Modernizacja klimatyzacji: Energooszczędne chłodzenie i ogrzewanie

Poproś o konsultację
Zdjęcie: © fizkes / shutterstock.com

Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, w naszych domach również może szybko zrobić się nieprzyjemnie ciepło. Komfort życia i zdrowy sen często nas wtedy omijają, a nasza zdolność koncentracji cierpi. Jednym z rozwiązań jest modernizacja systemu klimatyzacji. Jest to opcja dla wielu domów i mieszkań, a korzyści wykraczają poza zapewnienie nam chłodu w szczycie lata. Wiele z tych systemów może być również wykorzystywanych do ogrzewania za pomocą energii środowiskowej pozyskiwanej z powietrza na zewnątrz wiosną i jesienią. Oto nasz przewodnik po tym, jak to działa, jakie rozwiązania są dostępne i na co należy zwrócić uwagę podczas modernizacji klimatyzacji.

Komfort i wydajność: Powody modernizacji klimatyzacji

Modernizacja systemu klimatyzacji obniża temperaturę w domu. Obniża poziom wilgotności i tworzy przyjemne środowisko pracy i życia. Zyskujesz również lepszy sen i większy komfort życia.

To jednak nie wszystko: Modernizacja systemu klimatyzacji zazwyczaj zwiększa wartość nieruchomości. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie z funkcją ogrzewania i chłodzenia, często oszczędzasz na kosztach ogrzewania. Twój dom jest ekonomicznie i przytulnie ogrzewany wiosną i jesienią oraz w łagodne zimowe dni. Mniejsze zużycie konwencjonalnego ogrzewania oznacza niższą emisję dwutlenku węgla i mniejsze zużycie paliw kopalnych, co wiąże się z opłatami za emisję dwutlenku węgla.

Powody, dla których warto zmodernizować klimatyzację w domu lub mieszkaniu:

Przyjemnie łagodne temperatury w gorące letnie dni
Niższa wilgotność względna dla większego komfortu życia
Lepsza koncentracja i zdrowszy sen
Zwiększona wartość nieruchomości dzięki wydajnej klimatyzacji
Niższe koszty ogrzewania i opłaty za emisję dwutlenku węgla
niższe koszty ogrzewania i niższe opłaty za emisję CO

Podsumowując: Modernizacja klimatyzacji ma wiele zalet. Jednak, aby czerpać korzyści, potrzebna jest odpowiednia technologia i profesjonalny projekt.

Urządzenie przenośne, klimatyzator typu split, wentylacja lub pompa ciepła do chłodzenia

Istnieją różne możliwe rozwiązania, jeśli chcesz zmodernizować system klimatyzacji. Oprócz urządzeń przenośnych, dostępne są także jednostki typu split i multi split. Alternatywnie można zdecydować się na system wentylacji z funkcją chłodzenia lub pompę ciepła do chłodzenia. Czytaj dalej, aby zapoznać się z zaletami i wadami poszczególnych rozwiązań.

Urządzenia przenośne z wężem odprowadzającym powietrze lub bez niego są gotowe do użycia

Klimatyzator przenośny to urządzenie, które można przenieść w dowolne miejsce i po prostu podłączyć do gniazdka. Chłodzi on zasysane powietrze wewnętrzne i odprowadza nadmiar ciepła na zewnątrz za pomocą węża wywiewnego. Jednak nawet przy odpowiedniej plastikowej uszczelce działa to tylko wtedy, gdy przynajmniej jedno okno jest otwarte. Ponieważ powoduje to przedostawanie się ciepła do wnętrza, przenośne klimatyzatory są generalnie mniej wydajne niż inne. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku urządzeń przenośnych bez węża wywiewnego, które wydmuchują ciepło z powrotem do pomieszczenia z tyłu.

Zalety tego rozwiązaniaWady tego rozwiązania
Szybka i łatwa instalacjaCzęsto mniej wydajne niż inne opcje
Nie wymaga wykonawcówWiększy hałas z powodu sprężarki wewnętrznej
Przeważnie niedrogi zakupZbyt niska moc dla dużych obciążeń

Zmodernizuj klimatyzator typu split i korzystaj z większego komfortu i wydajności

Modernizacja klimatyzatorów typu split jest bardziej efektywna. Oprócz systemów wentylacyjnych i pomp ciepła, firma Viessmann oferuje w swoim portfolio produktów wyłącznie klimatyzatory typu split ze względu na ich liczne zalety. Składają się one z jednostki zewnętrznej i co najmniej jednej jednostki wewnętrznej i niezawodnie odprowadzają ciepło do otoczenia. Jest to możliwe dzięki czynnikowi chłodniczemu, który pochłania ciepło z pomieszczenia i odparowuje je. Czynnik jest następnie sprężany i podgrzewany w jednostce zewnętrznej w celu uwolnienia ciepła do otoczenia. Wąskie pary przewodów łączące jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną są ważne dla działania tego systemu.

