Przemysł
Użyteczność publiczna

Mammut Sports Group AG, Memmingen

Europejskie centrum logistyczne w Memmingen wykorzystuje energię odnawialną do ogrzewania i chłodzenia. Centrum energetyczne składa się z trzech pomp ciepła solanka/woda firmy Viessmann, które wykorzystują naturalne ciepło wód gruntowych.

Budynek Mammut Sports Group AG. Zdjęcie: © ENNO FRIEDRICH WWW.EF-ARTFOTO.DE

Wysokiej jakości sprzęt outdoorowy dla klientów kochających naturę

Mammut Sports Group AG jest jednym z najbardziej znanych producentów wysokiej jakości sprzętu outdoorowego i stawia na najwyższą jakość, która sprosta nawet najbardziej uciążliwym wyprawom, takim jak na Mount Everest czy biegun północny. Jako firma, której klienci są blisko związani z naturą, Mammut przy wyborze systemu energetycznego starał się w pełni wykorzystać naturalne ciepło z wód gruntowych.

Europejskie centrum logistyczne

Zajmujące powierzchnię mniej więcej wielkości półtora boiska piłkarskiego nowe europejskie centrum logistyczne jest imponujące samo w sobie. Ponad 100 pracowników kieruje stąd dostawy do flagowych sklepów i punktów sprzedaży detalicznej firmy. Mimo że większą część powierzchni 150.000 metrów sześciennych zajmuje w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania, biura, salony wystawowe i strefy wysyłkowe muszą mieć zapewniony komfortowy poziom ciepła i ciepłej wody. W tym celu firma zdecydowała się na system energii odnawialnej firmy Viessmann składający się z pomp ciepła solanka/woda.

Firma inżynierska Schöötz z Dietmannsried wykorzystała korzystne położenie terenu w środku Illertal i uzyskała zgodę władz na pobór wody za pomocą dwóch pomp. Dzięki temu cały budynek może być ogrzewany za pomocą trzech pomp ciepła. A latem możliwe jest schłodzenie pomieszczeń do przyjemnych temperatur.

Mammut Sports Group AG: pompy ciepła Viessmann Vitocal. Zdjęcie: © ENNO FRIEDRICH WWW.EF-ARTFOTO.DE

System energii odnawialnej składający się z pomp ciepła solanka/woda firmy Viessmann

Trzy pompy ciepła o łącznej mocy grzewczej 450 kW zostały zainstalowane w zakładowej centrali grzewczej w Memmingen. Urządzenia pochodzą w dużej mierze z produkcji seryjnej i zostały szybko zamontowane przez firmę wykonawczą Alois Müüller z Memmingen.

Pompy ciepła solanka/woda Vitocal 300-G / Vitocal 300-G Pro pobierają ciepło zawarte w wodach gruntowych ze studni o głębokości do 60 metrów i podnoszą je do temperatury zasilania 50°C. Ciepło jest rozprowadzane do pomieszczeń przez stropy i podłogę na różne sposoby: salon wystawowy i inne pomieszczenia użytkowe na parterze są wyposażone w ogrzewanie podłogowe. Promieniujące panele sufitowe ogrzewają duże strefy kompletacji i wysyłki. Biura są zasilane przez system wentylacyjny zainstalowany w suficie podwieszanym.

W zimie duże okna umożliwiają wykorzystanie przypadkowej energii słonecznej; w lecie do chłodzenia budynku potrzebna jest jedynie energia potrzebna do uruchomienia pomp do cyrkulacji zimnej wody gruntowej. Energooszczędne elementy konstrukcyjne przyczyniają się do tego, że wiosną i jesienią do zasilania biurowca w ciepło potrzebny jest tylko Vitocal 300-G o mocy 28 kW.

Mammut Sports Group AG wytwarza swoje produkty z należytą troską o ludzi i środowisko. Z tym wizerunkiem przedsiębiorstwa całkowicie współgrała decyzja o zainstalowaniu w swoim nowym europejskim centrum logistycznym wysokoefektywnego, przyjaznego dla klimatu systemu energetycznego, który minimalizowałby koszty ogrzewania przy jednoczesnej ochronie zasobów naturalnych.

Zdjęcia: ENNO FRIEDRICH WWW.EF-ARTFOTO.DE

Powiązane referencje

Przemysł
Użyteczność publiczna
Gaz
Powietrze

Leica Camera AG Wetzlar

Idiom projektowy siedziby firmy Leica w Wetzlar jest urzekająco wyjątkowy. Przywodzi na myśl obiektywy, soczewki i dalmierze. Viessmann uzupełnia ten kompleks o przemyślany, innowacyjny system energetyczny.

Więcej
Budynek mieszkalny
Słońce

Marco Polo Tower HafenCity Hamburg

W Marco Polo Tower ciepła woda użytkowa dostarczana jest do 55-metrowego budynku przez instalację solarną firmy Viessmann z kolektorami Vitosol 200-T o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych.

Więcej
Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Wyspa Palmowa "The Palm Jumeirah" w Dubaju

Na Palm Jumeirah kolektory słoneczne Vitosol 200-F zaopatrują w ciepłą wodę 14 budynków mieszkalnych, a trzy kotły Vitocrossal 300 ogrzewają basen i hammam w luksusowym hotelu "Ottoman Palace".

Więcej
Przemysł
Biomasa
Olej
Słońce

Centrum logistyczne Marc Cain GmbH w Bodelshausen

W swoim centrum logistycznym w Bodelshausen marka odzieżowa Marc Cain postawiła na własną, lokalną sieć grzewczą z Viessmann Vitoflex 300-UF i Vitobloc 200 EM-20/39 do wytwarzania prądu.

Więcej
Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Elektryczność
Powietrze

Lotte World Tower Seul, Korea Południowa

Lotte World Tower znajduje się w centrum miasta i mieści apartamenty i biura, a także sklepy i restauracje. Przyjazne dla klimatu zaopatrzenie w energię pochodzi z 12 dużych pomp ciepła firmy Viessmann.

Więcej
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych Eschborn

Deutsche Börse Eschborn uzyskała certyfikat LEED Platinum dzięki zrównoważonemu projektowi budynku i jego zaletom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ciepło i energia elektryczna są dostarczane przez dwa gazowe kotły kondensacyjne Viessmann Vitobloc 200 i Vitosol 200-F.

Więcej