być umieszczane w wąskich przestrzeniach lub w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni lub salonów, jeśli to w ogóle możliwe. Należy również unikać instalowania systemu split zbyt blisko domu sąsiada, aby zapobiec konfliktom. Te punkty są ważne podczas instalacji klimatyzacji:

Eksperci mogą zapewnić profesjonalną instalację

Jeśli to możliwe, zainstaluj jednostki wewnętrzne po wewnętrznej stronie ścian zewnętrznych.
Jeśli to możliwe, należy poprowadzić kable i przewody rurowe z jednostki wewnętrznej bezpośrednio na zewnątrz.
Ułożyć przewód kondensatu bez pompy w górę bez spadku
Należy unikać instalowania jednostki zewnętrznej w wąskich przestrzeniach
Zainstalować jednostkę zewnętrzną z izolacją akustyczną
Zachowanie odległości od sąsiadów lub zapewnienie izolacji akustycznej.
Nie należy instalować jednostki zewnętrznej poza sypialnią lub pomieszczeniem mieszkalnym.
Zachowaj odległość co najmniej 15 centymetrów od sufitu.
Zainstaluj system tak, aby powietrze mogło przepływać przez pomieszczenie.
Zachować maks. odległość 30 metrów między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną.
Zachować maksymalną różnicę wysokości między urządzeniami wynoszącą 15 metrów.
Zdjęcie: © Andrey Popov / shutterstock.com

Instalacja klimatyzacji: wdrożenie i wskazówki dotyczące instalacji rozwiązań klimatyzacyjnych

Jeśli chcesz zainstalować system klimatyzacji typu single split lub multi split, zalecamy skorzystanie z pomocy doświadczonego wykonawcy. W końcu eksperci wiedzą, co należy wziąć pod uwagę. Zapewnią oni kompleksowe doradztwo na etapie projektowania i profesjonalnie zainstalują technologię zgodnie z Twoimi wymaganiami i pomysłami. Proces wygląda następująco:

  • Krok 1 - Określenie wymagań: Ile pomieszczeń ma być klimatyzowanych? Jak często chcesz je chłodzić i jakie temperatury chcesz osiągnąć? Jeśli to możliwe, należy również określić stan energetyczny budynku i obciążenia wewnętrzne w poszczególnych pomieszczeniach.
  • Krok 2 - Znalezienie wykonawcy: Następnym krokiem jest znalezienie wykonawcy, który może zainstalować lub przynajmniej podłączyć i uruchomić technologię. Dzięki danym zebranym w kroku 1 firmy mogą już obliczyć oferty, które dadzą wyobrażenie o kosztach systemu klimatyzacji, w tym instalacji.
  • Krok 3 - Projektowanie systemu: Podczas projektowania inżynier projektant, konsultant ds. energii lub wykonawca skonfiguruje system z urządzeniami, wartościami wyjściowymi i lokalizacjami instalacji zgodnie ze specyfikacjami.
  • Krok 4 - Instalacja systemu klimatyzacji: Po sfinalizowaniu projektu wykonawcy mogą zainstalować technologię. Uruchomią wszystko i dokładnie zapoznają się z nowym systemem.
  • Krok 5 - Zapewnienie regularnej konserwacji: Wykonawcy będą regularnie powracać w celu konserwacji. Sprawdzą wszystkie urządzenia i upewnią się, że działają prawidłowo.

Wykonawcy wymagani do niektórych prac

Niektóre prace można wykonać samodzielnie, np. te, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu chłodnictwa lub elektrotechniki. Oprócz instalacji jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, obejmuje to również wiercenie otworów oraz układanie rur i kabli (ale nie wykonywanie żadnych połączeń ani dodawanie czynnika chłodniczego do systemu).

Aby zapobiec uszkodzeniu sprężarki, należy pozostawić system klimatyzacji w pozycji stojącej po transporcie. Zalecamy odczekanie co najmniej 24 godzin, po których w sprężarce nie powinno być już ciekłego czynnika chłodniczego.

Ważne: Tylko specjalnie przeszkoleni wykonawcy mogą wykonywać prace na podzespołach przenoszących czynnik chłodniczy lub zadania wymagające obchodzenia się z czynnikiem chłodniczym.

Oszacowanie kosztów sprzętu i instalacji przed instalacją klimatyzacji

Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile może kosztować instalacja klimatyzacji, ponieważ zależy to od wielu czynników. Oprócz rodzaju i mocy urządzeń, ważną rolę odgrywa również praca związana z instalacją systemu. Wykonawca może udzielić wiążącej odpowiedzi w formie indywidualnej wyceny.

FAQ: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące instalacji klimatyzacji

W przypadku konieczności chłodzenia pojedynczych pomieszczeń w trybie doraźnym, prawdopodobnie wystarczający będzie system przenośny. Systemy te są stosunkowo niedrogie i można je szybko zainstalować. Jeśli chcesz stale chłodzić poszczególne pomieszczenia mieszkalne lub sypialnie, odpowiedni będzie pojedynczy system klimatyzacji typu split składający się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jeśli chcesz chłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie, możesz również zainstalować system multi split. Zwykle składa się on z jednej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych.

Jeśli to możliwe, jednostki wewnętrzne powinny być instalowane po wewnętrznej stronie ściany zewnętrznej. Odległość od sufitu musi wynosić co najmniej 15 centymetrów, a chłodne powietrze musi swobodnie przepływać przez pomieszczenie.

Jednostka zewnętrzna nie może znajdować się zbyt daleko od jednostki wewnętrznej (odległość maks. 30 metrów; różnica wysokości maks. 15 metrów). Urządzenie musi być izolowane akustycznie, a emitowany przez nie hałas nie może być uciążliwy dla użytkownika ani jego sąsiadów. Można to osiągnąć poprzez zapewnienie wystarczająco dużej odległości od pomieszczeń mieszkalnych, sypialni i sąsiednich budynków.

Klimatyzatory przenośne z wężem odprowadzającym powietrze lub bez niego mogą być instalowane bez żadnych problemów. Jeśli jednak chodzi o obchodzenie się z czynnikami chłodniczymi, tylko wykonawcy mogą wykonywać takie prace.

Technicy klimatyzacji i instalatorzy chłodnictwa zajmują się instalacją systemów klimatyzacji. Posiadają oni specjalistyczne wykształcenie i duże doświadczenie.

Nie da się jednoznacznie określić, ile może kosztować klimatyzacja. Zależy to między innymi od konstrukcji, wydajności i liczby wymaganych komponentów. Wiążące informacje i odpowiedź na pytanie, ile będzie kosztować klimatyzacja, otrzymasz wraz z indywidualną wyceną.

Zasadniczo jest to możliwe. Jeśli chcesz zainstalować system klimatyzacji typu split, zalecamy wcześniejsze skontaktowanie się z właścicielem nieruchomości. Urządzenia przenośne mogą być używane bez prac instalacyjnych, a zatem mogą być również instalowane i obsługiwane w wynajmowanych nieruchomościach bez żadnych problemów.

To samo dotyczy tutaj: jednostki przenośne nigdy nie stanowią problemu. Ale instalacja podzielonego systemu klimatyzacji wiąże się z pracami na wspólnej nieruchomości, wymaga to zgody zarządcy nieruchomości i zgodności z obowiązującymi przepisami prawa.