Jeśli chcesz zmodernizować system klimatyzacji, który może chłodzić kilka pomieszczeń w domu, możesz zainstalować system multi split. Składa się on z kilku jednostek wewnętrznych połączonych z jednostką zewnętrzną.

Ważne jest, aby wiedzieć, że wiele systemów typu single i multi split może zapewniać ogrzewanie. Podobnie jak powietrzna pompa ciepła, wykorzystują one do tego celu energię środowiskową pobieraną z powietrza zewnętrznego. Niektórzy uważają, że używanie powietrza do ogrzewania lub chłodzenia jest niekorzystne ze względu na związany z tym hałas wentylatora i zawirowania pyłu.

Zalety tego rozwiązaniaWady tego rozwiązania
Wydajna funkcja chłodzenia i ogrzewaniaHałas i turbulencje powietrza - szczególnie
cicha praca systemów Viessmann
Szybka instalacja przez wykonawcęTechnologia widoczna wewnątrz i na zewnątrz
Możliwość integracji z wieloma domami/pomieszczeniami

Nie zawsze jest możliwe doposażenie centralnego systemu wentylacji w klimatyzację

Jeśli planujesz kompleksową modernizację i chciałbyś w jej ramach doposażyć klimatyzację, możesz połączyć ją z centralnym systemem wentylacji. W takim przypadku technologia klimatyzacji znajduje się w jednostce wentylacyjnej. Odprowadza ona ciepło z powietrza nawiewanego i kieruje je na zewnątrz wraz ze zużytym powietrzem wywiewanym.

W przypadku modernizacji systemu wentylacji z klimatyzacją, cała instalacja jest zwykle ukryta pod sufitem lub za ścianą wodno-kanalizacyjną i widoczne są tylko otwory wentylacyjne. Jednak integracja takiego rozwiązania z istniejącym domem wiąże się zwykle z większym wysiłkiem i kosztami.

Zalety tego rozwiązaniaWady tego rozwiązania
Technologia klimatyzacji ledwo widoczna w pomieszczeniachWiększy wysiłek przy instalacji w istniejących budynkach
Cicha praca z niewielkimi przeciągamiWyższe koszty zakupu
Możliwość nawilżania i osuszania powietrzaWyższe koszty utrzymania

Chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła i ogrzewania podłogowego bez zawirowań powietrza

Nie chcesz modernizować konwencjonalnej klimatyzacji, ale nadal chcesz poprawić klimat w pomieszczeniu? W takim razie możesz zainstalować pompę ciepła i system ogrzewania podłogowego. W tym rozwiązaniu woda grzewcza absorbuje ciepło przez podłogę, a następnie przekazuje je do czynnika chłodniczego. Czynnik ten odparowuje w trakcie tego procesu. Jest on następnie sprężany i podgrzewany w pompie ciepła, zanim wymiennik ciepła przekaże zawartą w nim energię do powietrza zewnętrznego. Jeśli używana jest gruntowa lub wodna pompa ciepła, pomieszczenia mogą być nawet chłodzone pasywnie, tj. bez obiegu czynnika chłodniczego. Nadmiar ciepła jest wówczas przekazywany z wody grzewczej do solanki lub wody.

Jedną z zalet tego rozwiązania jest jego cicha praca. Ponadto nie występują turbulencje powietrza, co jest szczególnie dobrą wiadomością dla alergików. Wydajność chłodzenia jest ograniczona, aby zapobiec nadmiernemu chłodzeniu podłóg, ścian i sufitów. W przeciwnym razie wilgoć w powietrzu wewnętrznym mogłaby się skraplać i prowadzić do powstawania kałuż lub pleśni.

Zalety tego rozwiązaniaWady tego rozwiązania
Technologia ogrzewania i chłodzenia poza zasięgiem wzrokuWymagany większy nakład pracy przy instalacji
Płynna i cicha regulacja temperatury w pomieszczeniuWyższe koszty zakupu
Brak turbulencji powietrza lub pyłu

Modernizacja klimatyzacji: Punkty, o których należy pamiętać na etapie projektowania

Jeśli chcesz zmodernizować system klimatyzacji, na przykład w celu zwiększenia komfortu życia, możesz zdecydować się na system typu single lub multi split. Są one dostępne w przystępnej cenie i zwykle można je zainstalować bez większych prac budowlanych. Aby jednak zapewnić wydajne i satysfakcjonujące działanie, należy pamiętać o kilku kwestiach. Oto przegląd:

  • Pomieszczenia: Czy potrzebujesz systemu tylko w jednym pomieszczeniu, czy chcesz regulować temperaturę w kilku obszarach? Odpowiedź na to pytanie ma bezpośredni wpływ na wybór urządzenia. Pojedynczy system split jest odpowiedni dla pojedynczych pomieszczeń. Jeśli jednak chcesz zmodernizować klimatyzację w domu jednorodzinnym w celu chłodzenia kilku pomieszczeń, zalecany jest system multi split.

