Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Elektryczność
Powietrze

Lotte World Tower Seul, Korea Południowa

Lotte World Tower znajduje się w centrum miasta i mieści apartamenty i biura, a także sklepy i restauracje. Przyjazne dla klimatu zaopatrzenie w energię pochodzi z 12 dużych pomp ciepła firmy Viessmann.

Lotte World Tower w Seulu, w Korei. Zdjęcie: © CJ Nattanai/Fotolia

Drapacz chmur w samych superlatywach

Lotte World Tower w Seulu, stolicy Korei Południowej, został ukończony w 2016 roku i ma 555 metrów wysokości. W momencie otwarcia definiujący superlatywy wieżowiec był najwyższym w Korei Południowej i piątym najwyższym w Azji i na świecie.

Wieża jest częścią Lotte World, która znajduje się w południowej dzielnicy Seulu - Jamsil, na terenie w samym centrum miasta nad brzegiem rzeki Han. Wertykalne miasto" oferuje mnóstwo przestrzeni do użytku prywatnego i publicznego. Na 123 piętrach znajdują się apartamenty, sklepy, biura, 7-gwiazdkowy hotel i różne obiekty rekreacyjne, w tym basen na 85. piętrze, restauracja na szczycie wieży i taras widokowy na 123. piętrze z zapierającym dech w piersiach widokiem na stolicę Korei Południowej. Jego zewnętrzna powłoka składa się z przyciemnianego szkła oraz metalowych elementów, które podkreślają budynek. Międzynarodowe biuro architektoniczne Kohn Pederson Fox Architects, z siedzibą w Nowym Jorku, było zaangażowane w kompleksowe planowanie przez 13 lat. Celem architektów było stylowe połączenie współczesnej elegancji z tradycyjną sztuką koreańską. Projekt został zrealizowany przez dział budowlany Grupy Lotte, międzynarodowego konglomeratu, który zatrudnia w Korei Południowej ponad 56 000 osób.

Duża pompa ciepła firmy Viessmann w budynku Lotte World Tower w Seulu, Korea. Zdjęcie: © Viessmann

Ekologiczne zaopatrzenie w energię dzięki dużym pompom ciepła firmy Viessmann

Zaopatrzenie w energię odbywa się w szczególnie przyjaznej dla środowiska technologii: dwanaście dużych pomp ciepła firmy Viessmann odpowiada za odnawialną część zaopatrzenia tego ogromnego budynku w ciepło i klimatyzację. Sześć pomp ciepła solanka/woda, każda o mocy grzewczej 1,7 MW i mocy chłodniczej 1,9 MW, zasilanych jest przez 720 sond geotermalnych zagłębionych na głębokość 200 metrów. Dodatkowo zainstalowano sześć pomp ciepła woda/woda, każda o mocy grzewczej 2 MW i mocy chłodniczej 1,7 MW. Wykorzystują one wodę z rzeki Han, która przepływa obok wieży. Woda z rzeki jest najpierw filtrowana i przepuszczana przez wymiennik ciepła na zewnątrz pomp ciepła. Tutaj ciepło jest przekazywane do mieszaniny solanki, a następnie transportowane do pomp ciepła. Ten etap pośredni zapewnia, że przez parownik przepływa tylko czysta woda, co gwarantuje wysoką niezawodność działania pomp ciepła.

Dwanaście dużych pomp ciepła pracuje w kaskadzie w centrum grzewczym o powierzchni 8000 metrów kwadratowych, sterowanym przez nadrzędne centrum sterowania. Całkowita moc grzewcza wynosi 22,2 MW; moc chłodnicza 20,4 MW.

Powiązane referencje

Przemysł
Użyteczność publiczna
Gaz
Powietrze

Leica Camera AG Wetzlar

Idiom projektowy siedziby firmy Leica w Wetzlar jest urzekająco wyjątkowy. Przywodzi na myśl obiektywy, soczewki i dalmierze. Viessmann uzupełnia ten kompleks o przemyślany, innowacyjny system energetyczny.

Więcej
Budynek mieszkalny
Słońce

Marco Polo Tower HafenCity Hamburg

W Marco Polo Tower ciepła woda użytkowa dostarczana jest do 55-metrowego budynku przez instalację solarną firmy Viessmann z kolektorami Vitosol 200-T o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych.

Więcej
Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Wyspa Palmowa "The Palm Jumeirah" w Dubaju

Na Palm Jumeirah kolektory słoneczne Vitosol 200-F zaopatrują w ciepłą wodę 14 budynków mieszkalnych, a trzy kotły Vitocrossal 300 ogrzewają basen i hammam w luksusowym hotelu "Ottoman Palace".

Więcej
Ogrzewanie sieciowe
Elektryczność
Gaz
Powietrze

Dzielnica Rosenstein w Stuttgarcie

Dzielnica Rosenstein w Stuttgarcie posiada imponującą, zorientowaną na przyszłość koncepcję ogrzewania, chłodzenia i zasilania z naciskiem na sprzężenie sektorowe. Zastosowana technologia obejmuje dużą pompę ciepła, jednostkę CHP oraz system fotowoltaiczny.

Więcej
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych Eschborn

Deutsche Börse Eschborn uzyskała certyfikat LEED Platinum dzięki zrównoważonemu projektowi budynku i jego zaletom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ciepło i energia elektryczna są dostarczane przez dwa gazowe kotły kondensacyjne Viessmann Vitobloc 200 i Vitosol 200-F.

Więcej
Przemysł
Użyteczność publiczna

Centrum logistyczne Mammut Sports Group AG, Memmingen

Europejskie centrum logistyczne w Memmingen wykorzystuje energię odnawialną do ogrzewania i chłodzenia. Centrum energetyczne składa się z trzech pomp ciepła solanka/woda firmy Viessmann, które wykorzystują naturalne ciepło wód gruntowych.

Więcej