Instalacja klimatyzacji: wdrożenie i wskazówki dotyczące instalacji rozwiązań klimatyzacyjnych
Jeśli chcesz zainstalować system klimatyzacji typu single split lub multi split, zalecamy skorzystanie z pomocy doświadczonego wykonawcy. W końcu eksperci wiedzą, co należy wziąć pod uwagę. Zapewnią oni kompleksowe doradztwo na etapie projektowania i profesjonalnie zainstalują technologię zgodnie z Twoimi wymaganiami i pomysłami. Proces wygląda następująco:
- Krok 1 - Określenie wymagań: Ile pomieszczeń ma być klimatyzowanych? Jak często chcesz je chłodzić i jakie temperatury chcesz osiągnąć? Jeśli to możliwe, należy również określić stan energetyczny budynku i obciążenia wewnętrzne w poszczególnych pomieszczeniach.
- Krok 2 - Znalezienie wykonawcy: Następnym krokiem jest znalezienie wykonawcy, który może zainstalować lub przynajmniej podłączyć i uruchomić technologię. Dzięki danym zebranym w kroku 1 firmy mogą już obliczyć oferty, które dadzą wyobrażenie o kosztach systemu klimatyzacji, w tym instalacji.
- Krok 3 - Projektowanie systemu: Podczas projektowania inżynier projektant, konsultant ds. energii lub wykonawca skonfiguruje system z urządzeniami, wartościami wyjściowymi i lokalizacjami instalacji zgodnie ze specyfikacjami.
- Krok 4 - Instalacja systemu klimatyzacji: Po sfinalizowaniu projektu wykonawcy mogą zainstalować technologię. Uruchomią wszystko i dokładnie zapoznają się z nowym systemem.
- Krok 5 - Zapewnienie regularnej konserwacji: Wykonawcy będą regularnie powracać w celu konserwacji. Sprawdzą wszystkie urządzenia i upewnią się, że działają prawidłowo.
Wykonawcy wymagani do niektórych prac
Niektóre prace można wykonać samodzielnie, np. te, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu chłodnictwa lub elektrotechniki. Oprócz instalacji jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, obejmuje to również wiercenie otworów oraz układanie rur i kabli (ale nie wykonywanie żadnych połączeń ani dodawanie czynnika chłodniczego do systemu).
Aby zapobiec uszkodzeniu sprężarki, należy pozostawić system klimatyzacji w pozycji stojącej po transporcie. Zalecamy odczekanie co najmniej 24 godzin, po których w sprężarce nie powinno być już ciekłego czynnika chłodniczego.
Ważne: Tylko specjalnie przeszkoleni wykonawcy mogą wykonywać prace na podzespołach przenoszących czynnik chłodniczy lub zadania wymagające obchodzenia się z czynnikiem chłodniczym.