  • Obciążenie chłodnicze: Właściwa wydajność jest niezbędna do zapewnienia, że system osiąga wymagane temperatury nawet w szczycie lata. Inżynierowie projektanci i wykonawcy obliczają obciążenie chłodnicze, aby określić, co jest potrzebne. Oprócz wymaganych temperatur w pomieszczeniu, szczególnie ważne są wewnętrzne zyski (ciepło odpadowe z urządzeń) i wartości napromieniowania słonecznego. Na przykład, ma duże znaczenie, czy modernizowany system klimatyzacji ma chłodzić poddasze, czy pomieszczenie na parterze lub antresoli.

  • Instalacja: Jednostki wewnętrzne są zwykle podwieszane pod sufitem lub na szczycie ściany, podczas gdy jednostki zewnętrzne są wolnostojące (ogród, dach, zadaszenie itp.) lub przymocowane do elewacji za pomocą wspornika. Aby to rozwiązanie działało dobrze, kluczowe jest zminimalizowanie odległości między nimi. Różnice wysokości od 10 do 15 metrów i długości linii od 15 do 30 metrów (pojedynczy split) lub od 40 do 80 metrów (multi split) są ogólnie akceptowalne. Jeśli planowana jest instalacja naścienna, ściany muszą być w stanie wytrzymać obciążenie jednostek wewnętrznych i zewnętrznych.

  • Zasilanie: Urządzenia klimatyzacyjne wykorzystują energię elektryczną do usuwania nadmiaru ciepła z domu. Jeśli chcesz zmodernizować system klimatyzacji, musisz zapewnić połączenie zasilania. Zazwyczaj jest to jednak wymagane tylko dla jednostki zewnętrznej, ponieważ zasila ona również jednostkę wewnętrzną.

  • Kondensat: Kondensat może powstawać, gdy powietrze w pomieszczeniu przepływa przez powierzchnie chłodzące jednostki wewnętrznej. Kondensat musi być niezawodnie odprowadzany. Jednym z możliwych rozwiązań jest wąż biegnący przez otwór wywiercony w ścianie zewnętrznej.

Ważne informacje: Modernizację systemu klimatyzacji w domu lub mieszkaniu należy zlecić wykonawcy. Jednym z powodów jest praca na przewodach czynnika chłodniczego, która bezwzględnie musi być wykonana przez profesjonalistę.

FAQ: Często zadawane pytania dotyczące modernizacji technologii klimatyzacji

Tak, w wielu przypadkach można zmodernizować system klimatyzacji w domu lub mieszkaniu. Warunkiem jest posiadanie wystarczającej ilości miejsca na jedną lub więcej jednostek wewnętrznych i jednostkę zewnętrzną.

Modernizacja systemu klimatyzacji poprawia klimat w pomieszczeniach. Nawet w szczycie lata zapewnia przyjemną temperaturę w pomieszczeniach, zwiększa zdolność koncentracji i pomaga lepiej spać. Modernizacja systemu klimatyzacji zwiększa również wartość nieruchomości. Jeśli zdecydujesz się na system z funkcją ogrzewania, możesz nawet zaoszczędzić na kosztach ogrzewania wiosną i jesienią oraz w łagodne zimowe dni.

Możesz wybierać spośród przenośnych klimatyzatorów, systemów split, systemów wentylacyjnych i pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia. Jeśli chodzi o samo chłodzenie, dwa ostatnie rozwiązania wymagają więcej wysiłku. Jednostki przenośne mają wady pod względem wydajności i wielu renowatorów decyduje się na pojedyncze lub wielokrotne systemy split składające się z co najmniej jednej jednostki wewnętrznej i jednej zewnętrznej.

Po pierwsze, ważne jest, aby znaleźć odpowiednią jednostkę klimatyzacyjną. Należy dokładnie określić obciążenie chłodnicze i określić odpowiednie miejsca instalacji jednostek wewnętrznych i zewnętrznych. Odległość między nimi powinna być zminimalizowana, aby zapewnić dobre działanie technologii. Ważne jest również doprowadzenie energii elektrycznej do jednostki zewnętrznej i odprowadzenie skroplin z jednostki wewnętrznej.

Na ogół jest to możliwe. Ponieważ instalacja jednostki zewnętrznej zazwyczaj wiąże się z pracami na nieruchomości wspólnej, musi to zostać poddane pod głosowanie na zebraniu właścicieli. Zgodnie z obowiązującą niemiecką ustawą o kondominiach (WEG-Gesetz) wystarczy zwykła większość głosów.

Tak. Z wyjątkiem przenośnych urządzeń klimatyzacyjnych, tylko instalatorzy z z odpowiednimi uprawnieniami mogą modernizować klimatyzację. Wynika to z konieczności wykonania prac na przewodach czynnika chłodniczego, co wymaga specjalnego przeszkolenia i uprawnień.