Vitosol 200-F – kolektor słoneczny zabezpieczony przed przegrzaniem

Płaski kolektor słoneczny Vitosol 200-FM stanowi idealne uzupełnienie każdej instalacji grzewczej. Skutecznie pozyskuje energię promieniowania słonecznego, a wyprodukowane ciepło wykorzystuje do wspomagania ogrzewania wody użytkowej (c.w.u.), ogrzewania budynku lub wody w basenie kąpielowym.
 

Zalety:

  • Jest wyposażony w samowyłączające się pokrycie absorbera ThermProtect, chroniące przez przegrzaniem.
  • Nie powoduje przegrzewów w instalacji przy braku odbioru ciepła z kolektora.
  • W porównaniu z konwencjonalnymi kolektorami pozyskuje większą ilość energii słonecznej.
  • Posiada stabilną i wytrzymałą konstrukcję – jego rama wykonana jest z jednego kawałka profilu.
  • Ma uniwersalne zastosowanie: może być zamontowany na dachu spadzistym lub płaskim, wbudowany w pokrycie dachu lub zainstalowany na elewacji budynku.
  • Może być zamontowany w pozycji pionowej lub poziomej.
  • Posiada sprawdzony pod względem wytrzymałości i odporny na korozję system montażowy.
Kolektor słoneczny Vitosol 200-FM

Wydajna praca i zyski z promieniowania słonecznego

Kolektory płaskie Vitosol 200-FM o powierzchni absorbera 2,3 m² można łatwo dopasować do istniejącego zapotrzebowania na energię. Urządzenia te sprawdzą się w każdym domu. Same dopasują się do zmieniających się warunków pracy, chroniąc całą instalację przed wszelkimi nieprawidłościami.

W skali roku kolektory słoneczne zastępują przeciętnie 60% energii potrzebnej do ogrzewania wody użytkowej. W połączeniu z kotłem kondensacyjnym, dzięki wykorzystaniu bezpłatnej energii słonecznej pozwalają zaoszczędzić ponad jedną trzecią energii potrzebnej do ogrzewania i podgrzewu wody użytkowej.

Inteligentne pokrycie absorbera chroni kolektory przed przegrzaniem

Opatentowana przez firmę Viessmann technologia pokrycia termoaktywnego ThermProtect przy osiągnięciu określonej temperatury przerywa dalsze pochłanianie energii słonecznej, jeśli zasobnik solarny jest już całkowicie naładowany. Przy braku odbioru ciepła z kolektorów płyn solarny nie zagotuje się, nawet w maksymalnym słońcu.

Kolektory Vitosol 200-FM docenią m.in. właściciele budynków o nierównomiernym zużyciu c.w.u. w poszczególnych miesiącach, domów które nie są stale zamieszkane, jak również właściciele domów z solarnym wspomaganiem centralnego ogrzewania.

ThermProtect w kolektorach Vitosol 200-FM przyczynia się także do wyższego uzysku solarnego w stosunku do zwykłych kolektorów płaskich, ponieważ pozwala na stosowanie większych powierzchni kolektorów.

ThermProtect

ThermProtect

Przy określonej temperaturze następuje przemiana struktury krystalicznej pokrycia absorbera: wielokrotnie wzrasta udział ciepła wypromieniowanego i odpowiednio zmniejsza się moc cieplna kolektora. W wyniku tego temperatury stagnacji są znacznie niższe i unika się parowania czynnika w obiegu solarnym.

Przy ponownym spadku temperatury kolektora odtwarza się pierwotna struktura krystaliczna pokrycia i znowu ponad 95% energii padającego na kolektor promieniowania zostaje zaabsorbowane i przekształcone w ciepło. Jedynie pozostałe 5% ulega odbiciu. Przemiany struktury krystalicznej są nieograniczenie odwracalne i dlatego funkcja ta pozostaje trwale zachowana.

Atrakcyjny wygląd na każdym dachu

Koletory Vitosol 200-FM mogą mieć ramę pomalowaną w wybranym kolorze z palety RAL. Standardowo ich rama jest lakierowana na granatowo i pasuje do większości połaci dachowych. Dla harmonijnego zintegrowania z dachem kolektor Vitosol 200-FM, typu SV2G (pionowy) lub typu SH2G (poziomu) można zamontować prawie równo z pokryciem dachu.

Szczelny i dobrze izolowany

Gięta jednoczęściowo rama aluminiowa i bezszczelinowe osadzenie szyb gwarantują trwałą szczelność i wysoką wytrzymałość mechaniczną kolektora. Jego spód jest odporny na przebicia i korozję, a izolacja cieplna minimalizuje straty ciepła w okresach przejściowych i w zimie.

Prosty montaż

Montaż kolektorów słonecznych Vitosol 200-FM przebiega szybko i sprawnie. Zintegrowane rurki zasilania i powrotu pozwalają na pewne łączenie nawet 12 kolektorów.

Kolektory płaskie można montować uniwersalnie na dachu skośnym, wbudować w jego pokrycie lub montować na stojakach, na przykład na dachach płaskich. Wygodny w montażu system mocowania Viessmann składa się ze sprawdzonych wytrzymałościowo i odpornych na korozję elementów ze stali szlachetnej i aluminium.

Przekrój produktu

Przegląd

Powierzchnia brutto
2,51 m² (SV2F/SH2F), 2,56 m² (SV2G/SH2G)
Powierzchnia absorbera
2,32 m²
Typ kolektora
icon-solar.png
Kolektor płaski
Wzornictwo
Granatowa rama.
Obszar zastosowania
icon-wohngebaeude.png icon-gewerbe.png icon-kommunen.png
Budynki mieszkalne, działalność gospodarcza, gminy | Nowe budownictwo i obiekty modernizowane.
Sposób montażu
Kolektor płaski do montażu pionowego (typ SV2F) lub poziomego (typ SH2F), do dachów płaskich i spadzistych, typ SV2G (prostopadle) oraz SH2G (poziomo) do integracji z dachem.
Pozostałe właściwości
Do podgrzewu wody użytkowej, grzewczej i basenowej za pośrednictwem wymiennika ciepła.
Vitosol 200-FM

Podobne produkty