Modernizacja instalacji solarnych i zmniejszenie zużycia energii

Poproś o bezpłatną konsultację

Ceny energii rosną i coraz więcej gospodarstw domowych szuka sposobów na uniezależnienie się od ropy naftowej lub gazu. Można to zrobić dzięki instalacji solarnej firmy Viessmann, która wykorzystuje darmową energię słoneczną do ogrzewania i/lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Poniższy poradnik wyjaśnia, jak to działa i jak można zmodernizować kolektory słoneczne.

Przekształcanie słonecznego ciepła promieniowania w energię cieplną z wysoką wydajnością

Systemy solarne działają prawie całkowicie bez kosztów zużycia. Jest to możliwe dzięki kolektorom, które przechwytują światło słoneczne. Podgrzewają one i przekazują energię cieplną do medium słonecznego. Ten, napędzany przez pompę, przepływa do zasobnika w domu, który jest wypełniony ciepłą wodą użytkową lub grzewczą. Tutaj ciecz oddaje swoje ciepło. Podgrzewa ona zasobnik, a następnie w niższej temperaturze płynie z powrotem do kolektorów.

Doposażenie instalacji solarnej i połączenie z innymi systemami grzewczymi

Jeśli chcieliby Państwo wykorzystać tę zasadę dla siebie, mogą Państwo doposażyć instalację solarną. Technologia ta może wtedy wspomagać konwencjonalny system, taki jak ogrzewanie gazowe lub olejowe, zużywając przy tym mniej energii. Oprócz kopalnych źródeł ciepła, systemy grzewcze na biomasę i pompy ciepła można  łączyć również z  kolektorami słonecznymi, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Istnieje możliwość wyboru pomiędzy kolektorami płaskimi a próżniowymi

Jeśli chodzi o wydajność systemu, kolektory odgrywają ważną rolę. W praktyce stosowane są dwa główne typy:

  • Kolektory płaskie, takie jak Vitosol 200-FM, mają solidną konstrukcję. Charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości i są stosowane w wielu projektach.

  • Kolektory próżniowe, jak Vitosol 300-TM, są bardziej efektywne. Uzyskują więcej ciepła z tej samej powierzchni i są stosowane w przypadku nieoptymalnych warunków lub ograniczonej przestrzeni.

Przeznaczenie decyduje o konstrukcji technologii.

Kolektory słoneczne mogą być wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub do wspomagania centralnego ogrzewania. W pierwszym przypadku instalacja dostarcza darmowe ciepło słoneczne do podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Pokrywa to około 60 procent rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową i pozwala zaoszczędzić około 5 procent kosztów ogrzewania. W przypadku zastosowania instalacji do wspomagania ogrzewania, podgrzewa ona wodę grzewczą w zasobniku buforowym, która następnie transportuje ciepło do wszystkich pomieszczeń w domu. Średnio pokrywa to około 20 procent zużycia energii na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową.

Właściwa wielkość instalacji solarnej Viessmann do modernizacji

Instalacje solarne do podgrzewu ciepłej wody użytkowej, takie jak pakiet solarny Vitosol 141-FM, są stosunkowo niewielkie. Zarządzają powierzchnią kolektorów od 1,0 do 1,5 metra kwadratowego na osobę i wymagają pojemnościowego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej od 60 do 80 litrów na osobę.

Jeśli chcemy doposażyć kolektory słoneczne do wspomagania centralnego ogrzewania, potrzeba więcej miejsca. W tym przypadku na każde dziesięć metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej potrzebna jest powierzchnia kolektora wynosząca około jednego metra kwadratowego. Do tego dochodzi jeszcze zasobnik buforowy, który mieści co najmniej 60 litrów na metr kwadratowy powierzchni kolektora lub 750 litrów.

Wymagania techniczne dla instalacji solarnej

Kolektorów słonecznych nie da się zamontować w każdym domu. Rury potrzebują wystarczająco dużo miejsca, powierzchnie dachowe muszą wspierać kolektory, a w budynku musi być zainstalowany zasobnik. Inne wymagania dotyczą orientacji i lokalizacji:

  • Nachylenie i  orientacja powierzchni dachowych decydują o tym, ile słońca uderza w kolektory. Korzystne jest około 35 stopni przy orientacji południowej.

  • Należy w miarę możliwości unikać  zacieniania kolektorów na dachu, ponieważ zmniejsza to wydajność. Typowym źródłem cienia są inne budynki, drzewa lub góry w pobliżu. Należy pamiętać, że zimą słońce znajduje się niżej na niebie.

Czy spełniają Państwo wymagania? W takim razie mogą Państwo doposażyć się w instalację solarną firmy Viessmann i od razu zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.