Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Deutsche Börse Eschborn - wyposażona w Viessmann Vitobloc 200

Deutsche Börse Eschborn uzyskała certyfikat LEED Platinum dzięki zrównoważonemu projektowi budynku i jego zaletom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ciepło i energia elektryczna są dostarczane przez dwa gazowe kotły kondensacyjne Viessmann Vitobloc 200 i Vitosol 200-F.

Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych w Eschborn. Zdjęcie: © KSP Jürgen Engel Architekten GmbH, Frankfurt am Main, Jean-Luc Valentin

Koncepcja projektu

Nowoczesny kompleks biurowy składa się z dwóch struktur w kształcie litery L zwróconych do siebie, połączonych ośmioma mostami i dziesięcioma kładkami. Są one zgrupowane wokół atrium o wysokości 83 metrów, nad którym znajduje się szklany dach o powierzchni 1000 metrów kwadratowych z aluminiową konstrukcją nośną. Obszar centralny służy jako hol wejściowy, przestrzeń wystawowa, miejsce spotkań i komunikacyjne serce wieżowca.

Koncepcja przestrzenna i cyrkulacyjna jest tak elastyczna, że każde ze standardowych pięter można w razie potrzeby podzielić nawet na osiem niezależnych jednostek do wynajęcia, z których każda ma bezpośrednie połączenie z centralnym atrium. Indywidualne jedno- i dwuosobowe biura przeplatają się z otwartymi przestrzeniami dla zespołów, pokojami spotkań i strefami "think pods" do pracy w skupieniu. Zgodnie z ideą przejrzystości, wszystkie biura wychodzące na hol i korytarze są przeszklone na całej wysokości; nawet drogi łączące mają szklane balustrady. Pomimo przestrzennego oddzielenia, łączy to wizualnie poszczególne działy i tworzy wiele różnych perspektyw wizualnych.

Projekt fasady

Dzięki charakterystycznym, sięgającym od podłogi do sufitu oknom typu box, powłoka wieżowca zapewnia liczne widoki zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Wentylowane od tyłu otwory fasadowe są wykonane z aluminium i składają się z trójszybowych, wypełnionych argonem szyb termicznych od wewnątrz. Na zewnątrz wyposażone są w osłonę przeciwwiatrową z bezpiecznego szkła laminowanego. Pomysłowa, wielopoziomowa konstrukcja ścian zewnętrznych zapewnia wystarczającą ochronę przed utratą ciepła w zimie, natomiast w lecie - mimo szerokiego zastosowania szkła - chroni wnętrze przed przegrzaniem.

Holistyczne podejście

Oprócz wyjątkowych walorów estetycznych, funkcjonalnych i społecznych, nowoczesny budynek spełnia również najwyższe wymagania w zakresie ekologii, ekonomii i efektywności energetycznej. Jego zrównoważony projekt budowlany i przyjazność dla użytkowników sprawiły, że ostatecznie otrzymał on certyfikat LEED Platinum przyznawany przez US Green Building Council. System certyfikacji ocenia jakość budynku w sześciu kategoriach, a mianowicie: zrównoważona lokalizacja, efektywne wykorzystanie wody, energia i atmosfera, materiały i zasoby, komfort i klimat wewnętrzny oraz innowacyjność. Budynek otrzymał łącznie 58 punktów na 69 możliwych, co czyni go pierwszym wieżowcem w Niemczech, który uzyskał status platynowy.

Dach Deutsche Börse z instalacją solarną z płaskimi kolektorami Vitosol 200-F. Zdjęcie: © KSP Jürgen Engel Architekten GmbH, Frankfurt am Main, Jean-Luc Valentin

Kompletne rozwiązanie Viessmann dla prądu, ogrzewania i ciepłej wody użytkowej

Dwa agregaty kogeneracyjne Vitobloc 200, zasilane biogazem i zainstalowane na dachu tego wieżowca, pokrywają około 60 procent zapotrzebowania budynku na energię elektryczną o mocy 1600 kilowatów. Pozostałe 1200 kilowatów pochodzi z sieci publicznej. Jednocześnie moc cieplna jednostek kogeneracyjnych - łącznie 1700 kW - zapewnia podstawowe zaopatrzenie budynku w ciepło, a tym samym około 90 procent podstawowego obciążenia cieplnego dla ogrzewania pomieszczeń, systemów wentylacyjnych i ciepłej wody użytkowej. Gazowe kotły kondensacyjne o mocy 2100 kilowatów służą do pokrycia obciążenia szczytowego w okresach zwiększonego zapotrzebowania na ciepło, np. przy szczególnie niskich temperaturach.

