Vitosol 300-TM: Wysokowydajny próżniowy kolektor rurowy, spełniający najwyższe wymagania pod względem efektywności i niezawodności


Przegląd zalet

  • Wysokowydajny próżniowy kolektor rurowy na zasadzie rurki termicznej (heatpipe) z termoaktywnym pokryciem ThermProtect dla wysokiej niezawodności
  • Ochrona przed przegrzaniem przy długotrwałym nasłonecznieniu
  • Długa żywotność instalacji, dzięki niskim temperaturom stagnacji, bez odparowania czynnika
  • Niewrażliwe na zanieczyszczanie przez umieszczenie w rurach próżniowych powierzchnie absorberów z wysokoselektywnym pokryciem
  • Wysokoefektywne przekazywanie ciepła w dwururowym miedzianym wymienniku ciepła Duotec, obejmującym ze wszystkich stron skraplacze rurek heatpipe
  • Optymalne zorientowanie względem słońca przez nieskomplikowane obrócenie absorberów
  • Suche wpięcie, brak bezpośredniego kontaktu nośnika ciepła z czynnikiem solarnym, d. h. poszczególne rury próżniowe można wymieniać bez opróżniania instalacji
  • Obudowa rury zbiorczej i powierzchnie absorberów w kolorze granatowym nadają jednolity wygląd kolektora
  • Wysokoskuteczna izolacja cieplna obudowy rury zbiorczej minimalizuje straty ciepła
  • Prosty i szybki montaż z użyciem systemów montażowych i połączeniowych Viessmann
Kolektor słoneczny Vitosol 300-TM

Próżniowy kolektor rurowy Vitosol 300-TM

Wysokowydajny kolektor Vitosol 300-TM należy do najbardziej efektywnych modeli na rynku i jest polecany zwłaszcza w przypadku dysponowania ograniczoną powierzchnią. Przez indywidualne ustawienie kątowe absorberów w zakresie +/– 25 stopni zapewnia on ponadprzeciętny uzysk solarny nawet przy mniej korzystnej orientacji wobec słońca.

Przystosowany do montażu w dowolnym położeniu i miejscu kolektor przeznaczony jest do stosowania w domach jedno- i wielorodzinnych. Posiada on samowyłączalne termoaktywne pokrycie ThermProtect, uaktywniające się przy dłuższych okresach braku odbioru ciepła przy intensywnym nasłonecznieniu.

Bezpieczna eksploatacja przez ThermProtect

Vitosol 300-TM, jako jedyny dotychczas dostępny na rynku kolektor można instalować leżąco (nachylenie rury maks. 3 stopnie), a ponadto posiada on samowyłączalne termoaktywne pokrycie ThermProtect. Zapobiega ono przegrzewaniu się kolektora przy stagnacji wskutek braku odbioru ciepła przy równoczesnym intensywnym nasłonecznieniu. Dzięki temu Vitosol 300-TM nadaje się doskonale także dla budynków nie użytkowanych całorocznie, jak na przykład budynki mieszkalne w okresie urlopowym.

Maksymalne przekazywanie ciepła przez Duotec

Kolektor pracuje na zasadzie rurki termicznej (heatpipe) przez który nie przepływa solarny czynnik roboczy. W rurce heatpipe znajduje się natomiast parujący nośnik ciepła, który następnie skrapla się w dwururowym wymienniku ciepła Duotec na końcu rurki heatpipe, oddając ciepło solarnemu czynnikowi roboczemu. Taka zasada działania gwarantuje najbardziej optymalny transport ciepła.

Ponadprzeciętna żywotność  

Vitosol 300-TM zaprojektowano dla ponadprzeciętnie długiego okresu użytkowania. W tym celu użyto wysokowartościowych, odpornych na korozję materiałów, jak na przykład szkła, aluminium, miedzi i stali szlachetnej. Absorber wbudowany jest w rury próżniowe, przez co jest zabezpieczony przed wpływami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami i zapewnia trwale wysokie wykorzystanie energii słonecznej.

Szybki, prosty i bezpieczny montaż  

System montażu na dachu spadzistym przy pomocy kotew krokwiowych ułatwia zamocowania kolektorów. Haki i kotwy krokwiowe przykręcane są bezpośrednio do krokwi i umożliwiają doskonałe dopasowanie kolektorów do każdego pokrycia dachu. Dodatkową oszczędność czasu montażu zapewnia użycie dwóch szyn montażowych.

W instalacjach z wieloma kolektorami granatowe przykrycia nadają jednolity wygląd obudowom rur zbiorczych i powierzchniom absorberów. Kołpaki zabezpieczające w kolorze obudowy na szynie dolnej zapobiegają ewentualnemu wypadaniu rur.

Przy pracach serwisowych poszczególne rury można dzięki suchemu połączeniu wymieniać szybko i łatwo, bez opróżniania instalacji.

Przekrój produktu

Przegląd

Powierzchnia brutto
1,98 / 2,36 / 4,62 m²
Powierzchnia absorbera
1,26 / 1,51 / 3,03 m²
Typ kolektora
icon-solar.png
Próżniowy kolektor rurowy
Wzornictwo
Obudowa rury zbiorczej i powierzchnie absorberów w kolorze granatowym nadają kolektorowi jednolity wygląd
Obszar zastosowania
icon-wohngebaeude.png icon-gewerbe.png icon-kommunen.png
Budynki mieszkalne, handel i przemysł, gospodarka komunalna| obiekty nowobudowane i modernizowane
Sposób montażu
Uniwersalne zastosowanie dzięki możliwości montażu w dowolnym położeniu, pionowo lub poziomo, na dach lub elewacjach, lub wolnostojąco. Specjalny moduł balkonowy (powierzchnia absorbera 1,26 m²) zaprojektowano do montażu na balustradach balkonów lub elewacjach.
Pozostałe właściwości
Do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, wody grzewczej i basenowej poprzez wymiennik ciepła oraz do wytwarzania ciepła technologicznego. Przy kombinacji kolektora słonecznego z inną wytwornicą ciepła można z reguły uzyskać dla instalacji grzewczej klasę efektywności energetycznej A+ (jako etykietę zestawu).
Przekrój przez próżniowy kolektor rurowy Vitosol 300-TM