Instalacja solarna o powierzchni 90 metrów kwadratowych z kolektorami płaskimi Vitosol 200-F, zainstalowana na dachu budynku, dostarcza około dziesięciu procent energii potrzebnej do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Ciepło odpadowe z kogeneracji, które nie może być wykorzystane natychmiast, jest tymczasowo magazynowane i w razie potrzeby wprowadzane do systemu grzewczego, dzięki czemu energia słoneczna uzyskana z kolektorów płaskich może być jak najefektywniej wykorzystana do wspomagania ogrzewania. W ten sposób można zaoszczędzić średnio do 60 procent energii potrzebnej rocznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Trwałe uszczelnienie i dobra izolacja

Zagięta na całej długości rama aluminiowa i bezszwowa uszczelka szyby zapewniają trwałą szczelność i wysoką stabilność kolektora. Niezawodnie zapobiega to zamarzaniu ramy przez stojącą wodę w miejscach łączenia ramy i szyby. Tylna ściana jest odporna na przebicie i korozję. Wysoce skuteczna izolacja cieplna zmniejsza potencjalne straty ciepła, szczególnie wiosną, jesienią i zimą.

Ładny wygląd

Kolektory mają atrakcyjny design i można je niepozornie wkomponować w niemal każdy dach. Na życzenie rama dostępna jest również w dowolnym kolorze z palety RAL. Opcjonalne listwy krawędziowe pomagają stworzyć harmonijne przejście między powierzchnią kolektora a dachem. Duży kolektor płaski jest wykonany z jasnego aluminium, ale może być również wykończony w dowolnym kolorze RAL.

Chłodzenie, wentylacja i oświetlenie

Ciepło odpadowe z agregatów kogeneracyjnych napędza absorpcyjne urządzenia chłodnicze, które dostarczają około 1000 kilowatów energii chłodniczej do chłodzenia pomieszczeń i procesów. Elektryczne urządzenia chłodnicze o mocy 3100 kilowatów pokrywają szczytowe obciążenia chłodnicze, a także zapewniają sprawne funkcjonowanie centrum IT.

System wentylacji mechanicznej dostarcza świeże powietrze do wszystkich miejsc pracy. Dzięki zintegrowanemu odzyskowi ciepła 80 procent energii zawartej w powietrzu wywiewanym może być wykorzystane do wstępnego ogrzania zimnego powietrza zewnętrznego w zimie.

W lecie na tej samej zasadzie odbywa się wstępne schładzanie. Powierzchnie grzewcze i chłodzące w obszarze sufitu w biurach zapewniają zimą temperaturę 22 stopni Celsjusza, a latem maksymalnie 26 stopni Celsjusza. W bardzo gorące dni dodatkowe chłodzenie podłogowe na parterze gwarantuje przyjemne środowisko wewnętrzne; z kolei zimą ogrzewanie podłogowe i ogrzewane profile elewacyjne utrzymują w przestrzeni hali stałą temperaturę ponad 17 stopni Celsjusza.

Inteligentna automatyka budynku

Inteligentny system automatyki budynkowej reguluje wszystkie przepływy energii w biurowcu w zależności od zapotrzebowania oraz kontroluje zastosowanie ochrony przeciwsłonecznej i oświetlenia. Dzięki temu oszczędza się energię i chroni zasoby naturalne.

Powiązane referencje

Przemysł
Użyteczność publiczna
Gaz
Powietrze

Leica Camera AG Wetzlar

Idiom projektowy siedziby firmy Leica w Wetzlar jest urzekająco wyjątkowy. Przywodzi na myśl obiektywy, soczewki i dalmierze. Viessmann uzupełnia ten kompleks o przemyślany, innowacyjny system energetyczny.

Więcej
Budynek mieszkalny
Słońce

Marco Polo Tower HafenCity Hamburg

W Marco Polo Tower ciepła woda użytkowa dostarczana jest do 55-metrowego budynku przez instalację solarną firmy Viessmann z kolektorami Vitosol 200-T o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych.

Więcej
Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Wyspa Palmowa "The Palm Jumeirah" w Dubaju

Na Palm Jumeirah kolektory słoneczne Vitosol 200-F zaopatrują w ciepłą wodę 14 budynków mieszkalnych, a trzy kotły Vitocrossal 300 ogrzewają basen i hammam w luksusowym hotelu "Ottoman Palace".

Więcej
Przemysł
Biomasa
Olej
Słońce

Centrum logistyczne Marc Cain GmbH w Bodelshausen

W swoim centrum logistycznym w Bodelshausen marka odzieżowa Marc Cain postawiła na własną, lokalną sieć grzewczą z Viessmann Vitoflex 300-UF i Vitobloc 200 EM-20/39 do wytwarzania prądu.

Więcej
Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Elektryczność
Powietrze

Lotte World Tower Seul, Korea Południowa

Lotte World Tower znajduje się w centrum miasta i mieści apartamenty i biura, a także sklepy i restauracje. Przyjazne dla klimatu zaopatrzenie w energię pochodzi z 12 dużych pomp ciepła firmy Viessmann.

Więcej
Przemysł
Użyteczność publiczna

Centrum logistyczne Mammut Sports Group AG, Memmingen

Europejskie centrum logistyczne w Memmingen wykorzystuje energię odnawialną do ogrzewania i chłodzenia. Centrum energetyczne składa się z trzech pomp ciepła solanka/woda firmy Viessmann, które wykorzystują naturalne ciepło wód gruntowych.

Więcej